תוכן [ הסתר ]

הקטנת חזה היא פעולה הכוללת הסרת שומן ועור מן השדיים, והסרת רקמה של הבלוטות. מטרתה הסופית של ההקטנה לשפר את מראם של השדיים ולהופכם למוצקים וקלים יותר. ניתן גם לנצל את ביצוע הליך הקטנת חזה בכדי לעצב גם את גודל העטרה ולהקטינו בהתאם ובאופן שיהיה פרופורציונאלי לשינוי שבוצע.

נשים העוברות טיפול הקטנת חזה מבקשות בעצם שדיים קטנים יותר ומעוצבים יותר ביחס הפרופורציונלי לשאר גופן, וזאת מסיבות שונות כגון טעמים בריאותיים (לדוגמא: מניעת כאבי גב) וטעמים אופנתיים.

נערות רבות בעלות חזה גדול באופן מוגזם עלולות לחוש חוסר ביטחון וחוסר שביעות רצון ממראן החיצוני, ולאור ההתפתחותן ובשלותן מבחינה מינית הדבר עשוי ליצור דיכאון ורצון שלא להיראות בסביבת נשים אחרות בעלות מבנה סטנדרטי.

תופעה מעניינת בנושא זה היא נשים שבעבר ביצעו ניתוח הגדלת חזה, שמחליטות לאחר זמן מה לחזור למידותיהן הרגילות. דוגמא ידועה לאישה שביצעה פעולה זו היא פמלה אנדרסון, שביצע ניתוח הקטנת חזה.

מי יכולה לעבור ניתוח להקטנת חזה

מכיוון שניתוח מסוג זה לעיתים נדרש בכדי להשיג מטרות רפואיות ולא רק אסתטיות, יש להמנע מביצוע פעולה זו טרם הגיעו השדיים לבשלות מלאה ולשיא התפתחותם. לרוב הדבר קורה רק לאחר סיום תקופת ההתבגרות של הנערה הממוצעת.

הקטנת חזה אינה מומלצת לנשים המתכננות להניק מכיוון שלעיתים ישנן תופעות לוואי שקשה לצפותם מראש, ואלה יכולות לפגוע בהתפתחות התינוק מאחר ובתהליך הניתוח מסיר המנתח צינוריות חלב רבות העוברות בשד.

נשים מעל גיל 40 עשויות למצוא עצמן עוברות בדיקות מקיפות נוספות כגון בדיקות ממוגרפיות המאופינות הצילום רנטגן של החזה.

כיצד מתכוננים לניתוח

הוראות מפורטות כיצד להתכונן לניתוח ינתנו טרם ביצועו, והן יכללו בדרך כלל הגבלות על אכילה, שתיה, עישון ונטילת תרופות מסוגים שונים היכולות לפגוע בתהליך ההבראה, כגון תרופות נגד קרישת דם ועוד. לעיתים במצבים בהם השינוי והקטנת החזה משמעותיים יתכן כי תאלצו לבצע תהליך הדומה לתרומת דם ולהכין כמות מסויימת של דם למקרה הצורך.

כיצד מבוצע ניתוח הקטנת חזה

שיטות הניתוחים שונות ומגוונות, כאשר השיטה הנפוצה ביותר לניתוח הקטנת חזה כוללת ביצוע חתך סביב ההילה הממשיך עד מיקומו הטיבעי של הקפל מתחת לשד. התהליך כולל הסרת רקמות ושומן והטמעת מיקומם החדש של הפטמה וההילה. ברוב המקרים התפרים ימוקמו סביב ההילה ולאורך הקפל התחתון של השד. במקרים מסוימים, ניתן להשתמש בטכניקות שונות להעלמת החלק האנכי של הצלקת. בכל המקרים הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית ואורכו נע סביב השלוש עד חמש שעות.

סיכונים ותופעות לוואי בניתוח

ניתוח הקטנת חזה אינו שונה מכל ניתוח אחר וקיימת תמיד כמו בכל ניתוח חשש לסיבוכים שונים , דימום או זיהום. ככל שיבוצע הניתוח במרפאה מקצועית יותר, רצוי אף מוכרת בעלת ניסיון וותק, כך יקטן הסיכוי לסיבוכים לאחריו.

סביר להניח כי לאחר הניתוח ישארו צלקות הנראות לעין אך לרב הן יהיו מוסתרות ע"י בגד או חזיה כאשר לנשים מעשנות ישנו סיכוי גדול יותר כי צלקות אלה יהיו רחבות יותר.

לקריאה נוספת אודות ניתוחי הקטנת חזה: