תוכן [ הסתר ]

בין שלל ניתוחי החזה הקיימים כיום, הקטנת חזה לגבר, המכונה בשפה הרפואית גם גניקומסטיה, הינו ניתוח שתפס פופולריות בשנים האחרונות למרות שהתופעה של חזה בקרב גברים קיימת לפחות אצל חמישים אחוז מן הגברים.

מכוני אסתטיקה רבים מציעים ניתוחי הקטנת חזה לגבר כמו גם מכונים רפואיים.

הסיבות לתופעה זו מגוונות: עודף שומן, תרופות מסוימות כגון סטרואידים, בעיות רפואיות שונות כמו הפרעות בתפקודי כליות או כבד, או גידולים למיניהם. למעשה ניתוח הקטנת חזה לגבר מאפשרת לגברים להיפרד מעתודות שומן ורקמות בחזה. על פי רוב כמות השומן העודפת הינה קטנה יותר מאצל נשים, ומתרכזת דווקא מסביב לפטמה, ולכן ניתוח עבור גבר שונה מניתוח הקטנת חזה אצל אישה.

מהו ניתוח הקטנת חזה לגבר

על מנת להשיג חזה שטוח וגברי יש לעבור הליך כירורגי די פשוט וקל. ניתוח הקטנת חזה לגבר מתבצע בהרדמה כללית. מהלך הניתוח להקטנת החזה הוא כדלקמן: מבצעים חתך בגבול בין העטרה לבין עור החזה, על פי רוב באזור התחתון, ומוצאים את השומן או את רקמות העור העודפים. הליך זה קורה במקרה של גוש רקמת שד המרוכז מסביב לעטרה. במידה ומדובר בעודפי שומן אז מבצעים שאיבת שומן, עושים שימוש בהליך זה כאשר יש עודפי שומן ורקמות המפוזרים לאורך כל החזה. קיימים מקרים בהם משלבים בין שתי השיטות בהתאם למצב.

אורך ניתוח הקטנת חזה לגבר עומד על עד שעתיים ואין צורך על פי רוב ביום אשפוז. משך ההחלמה קצר יחסית יום-יומיים, אך יש להסתובב עם תחבושות מספר ימים. במקרה של שאיבת שומן, מטופלים נדרשים ללבוש חגורת לחץ. תוצאות הניתוח אינן מיידיות ויכולות לבוא לידי ביטוי רק לאחר חצי שנה במקרים רבים.

כאשר לגבר גדל חזה ומתחיל להראות כמעט כמו חזה נשי, הגבר נמצא במצב מביך ולא נעים. את התופעה כמעט ואי אפשר להסתיר, ובדרך היחידה להיפטר ממנה היא על ידי ניתוח הקטנת שדיים לגברים. רבים פונים לקליניקות של מנתחים פלסטיים שונים על מנת להשאיר את הבעיה מאחוריהם.

השדיים הגבריים, תופעה הנקראת גם גניקומסטיה, עלולה להיות עניין תורשתי, אז היא קיימת אצל הגבר כבר מלידה, או להתפתח בהמשך חייו, בגיל ההתבגרות או בגילאים מבוגרים יותר. בעבר הטיפול בתופעה היה תרופתי, אך כיום כבר ברור שהדרך היחידה לנצח את התופעה במהירות וביעילות היא הדרך הכירורגית.

הכנה לקראת ניתוח הקטנת חזה לגברים

ישנם מספר גורמים העלולים להוביל לתופעה של גניקומסטיה. מלבד גורמים תורשתיים, התופעה עלולה להתפתח בעקבות השמנת יתר, שינויים הורמונאליים או בעיות בתפקוד הכבד או הכליות. גם שימוש במריחואנה או בסטרואידים עלול להוביל להתפתחות שדיים גבריים ברמות שונות.

ברוב המקרים, הקטנת שדיים לגברים אפשרית רק אחרי גיל 18. במקרים מאוד מיוחדים ייתכן ביצוע של הניתוח בגילאים מוקדמים יותר. לפני הניתוח יש להתייעץ עם המנתח הפלסטי ולעבור בדיקה אנדוקרינולוגית לבירור המצב ההורמונאלי של המטופל.

כדאי לבדוק מספר מנתחים פלסטיים ולבצע את הניתוח אצל מבצע מוסמך, עם ניסיון והמלצות, ואם אפשר לראות גם צילומים של עבודות קודמות שלו. על פי דרגת הגניקומסטיה יוחלט מהי דרך הניתוח הרצויה ובהתאם ייקבע גם המחיר.

איך מתבצעת הקטנת שדיים לגברים

בדרגת החומרה הנמוכה ביותר של גניקומסטיה נעשה חתך סביב הגבול התחתון של העטרה – גבול הפטמה, ודרכו מוצאת הבליטה שגורמת לחזה להיראות נשי. ניתוח מסוג זה נחשב לניתוח פשוט, הנעשה בהרדמה מקומית בלבד ואפילו אינו דורש אשפוז לאחריו.

אם מדובר בשדיים מפותחים מעט יותר, יש צורך להוסיף למהלך הניתוח גם שאיבת שומן מאזור החזה. לאחר הניתוח המטופל נשאר בבית החולים למספר שעות כאשר הוא חבוש בחבישת לחץ, לאחר מכן יוכל להשתחרר לביתו. ניתוח מסוג זה ייעשה בדרך כלל כבר בהרדמה כללית.

ברמה המפותחת ביותר, מתבצעת הקטנת שדיים לגברים בדיוק באותו האופן, אך כיוון שמדובר בשדיים גדולים יחסית, נותרים עודפי עור לאחר הוצאת השומן המיותר ולכן יש צורך להוציא גם אותם תוך ניסיון להותיר כמה שפחות צלקות. מספר שבועות לאחר ההחלמה, לרוב גם בניתוחים ברמות הקלות יותר, יצטרך המטופל ללבוש גופיית לחץ שתעזור להחלמה מהירה יותר ותמנע הצטברות של נוזלים והפרשות מהחזה המחלים.

כמו בכל ניתוח, גם הקטנת שדיים לגברים כרוכה בסיכונים ובתופעות לוואי. אותן תופעות עלולות לקרות לכל מטופל עם כל מנתח, גם המנוסה והמקצועי ביותר. יש לציין כי בניתוח מסוג זה הסיבוכים הם נדירים וברוב המקרים מדווח על תוצאות טובות ומטופלים שנהנים מגוף חדש, בו הם גאים ושמחים ובזכותו חייהם משתנים לעתים מהקצה אל הקצה.

מקורות נוספים: קריאה נוספת אודות גניקומסטיה, מאתר ויקיפדיה.