תוכן [ הסתר ]

ניתוח להרמת חזה הוא אחד מניתוחי החזה הקיימים כיום, ותכליתו היא לעצב מחדש את החזה. מומלץ מאוד לעבור ניתוח להרמת חזה לאחר שאישה מחליטה להפסיק ללדת, היות וזה הגורם מספר אחד ל"קריסת" החזה של נשים. גורמים נוספים המביאים לנפילה של החזה הם: שינויים הורמונליים, הגרביטציה, שינויים קיצוניים במשקל הכולל של גוף האישה וירידה באלסטיות של העור.

ניתוח הרמת חזה יכול להיות משולב עם הגדלת חזה או עם הקטנת חזה, אך אין זה הכרחי, ניתן לשמור על גודלו והיקפו הטבעי של החזה. מכל מקום, ניתוח להרמת חזה ניתן ומומלץ לבצע במכונים אסתטיקה מורשים או במכונים רפואיים.

חשוב לדעת כי השפעתו של ניתוח הרמת חזה איננה נמשכת לנצח, לא ניתן במקרה זה לנצח את הזדקנות העור ורקמותיו כמו גם שאי אפשר לנצח את כוח המשיכה. יש מקרים בהם מטופלים שבים לאחר כמה שנים וחוזרים על ההליך. גם לאורך החיים ולהרגלים יש השפעה על מידת עמידות הליך הרמת החזה.

מהו ניתוח להרמת חזה

בשורה העליונה ניתוח להרמת חזה "נפטר" מעתודות העור שנצטברו בחזה, שבתורם גורמים לצניחה של החזה. בהליך זה למעשה מעצבים מחדש את המעטפת החיצונית של החזה. מיקום הפטמה ביחס לקפל השד התחתון הוא זה שקובע את "חומרת הקריסה" של החזה.

הליך ניתוח להרמת חזה

ניתוח הרמת חזה נעשה תחת הרדמה כללית ונמשך שעות ספורות משעה עד שלוש שעות, תלוי במידת הצניחה של החזה ובהיקף ההליך הניתוחי. קיימות מספר פרוצדורות להרמת חזה, והן תלויות במידת הנפילות של החזה. כשמדובר בצניחה מעטה אז הליך הרמת החזה הוא פשוט יחסית מסירים פיסות עור בצורת ירח או טבעת מן העטרה ותופרים מחדש. הצלקת היא עדינה ביותר ונמצאת בסופו של דבר בין עור הגוף לבין הפטמה. במקרים קיצוניים יותר של נפילות החזה מסירים עתודות עור רבות יותר, מה שדורש חתכים גדולים יותר המביאים לצלקות גדולות יותר. במקרים אלו החתכים נעשים בחלק התחתון. טכניקה אחרת להרמת חזה היא הקטנת המעטפת, במקרים אלו חותכים הן באזור הפיטמה, הן בקפל החזה ולעיתים גם בקו המחבר את שני יחידות החזה.

התאוששות מניתוח הרמת חזה תלויה בהיקף הניתוח. לאחר ניתוח מורכב יותר נדרש יום אשפוז ולאחר ניתוח פשוט יותר ניתן להשתחרר אף באותו היום. לאחר הניתוח המטופלות נדרשות לחבוש תחבושת אלסטית או חזייה מיוחדת, כאשר לאחר מספר ימים עוברים לחזייה תומכת.

תופעות לוואי וסיכונים

לאחר ניתוח הרמת חזה יש כמה תופעות לוואי שכיחות כגון נפיחות באזור החזה וחוסר נוחות. חל איסור להרים דברים כבדים במשך לפחות חודש, ויש לנוח לתקופה של לפחות שבוע ימים במינימום מאמץ.

מבחינת הסיכונים הקיימים בניתוח להרמת חזה הם: העדר סימטרייה, דימום, זיהום, דלקת, העדר תחושה וצלקות גסות.