תוכן [ הסתר ]

התפתחות מוטורית וחושית

התפתחות תינוקות 18-24 חודשים

מערכת שרירי התינוק ויציבתו מפותחות וחזקות מתמיד. מנגד, חוש הפחד של הילד עדיין לא מפותח דיו. הפעוט, אשר סקרנותו והרפתקנותו עולות על גדותיהן, מנצל זאת ללא היסוס לטובת מסעות טיפוס על כל רהיט ומתקן שעשועים הנקרה בדרכו.  לאור הסכנות הברורות הנגזרות מטיפוסים שכאלו, יש למתוח בפניו גבול ברור לגבי הדברים עליהם אסור ומותר לו לטפס, וכמובן להשגיח עליו בשבע עיניים. 

לצד קריירת הטיפוס הפורחת, מסוגל כעת התינוק לבעוט בכדור, לעלות גרם מדרגות (היכולת לרדת אותו תגיע בהמשך) ולפתוח בריצות למרחקים קצרים. עם זאת, עדיין אינו חזק מספיק על מנת לנתק את רגליו ולנתר, ויכול כרגע רק לכופף ברכיו וליישרן (אם כי הוא משוכנע לחלוטין כי הוא אכן מנתר). 

חשוב לציין כי בגיל זה מפיק הפעוט הנאה מרובה ממשחקים דמיוניים ובפרט משחק בבובות, הרכבה ופירוק קוביות, הכנסת והוצאת דברים מקופסאות בגדלים משתנים, כדורים ועוד. מומלץ לעודד את התינוק לשחק במגוון צעצועים ומשחקים מעין אלו, למשל האכלת בובה בעזרת כפית, שימוש בכלי בית שונים וכדומה.  

תזונה

בשלב זה של חייו הפעוט הממוצע כבר שותה לבדו מכוס וזולל עם כפית ומזלג. עם זאת, הוא עלול לפתח סלידה ממזונות בריאים כמו ירקות טריים (ירוקים בפרט) – דבר אשר עשוי לעורר חששות ותסכול בקרב ההורים, הרוצים בטובתו. אך אין סיבה להתרגש. על אף בררנותו המאיימת, מומלץ להמשיך להגיש לו אוכל בשעות הרגילות ולגוון את מזונו, תוך התחשבות מידתית בהעדפותיו. תופעת ה"סרבנות" תחלוף ברוב המקרים תוך זמן קצר, כלא הייתה. 

תזונאים המומחים בתינוקות קובעים כי לפני שפעוט מסכים לטעום דבר מה חדש תידרשנה לפחות שמונה עד עשר "חשיפות". כלומר, שווה להמשיך ולהניח את הגזר בצלחת - המאמצים ישתלמו בסוף! חשוב בהקשר זה לשמר את חוויית האכילה כאירוע נעים וכיפי, ולא להכריח את הפעוט לאכול דבר מה או לסיים את כל מה שיש בצלחת. 

משרד הבריאות ממליץ לכלול בארוחות הפעוט את כל קבוצות המזון הבאות: מיני דגן, חלבונים (בשר וקטניות) וירקות ופירות טריים. ניתן להיעזר לשם כך בפירמידת המזון הזמינה באתר משרד הבריאות, המציגה את מגוון המזונות בכל קבוצה וכן את חשיבותה ביחד לאחרות.

לגבי מוצרי חלב, יש להגיש לילד גבינות, יוגורט וחלב שאחוז השומן בהם נע בין אחוז לחמישה אחוזי שומן בלבד. בדומה לכך, כאשר מציעים לילד בשרים, כדאי לתת עדיפות לבשר בקר ועוף רזים, וכמובן נקיים מעור. 

פירות וירקות טריים מומלץ להגיש לפעוט עדיין עם קליפתם, וכן ישנה עדיפות לדגן מלא (אורז, שיבולת שועל, חיטה וכו'). כל אלה מכילים כמות גדולה של סיבים תזונתיים, מינרלים וסוגי ויטמינים שונים וחיוניים להתפתחותו והתחזקותו. מומלץ לצרוך מדי יום לכל הפחות חמישה סוגי ירק ופרי, הנושאים חמישה צבעים שונים. 

צריכת ממתקים וחטיפים מן הסתם יש להגביל ככלל, ובמידת האפשר להציע כאלטרנטיבה פירות (בננה, תמרים, תאנים וכו'). אם הילד מתעקש על ממתקים, מומלץ להציע כאלה המכילים כמות סוכר קטנה יחסית. מומלץ להמעיט באכילת ממתקים. אם אוכלים ממתקים עדיפים אלו הדלים יותר בסוכר. ניתן להציע פרי במקום ממתק. 

נושא חשוב שיש להקפיד עליו הוא שתיית מים. שתייה מרובה חיונית לבריאות הילד ויש לעודדו לשתות כמה שיותר, גם במזג אוויר קר וגם כשאינו צמא, אך במיוחד בימים חמים. 

שינה

בשלב זה של חייו, יש אפשרות להופעה פתאומית של התנגדות להיכנס למיטה מצד הפעוט, ככל הנראה עקב הבנתו כי גם לאחר שהוא שוכב לישון עדיין ממשיכים החיים סביבו (בייחוד אם שמע קולות דיבור וטלוויזיה מהסלון). התינוק רוצה להיות חלק מה"מסיבה" ואינו רואה שום סיבה לא להיות שותף לה. למרות התנגדויות מעין אלו, במידה ועולות, כדאי להקפיד עם הפעוט על שגרת ההשכבה והשינה שנבנתה עד כה במאמץ כה רב, וזאת משני טעמים – ראשית, שנת לילה ארוכה חיונית לפעוט. שנית, פסק זמן מנוכחותו של התינוק חיוני להורים לצורך התאוששות ורגיעה.

בהמשך לכך, הגיעה עתה הזמן להתחיל לתכנן את העברת הפעוט (אם לא בוצעה כבר) למיטת נוער, ולו רק מתוך נטייתו המוגברת לטפס על כל הבא ליד (למשל מעקה מיטתו) וסכנת הפציעה הכרוכה בכך. המעבר עשוי להיות לא פשוט מבחינת התינוק, בין השאר מפני שהיא גדולה משמעותית ממיטתו הקודמת. קושי זה יכול להיפתר על-ידי ריפוד המיטה בכריות ובצעצועים רכים, על מנת ליצור סביבה שתיתן לו הרגשה עוטפת ומוגנת. 

יש להזכיר כי סכנת הטיפוס והנפילה עודנה מרחפת מעל ראש הפעוט, ולכן יש לוודא כי למיטה מעקה בטיחות וכן ליתר ביטחון להניח שטיח עבה ומרופד למרגלותיה.  

לטובת הירדמות טובה וללא התנגדויות יכול הפעוט להיעזר במה שנקרא "חפצי מעבר". חפצים מעין אלה יכולים להיות דובי, מוצץ, שמיכה וכל חפץ שהוא שלילד יש עמו קשר רגשי, והם מסייעים לו להירגע ולחוש בנוח, ללא עזרת הוריו או אחרים. חפץ מעבר הינו יעיל במיוחד גם במידה והילד מגלה חרדת נטישה או סובל מחלומות רעים, ואדרבה כאשר הוא נדרש להירדם מחוץ לביתו (למשל בבית הדודים וכדומה).

רמת התקשורת

מיומנויות הדיבור והתקשורת של השובב הקטן מתפתחות ומשתכללות ללא הרף, ועתה ביכולתו לחבר מיני-משפטים כמו "אני לישון" או "אבא אוכל". עם זאת, מאחר ועדיין אינם מסוגלים להסביר את עצמם כהלכה, יש לצפות מפעוטות בגיל זה לעיתים קרובות לביטויי תסכול אלימים (דחיפה, נשיכה, הרבצה וכו'). כדאי להתייחס לכך בפרופורציה המתאימה, לא להיבהל ולהסביר באסרטיביות כי התנהגות זו אינה מקובלת.

בשלב זה, בניגוד לעבר, מומלץ דווקא להימנע מתיקונים קטנוניים של משפטי התינוק. אדרבא, כדאי לעודד אותו להרכיב כמה שיותר משפטים ולבטא את עצמו. אוצר המילים שלו כולל כעת כמה עשרות מילים והוא כבר מסוגל לעשות זאת לא רע בכלל. 

אלטרנטיבה מתוחכמת וחיובית יותר מאשר תיקון שגיאותיו היא חזרה על דברי התינוק בצורה ברורה ונכונה, על מנת להטמיע זאת בו בעקיפין וללא תחושת נזיפה. כמו כן, תוך כדי שיחה עם הפעוט ניתן לשלב "שאלות מדחום", אשר להן תועלת כפולה - הן  מדידת ריכוזו בשיחה והן עידודו לענות ולהרכיב משפטים נוספים. התקפי זעם עלולים לצוץ גם עקב התנסויות לא מוצלחות במשחקים או פעולות חדשות. הפעוט המתוסכל עשוי לבטא את תסכולו באופן מוגזם, אך כוונתו אינה אלא לומר כי הוא צריך אהבה, יחס אישי וחום. אין צורך להתרגש יתר על המידה מהשתוללות כזו או אחרת מצד התינוק, אך יש לומר לו בטון שליו ובהיר כי אתם כאן בשבילו (לא יזיק לשלב גם חיבוק), שאכפת לכם ושזה בסדר גמור לטעות מניסיון. הדבר יעודד את התפתחות בטחונו העצמי, שליטה טובה יותר בהתמודדות עם כעס ותסכול וגישה חיובית כללית ובריאה יותר לחיים.

הבנה נוספת אשר ניצניה מתחילים להופיע בגיל זה היא משמעותם של מושגי יחס, גודל וכמותיות (מילים כגון: מתחת, מעל, ליד, בתוך וכיוצא בזאת). זו, תאפשר לו לבצע משימות מורכבות יותר כמו "שים בבקשה את הספר מתחת למיטה", "בוא תשב על ברכיי" וכן הלאה. עם זאת, התינוק עדיין אינו מבין לאשורו את מושג הזמן, ולכן אם הוא מציק עדיף שלא להשתמש בביטויים כמו "תמתין שנייה". הפעוט אינו יודע מה משמעות הביטוי הזה ועלול לחוש שמעתה והלאה יתעלמו ממנו לחלוטין. יש להעניק לו תשומת לב מוגבלת, כדי שלא יחוש מתוסכל, אך בהחלט לא להפסיק את עיסוקיכם, שכן הדבר יתפרש בעיניו כך שלגיטימי להפריע לכם ולקבל מיד את מבוקשו.  

למידע נוסף על התפתחות תינוקות באתר טיפטיפות