תוכן [ הסתר ]

התפתחות מוטורית וחושית

התפתחות תינוקות 12-14 חודשים

רגלי הפעוט חזקות דיין עתה כדי לשאת אותו, וכעת הוא הולך בחופשיות. היכולת ללכת נותנת דרור לסקרנותו הגואה, והוא מתרוצץ וחוקר כל פינה שלפני כן הייתה מעבר להישג ידו (או יותר נכון, רגלו). עם זאת, למרות שהוא כבר מסוגל ללכת, יציבותו עדיין טעונת שיפור ואם ימהר ללכת או ינסה לרוץ יש סכנה שייפול וייפגע, ובייחוד אם מעורבות מדרגות בעניין. לכן, מאחר ואינו מפנים עדיין את מגבלותיו המוטוריות בנקודת זמן זו, מומלץ להשגיח על הקטן בזמן שיטוטיו ולוודא כי אינו שם עצמו בסכנה.

לקראת חגיגות 18 חודשים לחייהם, יציבתם של רוב התינוקות כבר טובה בהרבה והם כבר אמורים להפגין יכולת לבעוט בכדור, לטפס בנחישות על מתקנים ורהיטים ולרקוד לצלילי מוזיקה. כמו כן הם יכולים עתה לשנן חלקי מידע פשוטים במסגרת משחקי זיכרון בסיסיים. נוסף על כך, הם יודעים לזהות כעת מעבר לכל ספק את שמות בני משפחותיהם, חפצים, חיות צבעים וכו' ואף להצביע עליהם אם יתבקשו.

זה המקום לציין כי לפעוטות בגיל זה משיכה חזקה ביותר למשחקים, ובייחוד לכאלה המשלבים משחק בכדור, פירוק והרכבה (לגו, קוביות וכיוצא בזאת), צבעי ידיים ועוד. יש לתת את הדעת על כך שמדובר כעת באנשים קטנים ועצמאיים מבחינה מוטורית ולכן הם מועדים לפורענות מבחינת קשקוש על קירות הבית, שבירת וקריעת חפצים יקרי ערך וכן הלאה.    

תזונה

אחרי שחגג הפעוט יום הולדת שנה, נהיה הוא יותר ויותר בררן במה שקשור למזונו ויעדיף באופן ברור מזונות מסוימים על אחרים. כמו כן, עשוי התינוק לאכול פחות באופן כללי, אך הדבר אינו מזיק שכן בגיל זה זקוק התינוק לכמות מזון קטנה יותר לאור ההאטה היחסית בהתפתחותו.

בהמשך למתואר לעיל – אין לכפות על הפעוט לאכול דבר מה או לסיים את המונח על צלחתו (גם אם לא אכל את הירקות!). הוא יודע בדיוק מתי אכל מספיק ומתי בא על שובעו. חשוב לזכור כי בררנות היא אחת מדרכי הפעוט להפגין עצמאות. מצד שני, יש לשים לב כי אינו זולל כמות רבה מדי של דברי מתיקה ונשנושים למיניהם, ולעודדו (בעיקר בעזרת דוגמה אישית!) לצרוך אוכל בריא וטרי כגון פירות וירקות.

על אף נטייתו להעדיף מזון כזה או אחר, מומלץ להגיש לפעוט מגוון מאכלים משתנה לצד אלה האהובים עליו. חשוב ששעת הארוחה תהיה קלילה, מהנה ומזינה, ויש להקפיד כי הפעוט יצרוך פירות וירקות טריים, סוגים שונים של דגן, בשרים וחלבון ממקורות נוספים.

שינה

לשמחתם הרבה של הוריהם, ישנים בשלב זה של חייהם רוב הפעוטות לילות שלמים. אולם, בגיל 12-14 חודשים זה עשויים להתחיל ולהופיע חלומות, ואלה מאיימים להפר את שנתם. 

במידה והתעוררו, אין סיבה לבהלה. כל שעל ההורה לעשות הוא פשוט להרגיע את הפעוט המפוחד ולהרדימו שוב. 

על מנת למנוע התנגדויות מצידו כאשר הגיע הזמן לישון, מומלץ לנסות וליצור רוטינה קבועה של הכנה לשינה, כניסה למיטה והירדמות. התינוק כבר אמור להכיר שגרה כזו או אחרת עד כה, אך למרות זאת יש לתת על כך את הדגש, על מנת למנוע "התרופפות" ביחסו לנושא. במסגרת הרוטינה המדוברת יש לשלב רחצה, הלבשה בכותונת לילה, צחצוח שיני התינוק, סיפור לפני השינה (או משחק / שיר ערש) ודברים נוספים לפי ראות עיני ההורים. 

סוגיה נוספת בגילאים אלו היא מעבר הפעוט לשינה במיטת נוער. בנושא זה אין נכון ולא נכון, אלא אם כן הקטן מגדיל לעשות ונוהג לדלג מעל סורגי מיטתו ומסכן עצמו בנפילה ופציעה. פרט לכך, אם אינו דורש זאת, אין צורך למהר ולהעבירו למיטת נוער.

רמת התקשורת

בגיל זה, למרות שדיבורם ככלל עדיין אינו מובן לסביבתם, כבר הרכיב לעצמו הפעוט אוצר מילים (או חלקי מילים) לא קטן וייחודי, באמצעותו הוא מתייחס לאנשים ולחפצים אהובים עליו, כמו גם לצבעם, מספרם וגודלם.

חשוב לזכור כי על אף שאינם מובנים לשותפיהם ל"שיחה", הפעוטות משוכנעים כי הם מבטאים עצמם בבהירות ויגיבו בתסכול לפרצוף מתוסכל מהצד השני. יש לדבר עמם בענייניות ובהיגיון ולעודד אותם לבטא את עצמם ביתר דיוק, תוך שימוש בשפת גוף (למשל, הצבעה) ובשימת דגש על המילים המרכזיות. 

הקטן מבין כעת יותר ויותר כי הוא ישות בפני עצמו ואף ניכר מהצד כי הוא מזהה את בבואתו במראה. זאת ועוד, הפעוט מתחיל להתייחס לעצמו בשמו הפרטי, למשל אם יישאל לשמו, וכבר לא רחוק היום בו ישתמש במילה "אני". התינוק חוקר כעת את מנעד קולו המתפתח ועשוי להפיק צעקות פתאומיות, בין אם לשם הניסיון ובין אם לצורך תשומת לב.

כדאי להורים לעמוד באתגר ולא להיכנע לצעקות התינוק, במידה והוא משתמש בהן כאמצעי להשגת מטרותיו. יש להבהיר לו כי צעקות אינן מקובלות וכי אין בהן תועלת. לצד כך, נסו לתת דוגמא חיובית לתקשורת נכונה תוך דיבור נעים וחלש, והקפידו להגיב באופן ענייני וחיובי מיד כאשר ישוב לקולו הרגיל. 

למידע נוסף על התפתחות תינוקות באתר טיפטיפות