תוכן [ הסתר ]

התפתחות מוטורית

בחודש הראשון לחייהם ישנם התינוקות המסובבים את ראשם הנה והנה בעת שהם שכובים על בטנם, אך עדיין אין באפשרותם להרימו מעל הקרקע (על פעולה זו אחראית מערכת שרירי זוקפי הגב, אשר עודנה חלשה בשלב זה). מסיבה זו, ישנה חשיבות רבה לשמור בשבע עיניים על ראש הפעוט ולתמוך בו.

גם אחרי הלידה, ממשיכה מערכת העצבים לגדול וליצור "גשרים" פנימיים חדשים, וכבר בעת לידתו ישנם לתינוק כמה רפלקסים פעילים. אלה, נכנסים לפעולה בעת גירוי מסוגים שונים (שנועדו לשמור על התינוק בחייו מחוץ לרחם) ובכללם רפלקס חיפוש פטמת האם (תנועת ראש ופתיחת פה), הנכנס לפעולה בעת מגע אצבע או פטמה בלחיו, ורפלקס יניקה.

ישנם רפלקסים נוספים, כמו רפלקס מורו (MORO), הנכנס לפעולה כאשר חווה התינוק בהלה (למשל כתוצאה מנפילה פתאומית) וגורם הקשתת גב, פשיטת הידיים לאחור ולבסוף, בד"כ, בכי. דוגמא נוספת היא רפלקס הצעידה, המופעל כאשר התינוק באוויר וניצב לקרקע, ורגליו נוגעות במשטח כלשהו, או אז מתחילות רגליו לצעוד באוויר. הרפלקסים לעיל בד"כ נעלמים כלא היו בחודשים שאחרי הלידה.

התפתחות תינוקות 0-3 חודשים

במהלך החודש השני התינוק מתחיל לפתח קואורדינציה ראשונית, שכן תנועותיו הופכות זורמות ומתואמות יותר. במקביל להתקדמות זו ותנועתם המתמדת, הולכים מתחזקים שרירי התינוק (בייחוד שרירי הצוואר וחגורת הכתפיים).

בשלב זה אמור התינוק להתחיל לבצע תנועות כמו להרים ראשו, להכות ברגליו לאחור (מעין שלב מקדים לזחילה), הנעה מרובה של כפות ידיו, הכנסתן לפיו והושטת זרועותיו לעבר עצמים במרחב (ואחיזתם, אם ניתן). למרות גילו, אחיזתו של היילוד איתנה, וביכולתו לאחוז בחפץ במשך מספר דקות. נוסף על כך, יסובב התינוק את ראשו, ולא את עיניו בלבד, בעקבות כל גירוי חיצוני.

במלאות שלושה חודשים לחיי התינוק, נעלמים רוב רובם של הרפלקסים שהופיעו בימיו הראשונים. השרירים הסרביקאליים (שרירי הצוואר, או CERVICAL MUSCLES) מתעבים ומתחזקים, ומאפשרים החזקה יציבה של הראש בעת שכיבה על הבטן. לצד זאת, מסוגל כעת היילוד להרים את כתפיו ולהיתמך על אמותיו בזמן הרמת הראש. מקבץ פעולות זה מחזק תורם לחיזוק חגורת הכתפיים והזרועות, וכן נותן לתינוק את היכולת להביט על סביבתו ולחקור אותה ביתר יעילות.

שינה

עד חודש אחרי הלידה, נוהג תינוק לבלות 15-16 שעות, מדי יום, בשינה. עם זאת, שעות שנתו אינן קבועות, וזאת בגלל שעדיין לא התרגל, מבחינה פיזיולוגית, למעגל המחזורי של יום ולילה.

בקרב תינוקות בני יומם, קצר מחזור השינה משל המבוגר והוא נמשך על-פני כשעה, לעומת שעה וחצי בהתאמה. כמו כן, השינה עצמה היא קלה יותר, ולכן יתעורר התינוק ביתר קלות.

גם כשמלאו לו חודשיים, עדיין נזקק התינוק הממוצע לסדר גודל של 15-16 שעות שינה ביום ושנתו לא סדירה. התינוק עשוי להתעורר כל שעתיים ולבכות, עד שיקבל את מנת החלב שלו. יש לציין בהקשר זה תופעה מסתורית ומצערת המופיעה לעתים בשלב זה, והיא התסמונת "מוות בעריסה" (SIDS), בה מת התינוק לפתע בשנתו, בעיקר בלילה. ניתן להפחית מהסיכוי להתרחשות שכזו על ידי הקפדה על השכבת היילוד על גבו בלילה, וכאשר הוא ער ושכוב על בטנו -  להקפיד להשגיח עליו בכל רגע ורגע.

היה והתעורר התינוק במהלך הלילה, יש להמתין כחצי דקה ורק אז לגשת אליו. זאת, מאחר והוא עשוי לשוב ולהירדם בנקל, כפי שהתעורר. בנוסף, מומלץ שלא לדבר או לשחק עם התינוק במהלך הלילה, ולהתרכז בהאכלה ובהחלפת חיתול, שכן עליו להפנים כי שעות הלילה נועדו לשינה גרידא.

בהגיעו לגיל שלושה חודשים, התינוק אינו צריך עוד שיאכילו אותו מסביב לשעון, וזאת הודות לגדילה בנפח קיבתו ההולכת ומתפתחת. לשמחתם הרבה של הוריו, הדבר מתבטא בהתארכות משמעותית של שנת התינוק, המגיעה לרצף של שש עד שבע שעות מדי לילה, בנוסף לשתיים-שלוש הירדמויות קצרות במהלך היום, לרוב בנות שעה עד שעה וחצי.

רמת התקשורת

בחודש הראשון לחייו עומד לרשות התינוק כלי אחד ויחיד (אך יעיל) לתקשר עם סביבתו – בכי. התופעה עשויה למרר את חיי ההורים, שכן התינוק בוכה בממוצע כשלוש שעות במצטבר כל יום. עם זאת, אל חשש - בחלוף הזמן התופעה תתמזער לממדים סבירים.

ככלל, מדובר בתופעה לא מזיקה המעידה על צרכים שונים כגון רעב, שעמום או עשיית צרכים. עם זאת, במידה והבכי אינו פוסק במשך מספר שעות, יש להתייעץ עם רופא על מנת לשלול בעיה רצינית יותר.

חשוב לומר כי למרות שהתינוק מתקשר כרגע על ידי בכי בלבד, חשוב מאוד לדבר עמו ולהעניק לו מגע אוהב, שכן אלה גורמים קריטיים להתפתחותו התקינה וליכולתו לזהות את קולם ומגעם של הוריו. 

עברו חודשיים מלידתו, והתינוק כבר מזהה קולות מוכרים, מניע את ראשו בחיפוש אחריהם ואף משמיע קולות בתגובה אליהם.

תופעה נוספת המופיעה בד"כ בגיל שישה שבועות היא חיוך מכוון ("חיוך חברתי), המאפשרת לתינוק להעיד על שמחה, לצד ניפוף בידיו וברגליו, ולהיפך – יסגל מבע רציני וכעוס כאשר אינו שבע רצון. 

כאשר הגיע לגיל שלושה חודשים, מזהה התינוק את הוריו מעבר לכל ספק, ומעניק להם, כמו גם לבני המשפחה הקרובים, תשומת לב והעדפה מיוחדים. כמו כן, יחל לחקות כמיטב יכולתו את מבע פניהם ואת קולם. כעת, הבכי כבר אינו היחיד בארגז כלי התקשורת, ובכי ממושך נחשב חריג בהחלט ומחייב בירור. 

התפתחות חושית

בימיו הראשונים הראייה של תינוק היא לטווח קצר בלבד ומטושטשת, והיא מאפשרת לו לזהות רק עצמים ופרצופים הנמצאים עד 20-30 סנטימטרים מפניו. התינוק עשוי לפזול בעת בהייה בעצמים סמוכים, אך בגיל זה מדובר בתופעה תקינה (במידה וגולשת הפזילה לגיל שלושה-ארבעה חודשים יש לבצע בדיקת עיניים אצל רופא מומחה).

במישור השמיעה מזהה התינוק בעיקר את קול הוריו, אך יש להיות ערים ליכולתו לשים לב גם לקולות אחרים ובמידת הצורך לבצע בדיקת שמיעה.

לגבי חוש הטעם – ככלל, ישנה העדפה בקרב תינוקות לטעם מתוק, שכן בלוטות הטעם על לשונם עדיין אינן מסוגלות לזהות טעם חמוץ או מר.

בניגוד לחוש הטעם ה"בוסר", לתינוק חוש ריח מפותח ביותר, המאפשר לו לזהות את ריח חלב האם כבר בימים הראשונים לחייו.

בגיל חודשיים, משתפרת ראיית התינוק ומאפשרת לו לזהות אנשים וחפצים הנמצאים כחצי מטר ממנו. בשלב זה כבר מזהה התינוק בבירור את פני האם בעת הנקה ומסוגל לעקוב אחרי תנועות גופם של החולפים על פניו. 

שמיעתו של התינוק מתפתחת אך היא, ובגיל חודשיים הוא כבר מפיק הנאה מהקשבה לקול אמו (בעיקר) ובמידה וקיימות – מהקשבה למנגינות שמשמיעים הצעצועים התלויים מעל עריסתו.

שלושה חודשים אל תוך חייו, הולכים ומשתכללים חושי הראיה והשמיעה. התינוק מפיק הנאה ועניין רבים מהקשבה למוזיקה ולהוריו, ואם האחרונים השמיעו קולם - אף יסובב ראשו ויחייך חיוך רחב.

התינוק ימצא עניין מיוחד בעצמים בעלי צבע עז ובפרצופים.

חוש המישוש קורם גם הוא עור וגידים, הודות לחשיפתו למרקמים שונים: בד, פלסטיק וכו'. כאן המקום להדגיש כי התינוק לא יהסס להכניס כל דבר לפיו, ולכן יש לברור בקפידה את סוגם ואת גודלם של החפצים המונחים בסביבתו.

כאמור, מגע אוהב ותדיר הנו חיוני להתפתחות התינוק, ולכן יש להקפיד עליו, במיוחד בין עורו לעור האם. המגע מעצים את הקשר בין האם לתינוק, עוטף אותו בחום ונותן לו להרגיש מוגן. 

תזונה

בגיל שלושה חודשים, על התזונה להיות עדיין מבוססת רק על הנקה ו/או על תרכובות מזון לתינוק (תמ"ל).  ככלל, ההנקה היא המזון הטבעי והמותאם ביותר לצרכים התזונתיים של תינוק. 

עד גיל חצי שנה, ממליץ משרד הבריאות להקפיד עליה ולהימנע ממתן תוספי מזון ונוזלים במקביל, אלא אם כן התינוק אינו יונק או יונק חלקית. במצב כזה, יש לתת תמ"ל מועשרת בברזל, אשר הוכנה תוך הקפדה על כללי היגיינה ובטיחות.

למידע נוסף על התפתחות תינוקות באתר טיפטיפות