תוכן [ הסתר ]

התפתחות מוטורית

התפתחות תינוקות 4-6 חודשים

בחודש הרביעי לחייו התינוק הולך ונעשה מיומן בשימוש בידיו ויכול להחזיק ולהשתעשע בצעצועים קטנים. אדרבא, התינוק יושיט את זרועותיו במטרה ללפות כל דבר בהישג ידו הנראה לעין, ולהכניסו אל פיו – הכלי המרכזי מבחינתו לעת עתה לחקירת סביבתו.  

בגיל זה, מצליחים תינוקות להחזיק ראשם ובאוויר תוך שהם שכובים על בטנם נתמכים בזרועותיהם, וחלקם גם ינועו אנה ואנה ויתגלגלו להנאתם על המשטח, כמעין שלב מקדים לזחילה (אשר צפויה להתפתח מספר חודשים לאחר מכן).

חודש לאחר מכן, מוסיף התינוק לבסס שליטתו בידיו וכעת ביכולתו לגרוף אל חיקו חפץ כלשהו המצוי בסמוך לו. בנוסף, במידה וקלטו עיניו גוף כלשהו בתנועה, יעקוב אחריו התינוק, יושיט אליו את ידיו וינסה לאחוז בו.

שישה חודשים חלפו מאז לידתו, וכעת מתפתחים שרירי הצוואר והזרועות של התינוק במידה המאפשרת לו להתגלגל ככל שיחפוץ לאורכו ולרוחבו של הבית. התינוק עשוי להתחיל להתנסות בעמידה "על שש", להתנדנד לפנים ולאחור ואף להרהיב עוז ולהתחיל לזחול על גחונו (לרוב, למרבה הפלא, דווקא לאחור).

שינה

בגיל ארבעה חודשים התינוק הממוצע הופך יותר ויותר ערני בשעות היום, אך עדיין יהיה זקוק לשתי תנומות קצרות במהלכן (אחת בבוקר ואחת אחר-הצהריים). בלילה, נוהגים תינוקות בגיל זה לישון כ- 7-8 שעות ברציפות, כך שיחד עם התנומות במהלך היום יישן כ-14 שעות שינה ביממה.

מומלץ ליצור אצל התינוק שגרת ערב, המורכבת מסדרת פעולות מקדימות לשינה. לפעולות אלה חשיבות רבה במסגרת הפנמת משמעות המעבר מיום ללילה, ובכללן ארוחת ערב, מקלחת, לבישת פיג'מה, הקראת סיפור וכיבוי אורות. סדרת פעולות זו, בייחוד אם תבוצע בעת שהוא רק מתחיל לאותת על עייפות, תעודד את התינוק להשתחרר מתלותו בהוריו וללמוד להירדם בעצמו.

 

לקראת גיל חצי שנה, התינוק יישן בדרך כלל שש 6-8 שעות בלילה ויהיה בשל ללמוד להירדם בעצמו. במסגרת החינוך להירדמות עצמית, מומלץ להכניס את התינוק למיטתו בעוד הוא ער, מה שיעודד רגיעה טבעית לקראת שנתו. 

במקרה שתינוק בוכה או יוצא מהמיטה, רצוי לגשת ולהרגיעו (אם כי כדאי להמתין זמן קצר לפני כן, ולא לגשת מיד), אך יש להחזירו למיטה. כשההורים ניגשים אליו, מפנים התינוק כי הוריו דואגים לו, אוהבים אותו ומגנים עליו.

רמת התקשורת

בחודש הרביעי לחייו התינוק כבר משדר שביעות רצון, שמחה והנאה באמצעות צחוק מתגלגל, חיוך מאוזן לאוזן וגרגורים.

בשלב זה של התפתחותו יתחיל התינוק ללמוד ולבטא את קשת הצלילים הדרושה לו לצורך דיבור, ויחקה את הקולות ואת הפרצופים מסביבו. תהליך זה יש בו כדי ליצור אצל התינוק ארגז כלי ביטוי מלבד הבכי, אשר שירת אותו נאמנה עד כה. 

    

בחודש החמישי, התינוק מציג יכולת מרשימה בהשמעת קולות וצלילים, גבוהים כנמוכים ובעוצמה משתנה. אחד מכל שני תינוקות יוכל כבר להפיק הברות יחידות – "אה", "דא" וכיוצא בזאת - אבל עדיין לא יוכל לעשות את החיבור בין מילה למה שהיא מייצגת.

כמו כן, התינוק יגיב לקולות ויסובב את ראשו אל הכיוון ממנו הגיעו, אדרבא כאשר יקראו בשמו הפרטי, אותו הוא כבר אמור לזהות בשלב זה. 

עד הגיעו לגיל חצי שנה, כבר יעמדו לרשות התינוק כלים רבים להביע את רגשותיו: צחוק, חיוך, מגוון פרצופים ועוד. בגיל זה קיימת אצל התינוק מודעות גבוהה לסובב אותו והוא מרגיש רגוע ומוגן במיוחד לצד הוריו, אחיו והאנשים הקרובים לו. תינוקות מסוימים נוטים לפתח בשלב זה סלידה ופחד מאנשים זרים וממקומות לא מוכרים.

התפתחות חושית

ראייתו של התינוק בגיל ארבעה חודשים טובה מתמיד, ולצד יכולתו לראות למרחק רב יותר, באפשרותו כעת לזהות צבעים ומראות מורכבים יחסית, כמו חיפושית כחולה על פרח צהוב.

במידה ועלה החשד בשלב זה לפזילה, אשר הינה תופעה סבירה במהלך ארבעת החודשים הראשונים לאחר הלידה, יש להגיע עם התינוק לרופא עיניים מומחה לילדים.

תופעה נוספת בשלב זה של חייו היא שינוי אפשרי בצע עיני התינוק, העשויה להתרחש עד גיל שישה חודשים פחות או יותר. לאחר מכן, יישאר לרוב צבע העיניים קבוע.  

החל מהחודש החמישי לחייו כבר מבחין התינוק ללא קושי בגורמים רחוקים ומסוגל למקד את עיניו מבלי לפזול. בנוסף, מפתח התינוק את היכולת להבדיל בין גוונים שונים של אותו צבע. 

תזונה

במלאות ארבעה חודשים לחייו, מכפיל התינוק הממוצע את משקלו ומתחיל לדרוש, במקביל להנקה, מזון מוצק. זאת, מאחר וכעת צרכיו כבר אינם מגיעים על סיפוקם מצריכת חלב ותרכובות מזון בלבד. 

מזון שכזה עשוי לכלול מחיות פירות וסוגים שונים של מזונות רכים, וכדאי להקפיד לנסות סוג מזון אחד בכל פעם, על מנת לבדוק האם מתפתחת תגובה אלרגית כלשהי ולחשוף בנקל את הגורם לה. 

כמו כן, מגיל ארבעה חודשים (ועד הגיעו לגיל 18 חודשים) ממליץ משרד הבריאות לשלב בתזונת התינוק תוסף ברזל. 

בהמשך, סביב גיל שישה חודשים, המלצת משרד הבריאות היא חשיפה הדרגתית של התינוק (במקביל להנקה) למזונות משלימים המכילים גלוטן, כגון דייסה ודגנים, במטרה לצמצם את הסבירות שייפתח את מחלת הצליאק.  

יש להקפיד שאכילת מזון מוצק תתבצע בישיבה זקופה בלבד. אכילה בשכיבה יש בה כדי להעמיד את התינוק בסכנת חנק.

למידע נוסף על התפתחות תינוקות באתר טיפטיפות