תוכן [ הסתר ]

בקיעת שיניים

התפתחות תינוקות 7-9 חודשים

בשלב זה של חיי הפעוט בוקעות בדרך כלל השיניים החותכות המרכזיות הראשונות בלסת התחתונה (MANDIBLE), ובעקבותיהן שיני החלב (השיניים הנשירות). בקיעת השיניים עלולה להתלוות לעיתים בדימום מהחניכיים ובכאב.

רופאי השיניים חלוקים בדעתם באשר לשאלה האם הבקיעה עשויה להיות מלווה בחום ובשלשולים, ומסיבה זו יש להגיע במקרה כזה לבירור אצל רופא שיניים מומחה לפעוטות ולשלול קיום מחלת רקע.

התפתחות מוטורית

התינוק יחל לנוע בסביבתו ולחקור אותה, בין אם בזחילה ובין אם בגלגול או בהתקדמות "על שש" (ברכיים, מרפקים ואמות). 

בשלב זה זקוק התינוק ליד אחת בלבד לצורך תמיכה כשהוא מתרומם משכיבה על בטנו, כך שהיד השנייה חופשיה לשחק.

בנוסף, יוכל התינוק כבר בשלב זה לשבת לפרק זמן קצר, עם תמיכה כמובן, וכמו כן לעמוד בעזרת ידי ההורים מתחת לבתי השחי, כאשר רגליו משיקות לקרקע. ה"תרגיל" הזה חיוני לחיזוק רגלי של התינוק והכנתן לפעולת ההליכה העתידה לבוא.

בגיל שמונה חודשים לערך, כהכנה נוספת לשלב ההליכה, מתחיל התינוק למשוך עצמו ולהתרומם בעזרת רהיט, או דבר מה יציב אחר, ולהיפך – מבין לאט לאט כי אם יקפל רגליו, יוכל לחזור לישיבה. כאן המקום לומר כי פעולת הישיבה אינה דבר של מה בכך מבחינת התינוק וכי היא מבחינתו קשה מעמידה!

בהגיעו לגיל תשעה חודשים, זוחלים רוב התינוקות היטב וללא קושי ומקצתם אף מסוגלים לעשות זאת תוך שהם אוחזים בצעצוע ביד אחת. 

שינה

בשלב זה של חייו יישן התינוק כ-13-14 שעות בכל יום, כאשר אלה כוללות את שנת הלילה, לצד שתי תנומות בנות שעה במהלך היום, אחת בבוקר והשניה אחר הצהריים (תינוקות מסוימים עשויים להסתפק בשינה חטופה בת כ-20 דקות בלבד במהלך היום).

 

תקופה זו בחיי התינוק עשויה לכלול התפתחות חרדת נטישה אצל התינוק, ולכן ההורים עשויים להיתקל בקשיים כאשר משכיבים אותו לישון ועוזבים את החדר. הקטן עדיין לא מפנים שאין לו מה לדאוג ושתחזרו בזמן הקרוב, ומשוכנע כי ננטש. הדבר עלול להצית בכי תמרורים, אך האחרון ייפסק לרוב תוך דקות ספורות. 

רמת התקשורת

התינוק רוכש מיומנויות ביטוי עצמי, ומתחיל לחקות את התנהגויות הוריו, על שלל סוגיהן: בכי, צעקות, לחישות, צחוק וכיוצא בזאת. 

בשלב זה, סביר בהחלט כי חלק מהקולות שמשמיע התינוק מתייחסים להוריו, בייחוד "בה-בה" או "מה-מה", שיכולים לייצג "אבא" או "אמא" בהתאמה. כמו כן, מילים וביטויים פשוטים כמו "ביי-ביי" בהחלט יכולים להיות מובנים כעת על-ידי התינוק, ובהקשר זה, גם עשוי הוא לבצע פעולות פשוטות כמו נפנוף לשלום בעת פרידה.

זאת ועוד, התינוק אמור להפנים כעת את הקשר בין פעולות מסוימות לאירוע מסוים, למשל הקשר בין ישיבה אל השולחן כסימן לארוחה, שכיבה במיטה כסימן לשינה והשכבה על השידה כסימן לכך שהגיע הזמן להחליף חיתול.

בנוסף, מפתח התינוק הבנה "מצערת" (מבחינת הוריו) של הקשר בין פעולה לתוצאה, והוא עשוי לפתח חיבה יתרה לצפייה בהוריו מתרוצצים הלוך ושוב בחדר בעקבות חפצים ומיני מזונות שהשליך לחלל. 

בסביבות גיל תשעה חודשים מפתח התינוק את יכולתו לדבר ולנהל שיחה, והוא נתרם רבות משיחות שמנהלים עימו הוריו. הוא מזהה כעת את שמו ויגיב כשמישהו יאמר אותו, ומבין לאשורן מילים כמו "כן", "לא" או "אסור".

למעשה, התינוק כבר מבין מילים רבות הרבה יותר, אך לא יכול לבטאן כהלכה בשלב זה מעבר לקשקושים שבמקרה הטוב מזכירים אותן. לצד כך, הדבר אינו גורע מביטחונו כי הוא מדבר באופן ברור ומובן לחלוטין, ולכן במידה ויזהה חוסר הבנה אצל שותפיו ל"שיחה" הוא עלול לחוש מתוסכל, לפרוץ בבכי ולנופף בגפיו. 

התפתחות חושית

ראיית התינוק, צבע עיניו ותפיסת המרחב שלו מגיעים כולם אל שלבם הסופי. התינוק יכיר אנשים קרובים לו ממרחק ואף יתקדם לעברם. 

כאשר מלאו לו שמונה חודשים, מומלץ לבצע בדיקת ראייה ראשונה לשם שלילת בעיות ייחודיות לגיל זה, אשר תחילת הטיפול בהן חיונית כבר בשלב זה.

יש לציין כי התינוק הגדל כבר ניחן בזיכרון לא רע, המאפשר לו לשנן מיקומם של חפץ וצעצוע האהוב עליו במיוחד. עם זאת, אין הוא זוכר בשלב זה אירוע כזה או אחר לטווח ארוך.

תזונה

הפעוט עשוי להתחיל ולגלות איתותי רצון לאכול ולשתות באופן עצמאי. במידה והדבר אכן קורה, יש לעודד זאת ולמשל להציע לו כוס לשתייה (רצוי בשלב הראשון כוס נוחה לאחיזה, בעלת זוג ידיות) כאלטרנטיבה לבקבוק.

במטרה שהתינוק יתנסה בסוגים שונים של מרקמי מזון, ועל הדרך יתרגל את פעולת (ושרירי) הלעיסה, כדאי לשלב בארוחה בהדרגה חתיכות מזון קטנות ולא רסקים בלבד. עם זאת, חשוב להדגיש – אסור בתכלית האיסור להשאיר את התינוק לבדו בעת אכילה, שכן ישנה סכנה ממשית לחנק. 

התינוק צורך כעת, במקביל להנקה, מזון מגוון (אם כי עדיין מרוסק, לרוב) כגון פירות, ירקות, דייסה ועוד. עם המגוון, תבואנה ההעדפות – התינוק יתחיל לגלות משיכה ברורה למזונות מסוימים ודחייה מאחרים, ויביע זאת בכל כלי התקשורת העומדים לרשותו.

למידע נוסף על התפתחות תינוקות באתר טיפטיפות