תוכן [ הסתר ]

התפתחות מוטורית

התפתחות תינוקות 10-12 חודשים

התינוק כבר זוחל בחופשיות, מזדקף מישיבה לעמידה והולך אנה ואנה סביב חפצים ורהיטים ברחבי הבית. הפעוט עשוי לעצור ולהרים צעצוע או דבר מה אחר שמסקרן אותו, ואף להיתמך ולטפס בעוז על "מכשולים" (ספה, כיסא, מדרגות וכו') הנקרים בדרכו.   

בשלב זה, יכולת התינוק לתיאום בין עיניו וידיו נמצאת בתנופה משמעותית והוא מסוגל לאחוז חפצים קטנים באחיזת "פינצטה" (גם: אחיזת "מלקחיים"), לשים אותם בתוך חפצים גדולים מהם ולהניחם אחד על השני.

התינוק מבקש לדעת כעת כיצד פועלים הדברים מסביבו, ויהנה לערוך מסדרי צעצועים על-פי גודלם וצבעם, לא לפני שיפרקם קודם לגורמים.

לקראת ציון שנה ליום הולדתו, מגלה הפעוט עצמאות בתחומים רבים, בהם אכילה, התלבשות (אם כי עדיין מגושמת משהו) ודפדוף בין דפי ספר. לאלה יצטרפו תוך זמן קצר צחצוח שיניים, אחיזת טלפון ועוד. 

תזונה

התינוק צריך להיחשף בהדרגתיות לקשת רחבה של מאכלים, מרקמים וטעמים. לקראת גיל 10 חודשים הוא כבר יכול להתמודד עם פירות, ירקות, דגנים, מוצרי חלב ואף בשרים מבושלים (אם כי עדיין חשוב שיוגשו לו בחתיכות קטנות). המזונות השונים, מעבר לערכם התזונתי, יספקו לתינוק גם הזדמנות לתרגול חשוב של מערך פעולות הלעיסה, בייחוד אם שיניו כבר החלו לבקוע.   

מומלץ לאפשר לתינוק להתנסות באכילה עצמאית עם כפית. ישנן כפיות המיועדות למטרה זו, בעלות ידית רחבה אשר תקל על התינוק לאחוז בה בביטחון. יש לקחת בחשבון כי בשלב הראשון יפזר הפעוט חתיכות מזון לכל עבר, להבין כי מדובר בשלב נורמלי וזמני של למידה ולהתנחם בידיעה כי תוך זמן לא רב ילמד להקפיד על ניקיון ויעילות באכילה. 

אין לכפות על התינוק לאכול דבר מה שאינו לטעמו או לסיים את כל המונח על צלחתו. הוא נחשף כעת לשלל מאכלים ויפתח את העדפותיו האישיות ללא עזרה. יש לאפשר לפעוט לברור את מזונו האהוב ולאכול בקצב שלו.

בהקשר זה, ישנה חשיבות רבה לאכילה משותפת עם הפעוט מסביב לשולחן, ובמידת האפשר אף לחלוק עמו את אותו המזון. זאת כמובן, במידה ולא ידוע עד כה כי הוא אלרגי או רגיש למזון מסוים.

 

חשוב להכיר כי עד גיל 18 חודשים (כולל) משרד הבריאות ממליץ לשלב בארוחות התינוק תוסף ברזל, או לחלופין עד גיל 12 במידה ובגיל זה בוצעה בדיקת דם ששללה מחסור בברזל.

שינה

מגיל עשרה חודשים ולקראת גיל שנה, הקטנטן כבר בא לרוב על סיפוקו מתנומה אחת בשעות היום ושנתו בשעות הלילה מתארכת. מומלץ "לכוון" את הפעוט למנוחה מיד לאחר ארוחת הצהריים, כדי להימנע מעייפות בהמשך היום ומהבכי והקיטורים הכרוכים בה.

רמת התקשורת והתפתחות חושית

למרות גילו, התינוק מבין כעת באופן ברור לא מעט מילים והנחיות פשוטות, ולכן יש חשיבות לנהל עמו שיחות רבות ככל האפשר. יתר על כן, יש להימנע משימוש בלשון "תינוקית" ולשוחח עם הפעוט בצורה בוגרת יחסית, כיוון שהוא מפתח כעת את יכולתו השפתית וזקוק לדוגמא אישית נכונה מצד הוריו. 

בהקשר זה, יש להימנע משימוש תכוף מדי במילות איסור כגון "לא" ו"אסור" על מנת שלא להוזיל את ערכן בעיני התינוק. יש להציב בפניו גבולות ברורים לפי ראות עיניכם ולדבוק בהם. 

בגיל שנה, כבר הפנים התינוק כי כשקוראים בשמו הכוונה היא אליו ויגיב בכך שיטה את ראשו לכיוון הקול קורא. תנועות ראש ישמשו אותו גם למענה על שאלות פשוטות, כמו "איפה אבא?", או אז ייטה ראשו בכיוון אביו, וכן להבעת "כן" (הנהון) או "לא" (נענוע מצד לצד). 

שלב זה של חיי התינוק מזוהה עם התחלתו של הדיבור המכוון, ומאופיין בשטף הברות וצלילים נטולי משמעות לכאורה. אולם, שטף זה נשמע יותר ויותר כמו מילים מוכרות, הודות להתפתחותו המתמדת של מוחו. מסיבה זו, חשוב מאוד להקשיב קשב רב לדברי הפעוט, להגיב לו באופן ענייני וברור ואף לתקן אותו במידה והוא משבש מילה כזו או אחרת. 

על מנת לסייע לו בפיתוח שפה ודיבור נכונים, שובו וחיזרו בפני הפעוט על שמות צבעים, ריחות, מזונות, בעלי חיים, מספרים וכיוצא בזאת. מומלץ לשלב זאת בקריאת סיפורים ובבקשה מהתינוק להצביע על חפץ או חיה שהוזכרו בהם, או לקרוא בשמם. 

להורים יכולת רבה לסייע לפעוט לפתח את זכרונו, בין היתר באמצעות משחקי "מחבואים". הסתרת חפץ או צעצוע ועידודו לגלותם יש בהם כדי לשפר את יכולות הזיכרון והריכוז של התינוק, כמו גם משחקי קוביות להרכבה ופירוק. משחקים אלו משלבים אתגרים המגרים את מוחו במספר מישורים ולכן הם חיוביים וחיוניים. 

נקודה נוספת שחשוב לציין היא היותו של גיל שנה נקודת שיא בהיבט חרדת הנטישה והפחד מאנשים זרים אצל התינוק. הפעוט עשוי לבכות ולהיצמד אל הוריו בכל כוחו כשירצו לעזוב את החדר, ומסיבה זו מומלץ לקצר פרידות ולעזוב את החדר ללא עיכובים מיותרים.  

למידע נוסף על התפתחות תינוקות באתר טיפטיפות