תוכן [ הסתר ]

האם ידעתם שויטמין D מופק, בין היתר, מחשיפה לשמש? האם שמעתם שהוא מסייע בספיגת סידן וזרחן בגוף? אם את שתי העובדות הללו לא הכרתם, כנראה שאת הסגולה החשובה ביותר אינכם מכירים גם כן: ויטמין D מסייע רבות במניעת סרטן, במאבק בגידולים ובהופעה חוזרת של המחלה.

זהו הלוחם האמיץ של הטבע נגד אחת המחלות מהמסוכנות ביותר שקיימות היום. זהו ויטמין מיוחד (שבניגוד לויטמינים האחרים, לא נצרך רק דרך האוכל) אשר יתרונותיו רבים מספור, וכעת מסתבר שיש בו את היכולת לסייע לנו להתגבר על חוליים נוראיים ביותר.

השילוב בין ויטמין D וסידן הוא מנצח

כפי שאמרנו, לויטמין הזה יש סגולות רפואיות מדהימות, אך לפני הכל הוא מסייע מאוד בספיגת סידן ובשמירה על חוזק העצמות. כבר מגיל קטן כדאי לצרוך אותו באופן קבוע, כדי לסייע בשמירה על השלד ולהימנע מאחת המחלות הנפוצות בשל חוסר בויטמין D: רככת.

כאן זה לא נגמר: כידוע, אחת המחלות השכיחות היום בעולם המערבי היא האוסטיאופורוזיס, אשר נגרמת בשל מחסור בסידן או אי יכולת ספיגה של הסידן בגוף. לכן, מחסור בויטמין יכול לגרום, בסופו של דבר (בדרך כלל לא באופן ישיר) גם לאוסטיאופורוזיס.

אגב, הויטמין הזה מסייע גם במניעת סוגים שונים של סוכרת ובאופן כללי מאפשר לשמור על בריאות טובה יותר של גוף האדם. כיום, המודעות אליו גדלה בצורה משמעותית וגם הרפואה המודרנית מבינה עד כמה חשובה צריכה שלו ברמה טובה.

לא סוג אחד של סרטן ולא שניים

ישנם לא מעט ערכים תזונתיים או מוצרי מזון טבעיים אשר ידועים כמונעי סרטן או ככאלו שמסייעים בהתגברות על סרטן. אך ישנם מעט מאוד כאלו שיש בהם את היכולת למנוע כל כך הרבה סוגי סרטן:

  • סרטן האשכים
  • סרטן השד
  • סרטן החלחולת
  • סרטן המעי גס
  • סרטן הערמונית
  • סרטן שלפוחית השתן
  • סרטן הכבד
  • סרטן הכליות

תתפלאו, אבל זוהי רק רשימה חלקית של סוגי הסרטן בהם נלחם ויטמין D. כאמור, זה לא מסתיים כאן: הויטמין הזה מסייע רבות גם בהתגברות על גידולים, במניעת התפשטותם, בשליחת גרורות ואף במניעת הישנות של המקרה – תופעה נפוצה, לצערנו, בכל סוג אוכלוסיה ובכל גיל.

האבסורד של ויטמין D וסרטן העור

ולמרות כל אלו, ישנו קונפליקט לא קטן אשר מלווה את כל הרופאים והמומחים לתזונה נכונה: האם יש להמליץ על חשיפה לשמש לטובת צריכת הויטמין, או שיש להימנע מכך – על אף היתרונות שבייצורו בדרך זו?

מצד אחד, אין ספק שהימצאותו של הויטמין ברמות תקינות בגוף האדם היא דבר חיוני ואף מציל חיים. מצד שני, היחשפות לאור השמש למשך זמן רב, עשויה לגרום לסרטן העור. וכך, אם מצד אחד הצלחנו למנוע שורה כל כך גדולה של מקרי סרטן, הרי שאנחנו 'מביאים' אותו אלינו בדרך האחורית.

הפיתרון לכך הוא משולב: יש כאלו אשר ממליצים, בפשטות, להיחשף לשמש תוך בקרה ושליטה על משך החשיפה. על פי כל המחקרים והבדיקות שנעשו לאורך השנים, מספיקות כמה דקות ביום כדי לייצר רמות גבוהות של הויטמין בגוף.

האפשרות השנייה היא לצרוך ויטמין D דרך המזון או באמצעות תוסף תזונה. לא מעט גורמים רפואיים וגופים לטיפול בסרטן ממליצים על האפשרות השנייה, אשר מציעה צריכה של הויטמין ברמה גבוהה, מבלי להסתכן בנזקים מקרני השמש.