תוכן [ הסתר ]

אין הורה שלא חווה את החוויה שנקראת חום אצל ילדים. הקושי המרכזי בהתמודדות עם עליית טמפרטורת הגוף של הילד נמצא, איך לא, בחוסר הידיעה: הורים לא יודעים מה מקור החום הגבוה של ילדיהם וזה מלחיץ. האמת, גם רופאים לא תמיד יודעים את מקור הבעיה בקלות וממבט ראשון, זאת מכיוון שיש גורמים רבים לעליית חום אצל ילדים.

מדוע עולה החום אצל בני אדם?

חשוב לדעת שעליית טמפרטורת הגוף מעבר ל- 37.5 מעלות, בדרך כלל, זו לא הבעיה בעצמה, אלא סימפטום ל?מחלה או לבעיה בה נתון הגוף. חום אצל ילדים על פי דעות מסוימות עוזר 'להוציא' את המחלה מהגוף ולנו, כהורים לילדים, מהווה איתות שהגוף עובר זעזוע פנימי כלשהו, וצריך להיות ערים לו.

מה הן הסיבות השכיחות ביותר לעליית חום הילד?

  • מחלות דלקתיות זיהומיות (הנגרמות לעיתים על ידי וירוס)
  • דלקות שאינן זיהומיות
  • התפתחות אלרגית
  • חשיפת הגוף לטמפרטורות קיצוניות כמו מכת שמש או מכת קור

ישנם גורמים נוספים לעליית החום, לחלקם לא נדרש כל טיפול למעט מנוחה ולחלקם נדרש אבחון מורכב וטיפול בהמלצת רופא.

כיצד מודדים חום אצל ילדים?

אנשים בסביבות גיל ה-30 עדיין זוכרים את הסרט הצבעוני המונח על המצח לשם מדידת חום, אך בשל חוסר הדיוק והתפתחות הטכנולוגיה הופסק השימוש בסוג מדחום זה. ישנם סוגים נוספים של מדחומים שמסיבות של חוסר דיוק או חוסר נוחות, הם לא נמצאים כמעט בשימוש לבדיקת חום אצל תינוקות וילדים.

סוג המדחום הביתי הנפוץ כיום הוא המדחום הדיגיטלי, שאת קצהו מניחים מתחת ללשון, בפי-הטבעת או בבית השחי. סוג נפוץ נוסף הוא מדחום כספית, שהשימוש בו הוא כמו בדיגיטלי. יתרונותיו הם דיוק ומחיר זול וחסרונותיו הם זמן בדיקה ארוך (יכול להגיע ל-8 דקות), זיהום הסביבה ושבריריות. יתרון נוסף של המדחום הזה הוא עבור שומרי שבת.

האם צריך לראות רופא בכל מקרה חום אצל ילדים?

לא תמיד צריך לראות רופא. הורה שזוכה לראות את השיניים הראשונות הבוקעות מתוך החניכיים של ילדו, יודע על כך בדרך כלל בעקבות החום הגבוה שמפתח גוף הילד. כך גם במקרה של חום אצל ילדים בעקבות חיסון. במידה לתופעה לא נלוות בעיות נוספות המבטאות מצוקה והילד אוכל ושותה (אפילו מעט), אין צורך לראות רופא ומספיק לתת לו מנוחה ומרגוע עד יעבור זעם.

מתי חום מהווה בעיה כשלעצמו?

חוץ מהמנגנון שמורה למערכות הגוף להעלות את החום, ישנו מנגנון נוסף שנועד לעצור את עליית החום ובכל זאת לפעמים רצוי לטפל בעצמנו בהורדת החום. כשחום הגוף עולה יותר מידי, הוא יכול להוות סכנה לתאי גוף רבים ובמיוחד לתאים במוח, ולכן אם טמפרטורת הגוף עולה מעל 40 מעלות, כדאי מאוד לטפל בעניין בצורה יזומה ולהוריד את החום.

מה אפשר לעשות כשעולה החום אצל ילדים?

ישנן דרכים רבות להורדת חום אצל ילדים, החל מטיפול טבעי וסולידי וכלה בטיפול תרופתי ואפילו אנטיביוטי. כשחום הגוף של הילד עולה מעל 39.5 מעלות, רצוי לעשות לילד אמבטיה במים פושרים (לא קרים) או להניח מטליות רטובות על המצח ועל חלקים נוספים בגוף.

תוכלו להשתמש גם בתכשירים תרופתיים לילדים בצורת סירופ או נר הניתן בפי-הטבעת. שניהם יכולים לסייע במקרים כאלו מאוד. לעיתים, ובהוראת רופא בלבד, יש צורך באנטיביוטיקה לשם הורדת חום אצל תינוקות וילדים.