תוכן [ הסתר ]

חום גבוה הוא אחד התסמינים הבריאותיים שמכניסים אותנו תמיד לכוננות – וזה עוד בלי להזכיר את אי הנוחות שכרוכה בעלייה זו של טמפרטורת הגוף. הגם שאין מדובר במחלה במלוא מובן המילה, חום גוף גבוה מעיד תמיד על דבר מה שאינו כשורה בגוף, וכשהוא נמשך לאורך זמן מצריך בהחלט בדיקה רפואית. הנה כל מה שחשוב לדעת על הנושא.

מהו חום גבוה?

כאשר מתבוננים על חום הגוף, צריך לקחת בחשבון שהוא משתנה, בצורה ניכרת, במהלך היום. ובכל זאת, הטווח הנורמלי של טמפרטורת הגוף, כידוע, נע בין 36.5 מעלות צלזיוס ל-37.5 מעלות צלזיוס. כאשר הטמפרטורה הנמדדת באמצעות הפה או פי הטבעת גבוהה מכך (בעיקר כשהיא עולה על 38 מעלות), החום נחשב לגבוה.

הנקודה המשמעותית שיש לתת עליה את הדעת היא שמצב של חום גבוה אינו מחלה, אלא האופן שבו גוף האדם מגן על עצמו מפני אי אילו תוקפים, ובעיקר נגיפים או חיידקים. הגם שזו דרך לחיזוקה של מערכת ההגנה בגוף, ברור שחוסר הנעימות שבחום גבוה מביא לרצון מיידי להוריד אותו בצורה משמעותית, כפי שנראה בהמשך.

ממה נגרם החום?

פעמים רבות, אנו מתבוננים על חום גבוה כאחד התסמינים העיקריים של מחלות ובעיות שונות, ובצדק גמור. הסיבות לו רבות ומגוונות, ונהוג לחלק אותן למספר קבוצות עיקריות: מחלות זיהומיות, מחלות דלקתיות, מחלות ממאירות וסיבות נוספות, דוגמת התייבשות, מחלות הורמונליות, אלרגיות וכיוצא בזה. ואגב, מהבחינה הזו החום יכול בהחלט לשמש כלי אבחוני מהשורה הראשונה, שעה שעל פי "תמונת החום" ניתן להסיק על המחלה.

חום גוף גבוה מאפיין בעיקר את חודשי החורף, כאשר האוכלוסייה הפגיעה ביותר לכך היא הילדים. הקשר שבין המחלות הזיהומיות לעלייה בחום הגוף, והעובדה שבימים הקרים אנו נוטים לשהות בעיקר בחללים סגורים, מגבירים את הסיכויים לפיתוח מחלות זיהומיות, ובהמשך לכך חום, אצל ילדים. ומכאן, כמובן, הדרך להדבקת המבוגרים אינה ארוכה כלל.

אז מה ניתן לעשות?

הנחת היסוד היא שככל שהאדם הסובל מחום גבוה צעיר יותר, כך צריך להיות ערים יותר לחום הגוף שלו. במקרה של ילדים, בייחוד בני פחות מחודשיים, כל עלייה של חום הגוף מצריכה הליכה לרופא, ומוקדם ככל האפשר. בקרב ילדים מעט גדולים יותר מומלץ גם כן לעשות זאת, בעוד שמבוגרים יכולים לנסות להתמודד עם החום במשך מספר ימים, ורק כאשר הדבר לא עוזר לפנות לטיפול רפואי.

מבחינת הטיפול עצמו, את עיקר ההתייחסות מקבלות התרופות והתכשירים למיניהם. תכשירים המבוססים על פראצטמול (אקמול) או איבופרופן (נורופן) ניתנים ללא מרשם רופא, ומוצאים את מקומם בארון התרופות של כל אחד מאיתנו כמעט. חשוב לשים לב שמינון התרופות משתנה בהתאם לגיל, ושבגילאים צעירים במיוחד – שלושה עד שישה חודשים – כן יש צורך במרשם רופא. התרופות העיקריות האחרות, אספירין או דיפירון (אופטלגין), נפוצות אף הן, אם כי אינן מיועדות לילדים. התכשירים עצמם, יש לציין, מגיעים במספר צורות, ובעיקר כדורים, נרות או סירופ.

אופציה יעילה אחרת להורדת חום גבוה היא, כמובן, באמצעות מקלחות או אמבטיות קרות או פושרות, כמו גם מטלית הספוגה במים קרים. כאשר המדובר בילדים קטנים, חל איסור מוחלט על אמבטיות קרות, שעלולות להביא להלם, והטמפרטורה חייבת להיות פושרת.

עוד מידע בנושא חום גבוה