תוכן [ הסתר ]

העור, מעצם היותו כזה, הוא המעטפת החיצונית של גוף האדם, ולמעשה האיבר הגדול מבין איברי הגוף. אפילו כאשר אנחנו מתכסים בבגדים, ברור שחלקים רבים מהעור נותרים חשופים. כאשר מופיעות מחלות, דלקות ובעיות מסוגים שונים בעור – ולמרבה הצער, זה קורה לא מעט – נדרש לחשוב, עקב כך, על פיתרון מיידי. לפניכם הפגמים המשמעותיים ביותר בעור, ודרכי ההתמודדות איתם.

אטופיק דרמטיטיס

את הסקירה שלנו אנחנו מתחילים עם אטופיק דרמטיטיס, בעיה הידועה גם בתור "דלקת עור אטופית". המדובר הוא במחלה אוטואימונית, המתחילה לרוב בילדות, וכוללת סימפטומים דוגמת עור ייבש, גרד, פציעות ועוד.

הטיפול בבעיה כולל בתוכו שני היבטים, שעשויים בהחלט להיות משלימים. הראשון הוא טיפול מונע, שמטרתו לשמור על העור לח, נטילת אנטי-היסמינים להפחתת הגרד או התכסות בבגדים בעלי רמות איוורור גבוהות. הסוג השני של הטיפול נועד למקרים החמורים יחסית, וכולל בתוכו משחות מקומיות, קרמים ותרחיצים.

אקנה

אקנה, או "חטטת", היא אחת מבעיות העור הנפוצות ביותר. בעיה זו שכיחה בעיקר בגיל הנעורים (כפי שיעיד כינוייה – "פצעי בגרות"), אך היא עלולה לתקוף את האדם גם לאחר מכן. המדובר הוא בדלקת בבלוטות החלב ובזקיקי השערות, אשר הביטוי שלה הוא פצעים, בגוונים שונים, המופיעים באזורים שונים, ובעיקר בפנים.

לאקנה לא מעט גורמים אפשריים, אך גם מספר פתרונות יעילים, ובכלל זה:

  • תכשירים הקוטלים את החיידקים.
  • משחות וקרמים מקומיים.
  • משחות אנטיביוטיות.
  • טיפולים להסרת העור.
  • טיפולים הורמונליים.

ויטמין A

ויטמין A הוא אחד החשובים ביותר להם זקוק גוף האדם, כאשר יש לו השפעה מכרעת על הראייה, מערכת העיכול או מערכת הרבייה. מה שנוגע יותר לעניינו נוגע לכך שויטמין A חיוני לשמירה על עור חלק, ואף מסייע להתמודד עם פגמים שונים בעור. את הויטמין ניתן לקבל במגוון דרכים, ביניהן:

  • אכילת מזונות המכילים ויטמין A בכמות גבוהה, לרבות פירות וירקות (בטטה, מנגו, מלון, ברוקולי) או מזונות מהחי (כבד, חמאה, חלמון ועוד).
  • תרופות ותכשירים, חלקם הגדול מצריכים מרשם רופא.
  • מוצרים קוסמטיים.
  • תוספי תזונה.

עור יבש

את הבעיה הבאה של העור היבש יש שמייחסים, בעיקרו של דבר, למזג האוויר. עם זאת, פעמים רבות המקור לכך הוא כמות קטנה של נוזלים שצורך האדם, או, כמובן, היעדר לחות בגוף. על מנת להתמודד עם עור יבש, יש מספר פתרונות עיקריים. הראשון מבוסס על קרמים, תכשירים ומשחות, חלקם כולל שומנים או רכיבים מן הצומח. פתרונות אחרים הם פילינג, נטילת תוספי תזונה ומעבר לאמבטיות קצרות, שאינן מביאות לייבוש העור.

פיגמנטציה

כתמי פיגמנטציה, הנקראים גם "מלנין", הם כתמים בגוונים כהים שונים המופיעים באזורים שונים בעור, לרוב לאחר גירוי ישיר. לפיגמנטציה יש לא מעט גורמים אפשריים, ובכלל זה חשיפה מוגברת לקרני השמש, אקנה, פעילות הורמונלית מוגברת (למשל, הריון), חבלות פיזיות או גורמים גנטיים.

מה לגבי הטיפולים המוצעים? ובכן, הצעד החשוב הראשון הוא אבחון הגורם הספציפי המביא לבעיה. לאחר מכן, ניתן להתבסס על קרמים, המכילים ויטמינים או רכיבים חיוניים אחרים, ומסייעים להבהרת העור. טיפולים משלימים אחרים הם פילינג, טיפול בלייזר או בקרני אור, וכמובן – הימנעות מחשיפה מוגברת לשמש.

הסרת נקודות חן

נקודות חן, באופן אירוני מעט, מהוות לעיתים פגם אסתטי של ממש. המדובר הוא בנגע עורי, במגוון גוונים אפשריים, בעל גבולות ישרים. בנוסף על כך, השומה עלולה, במקרים מסוימים, להתפתח מגידול שפירי לסרטני, מה שמביא לכך שלא מעט אנשים מבררים כיצד ניתן להוריד אותן. הדרך העיקרית להסיר נקודות חן היא בניתוח, הנערך בהרדמה מקומית, ואינו נחשב למורכב יתר על המידה. שיטות אחרות הן שימוש בקרני לייזר או בחומר כימי בשם סולקודרם. חשוב, בייחוד במקרים אלה, להקפיד על בדיקה פתולוגית לנקודת החן, ולראות האם היא סרטנית.

עשוי לעניין אתכם גם:

סוגי מחלות נגיפיות

בריאות האישה

שאלות ותשובות על לבישת תחתונים