תוכן [ הסתר ]

השיער שלנו מהווה חלק בלתי נפרד מההופעה שלנו. הבעיה היא שהמצב שלו בהחלט עלול להיות הכל חוץ ממשביע רצון. לא מעט משתנים עלולים לפגוע במראה של השיער, והם מאפיינים קבוצות גדולות באוכלוסיה. בכל אחד מהמקרים, התוצאה היא חוסר נוחות גדולה, פגיעה של ממש במראה האסתטי וירידה בביטחון העצמי. זו בדיוק הנקודה בה נדרש לשאול מהן האפשרויות העומדות כיום עבור טיפול בשיער, בהתחשב בתרחישים השליליים השונים.

מספר עובדות על השיער שלנו

כצעד ראשון, יש להבין בדיוק את שדה המשחק אליו נכנסנו בזה הרגע, עם מספר עובדות עיקריות ביחס לשיער:

  • על ראשינו יש בין 90,000 ל - 140,000 שערות, שהם רבע מכלל השערות שבגופינו.
  • ביום רגיל, אנשים רגילים מאבדים עד 100 שערות.
  • שיער גדל בקצב ממוצע של 12 סנטימטרים לשנה.
  • ככל שמתבגרים, קצב צמיחת השיערות יורד.
  • שיערם של גברים גדל בצפיפות פחותה מאשר נשים.
  • השיער של נשים נוטה לגדול לאט יותר מגברים.

בעיה ראשונה: נשירת שיער

הבעיה מתחילה ברגע שיש חריגה מהנתונים ה"יבשים" האלה. לא מעט אנשים, גברים ונשים כאחד, סובלים מאובדן מאסיבי של שיער הראש שלהם, עד לרמה של התקרחות של ממש. בין הסיבות הרבות המביאות לכך, ניתן למנות גורמים תורשתיים, בעיות בעור, הפרעות בזרימת הדם אל זקיקי השיער, בעיות הורמונליות, מחלות רקע, תזונה לקויה, הצטברות רעלים בגוף ועוד. פעמים רבות, מספר רב של גורמים מביא לבעיה, שרק הופכת לחמורה יותר במרוצת השנים.

יחד עם זאת, יש כיום לא מעט נקודות מהן ניתן לשאוב עידוד. הרפואה המודרנית מציעה כיום תכשירים המאטים את קצב נשירת השיער, או לחילופין כאלה הממלאים שיער דליל (טופיק, למשל). פתרון יעיל אחר הוא השתלת שיער, בעוד אלה המעוניינים לספק רק מענה אסתטי יכולים להתבסס על פאות או תוספות. ואגב, ברור כי בעיה של שיער עודף, מנגד, מצריכה לעיתים אף היא טיפול, מה שמושג באמצעות תכשירי ומכונות גילוח, מכונות להסרת שיער בלייזר ועוד.

בעיה שניה: קשקשים

בעיה נפוצה אחרת היא הופעה של קשקשים בשיער, מה שידוע גם בתור "קשקשת". המונח מתאר השרה מרובה של תאי עור מתים מהקרקפת, וסימניה החיצוניים הם הופעת קשקשים בגוון לבן, או אפילו אדמומיות, גרד והרגשה כללית של אי נוחות.

טיפול בשיער הסובל מקשקשים אפשרי באמצעות שמפו ייעודי, כאשר חלק מהשמפואים מותאמים למטופל באופן אישי על פי סוג הבעיה הספציפית וחומרתה. ברוב המקרים, שימוש קבוע בשמפו לפרק זמן של מספר שבועות אמור לסייע להתמודד בהצלחה עם הבעיה. שמפו איכותי אף ימנע הופעה חוזרת של הבעיה.

בעיה שלישית: ההתמודדות עם שיער מאפיר

תרחיש נוסף שהוא הכול חוץ מחיובי הוא של האפרת השיער, מה שמהווה סממן ברור של הזדקנות. הגם שמדובר בתהליך טבעי, יש אנשים הסובלים ממנו בגילאים מוקדמים יחסית (הגורם התורשתי הוא המרכזי, מהבחינה הזו). היות ולא ניתן למנוע את שינוי הגוון, נכנסים לתמונה הצבעים השונים, המיועדים הן לגברים והן לנשים.

באתר זה תמצאו מידע שימושי ומעודכן אודות השיטות השונות של טיפול בשיער, כך שתדעו מה באפשרותכם לעשות כדי להתמודד עם התסמינים השליליים האלה.

עוד מידע בנושא טיפול בשיער