תוכן [ הסתר ]

כאבי גב הינם כאבים הנובעים באזורים שונים סביב עמוד השדרה. כאבים אלו יכולים לנבוע מכשל בשרירים או בעצמות, בגידים או בכל חלק אחר בגוף הממוקם באזור הגב. כאבי גב הינם בין המכאובים המביאים את אחוז המתלוננים הגבוה ביותר אל הרופא: תשעה מתוך עשרה מבוגרים חשים כאבי גב במהלך חייהם.

כאבי גב, איור: יותם גלעדי

עמוד השדרה הינו מבנה מורכב ביותר. מבנה זה כולל מערכות כגון העצבים השרירים, המפרקים והגידים, הרצועות וחלקים משמעותיים ביותר לתנועה וליציבה. כאבים המתחילים בעצבי עמוד השדרה הינם בין העצבים הרגישים ביותר, הגורמים לכאבים עצומים המקרינים אל אברי הגוף כולו.

סוגים של כאבי גב

ישנם סוגים שונים של כאבי גב והלכה למעשה כאבי גב יכולים להופיע באופן חד פעמי או להיות כרוניים, להתפרש על גבי אזור ספציפי בגב או להקרין למקומות אחרים, להופיע בצורה חדה וברורה או עמומה ומתמשכת. כאבי גב אינם מוגבלים לאזור הגב בלבד ויכולים להקרין אל הזרועות והידיים, הרגליים ואברים אחרים בגוף. כמו כן, יכולים כאבי גב לגרור סימפטומים נוספים. אלו יכולים להיות דגדוג או תחושת חולשה, עקצוצים ותחושת אי נעימות.

כאבי גב מחולקים למספר קבוצות על פי קטגוריות שונות. החלוקה הראשונית היא על פי הגורם לכאבי הגב. ישנם כאבי גב שהסיבה להם אינה ברורה, כאבים הנגרמים מנזק עצבי וכאבים הנגרמים ממחלות ובעיות כמו סרטן או זיהום. החלוקה השנייה של כאבי גב הינה על פי מיקומם: צוואר, כאבי אמצע הגב, כאבי גב תחתון או כאבי עצם הזנב. כמו כן, נהוג לחלק את כאבי הגב על פי משך התקופה בה הם מופיעים. כאבי גב המופיעים במשך יותר מ- 12 שבועות נחשבים לכאבים כרוניים, כאבי גב הנמשכים פחות מ- 12 שבועות נחשבים לכאבים אקוטיים וכמו כן ניתן למצוא דרגות ביניים בין תקופות אלו.

מצבי סיכון

ישנם מצבי סיכון המעלים את החשיבות של בדיקת כאבי גב. בין המצבים הללו ניתן למצוא כאבי גב המופיעים אצל בעלי אוסטאופורוזיס, כאבי גב המופיעים אצל בעלי סרטן או היסטוריה של סרטן ובעיקר סרטן המתפשט לאורך עמוד השדרה, כאבים המופיעים אצל אנשים שאינם שולטים ביציאותיהם, כאבים המופיעים אצל אנשים שעברו תאונת דרכים או חבלה קיצונית, כאבי גב ליליים או כאבי גב המקרינים לאזורים אחרים. מצבים נוספים המחייבים פנייה מהירה לבדיקה הם כאבי גב המתרחשים בעת מחלה כמו שפעת.

הגורמים לכאבי גב

אחוז ניכר מכאבי הגב נגרם מסיבות לא ספציפיות. במקרים אלו, בכאבי הגב מעורבים שרירים, רצועת ורקמות רכות אחרות. אחוז משמעותי מכאבי הגב אינם מרמזים על מחלה נוספת ולמעשה במקרים רבים המקור לכאבי הגב אינו מאובחן כלל. קיים אחוז מסוים של כאבי גב באוכלוסייה הנגרם כתופעת לוואי למצבים רפואיים אחרים.

בין הגורמים לכאבי גב ניתן למצוא סיבות רבות וסיטואציות שונות המעוותות את מבנה הגב הטבעי ומעוררות תחושת כאב. מצבים אלו כוללים טראומות, סרטן, זיהום, דלקות, שברים, מתח בשרירים, חוסר איזון בשרירי השלד, מחלות במפרקים הכוללות נזק לקפסולה המפרקית ותזוזות של רקמות שונות במפרקים, פריצת דיסק וניוון דיסק, החלקה של חוליות, התנגשות בין חוליות, התנוונות המפרקים, לחצים נפשיים, גורמים פסיכולוגיים שונים, פעילות גופנית, עודף משקל, עבודה פיזית מאומצת, עישון, ישיבה מרובה, עמידה מרובה ועוד.

הפתרון לכאבי הגב

ברוב המקרים קשה ביותר לאתר את הבעיה הגורמת לכאבי גב. הטיפול בכאבים כולל מגון רחב של אמצעים: פיזיותרפיה וטיפולים תרופתיים, טיפולים אורתופדיים, ניתוחים, שהייה בג'קוזי, קומפרסיות, הזרקה לתוך המפרקים, תרופות הנוגדות דלקות, משככי כאבים ועוד. אמצעי הטיפול לריפוי כאבי גב הינם רבים ומותאמים אישית לצרכיו של המטופל.

עוד אודות כאבי גב

עוד מידע בנושא כאבי גב