תוכן [ הסתר ]

כאבי צוואר הם תופעה נפוצה המכונה פעמים רבות בשם "צוואר תפוס". לכאבי צוואר יכולות להיות סיבות רבות ומגוונות. אלו עשויות להיות מתח בשרירי הצוואר, עבודה מאומצת, תנועה לא נכונה ועוד. למעשה, כאבי צוואר הינם תופעה נפוצה למדי וברוב המקרים הם אף חולפים מעצמם. יחד עם זאת ישנם מקרים ספורים של כאבי צוואר המעידים על בעיה עמוקה יותר. במקרים אלו כאב הצוואר יהיה חד וחזק יותר ואף יגרור עימו תחושת נימול בגפיים וחולשת שרירים. מקרים אלו מצריכים טיפול מיידי.

כאבי צוואר

למעשה, כאבי צוואר יכולים להיגרם בכל אחת מהמערכות הפנימיות באזור. אלו כוללות את עמוד השדרה ובו החוליות, הדיסקים וחוט השדרה. מחוט השדרה יוצאים שרירים, רצועות וגידים. המערכות הללו הינן רגישות ביותר ואחראיות על התפקוד היומיומי השוטף של הצוואר שלנו ועל פעילויות בסיסיות ביותר כגון הסטה של הראש, יציבה נכונה של הצוואר ועוד. בשל רגישותן הרבה של מערכות אלו, כל פגיעה, ולו הקטנה ביותר, עלולה להביא למצב בעייתי ומכאיב.

סכנות בכאבי צוואר

בין הסכנות השונות לצוואר יכולות להיגרם פגיעות כגון פגיעה במפרקים אשר בין החוליות של עמוד השדרה. מאחר ועמוד השדרה כולל אזורים המוגבלים בתנועתם אל מול אזורים בעלי חופש תנועה גדול יותר, במשך השנים יכולים המפרקים להישחק ולגרום לכאבים. סכנה שנייה היא של מתיחת שריר הנגרמת מעומס יתר החל על שרירי הצוואר. העומס הינו תוצאה של ישיבה ממושכת מול מחשב או טלוויזיה. פגיעה נוספת המאיימת על הצוואר הינה פריצת דיסק צווארי – פגיעה ברמה חמורה הגורמת לכאבים עזים.

הסימפטומים

הסימפטומים של כאבי צוואר הם בראש ובראשונה הכאבים המתרכזים באזור הצוואר ובחלקים השונים שלו. מלבד כאבים אלו ישנם סימפטומים נוספים כגון תחושות נימול, כאבי ראש, חולשת שרירים או תחושת כבדות

אבחון

האבחון המוקדם של כאבי צוואר יכול למנוע התדרדרות נוספת במצב ופגיעות משמעותיות רבות. את האבחון של כאבי צוואר מבצעים באמצעות שיחה עם הנבדק, ראשית, ובהמשך מגע בצוואר וטיפולי הדמיה מתאימים כגון צילומי רנטגן וצילומי CT או MRI.

הטיפול בכאבי צוואר

כאבי צוואר נובעים מסיבות שונות ולכן גם הטיפול בהם משתנה מאדם לאדם ומסיבה אחת לאחרת. לאחר האבחון מתאים הרופא את הטיפול האופטימלי והייחודי לצרכיו של המטופל. הטיפול יכול להתחיל בהורדת המתח היומיומי בריבוי שעות השינה והפחתת שעות עבודה או נהיגה. בהמשך ניתן להתאים למטופל משככי כאבים מתאימים ואף תרגילי פיזיותרפיה המיועדים לריפוי המקום הכואב באופן הדרגתי וטבעי. במקרים קיצוניים של כאבי צוואר יש להתערב באמצעות הזרקה של אפידורל וחומר מאלחש המאפשר הקלה של הכאב. ישנם מקרים נדירים בהם נדרש אף ניתוח.

שיטות טיפול משלימות יכולות גם הן לסייע וכוללות אפשרויות של ביצוע כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטות אחרות. מאחר ורוב כאבי הצוואר נגרמים בשל עומס יתר על האזור ותחושת מתח יומיומי, הטיפולים הם ברובם מקומיים ופשוטים. יחד עם זאת, לא קל להפחית את המתח היומיומי, דבר המביא את כאבי הצוואר לחזור על עצמם ולהופיע שוב ושוב.

מצבי סיכון

אמנם רוב כאבי הצוואר הינם מקרים קלים הנפתרים באמצעות טיפולים מקומיים ופשוטים יחסית אולם יחד עם זאת ישנם מצבים שאינם מאפשרים התעלמות או דחייה ומחייבים התייחסות מיידית. מצבים אלו כוללים כאבים עזים, חולשת גפיים, תחושות נימול חוזרות בגפיים ובראש ואובדן שליטה על מתן צרכים. מצבים אלו מחייבים טיפול מיידי ופניה מהירה למיון בית החולים.

הימנעות

כאבי צוואר הינם תוצאה כמעט בלתי ניתנת להימנעות במידה ועובדים שעות ארוכות מול המחשב. על מנת להימנע מכאבי צוואר יש לבצע תנועות שחרור מדי פעם בעת הישיבה מול המחשב ותרגילים למתיחת הצוואר.

עוד אודות כאבי צוואר:

עוד מידע בנושא כאבי צוואר