תוכן [ הסתר ]

כאבי ראש הינם בין התלונות הנפוצות ביותר המגיעות אל רופאי משפחה. רוב כאבי הראש נובעים מכמה סיבות: לחץ ומתח, מחסור בנוזלים, מחסור בשינה, מחסור תזונתי או מיגרנה. עד כה התגלו מעל ל-20 סוגי כאבי ראש והמחקרים עדיין לא נסתיימו. אחוז ניכר מהאוכלוסייה סובל מכאבי ראש. חלק מהאוכלוסייה סובל מכאבים חדים ואילו חלק אחר באוכלוסייה סובל מכאב עמום ומתמשך. ישנם סוגים שונים של כאבי ראש אולם בכל מקרה, התפקוד אינו קל עם אף אחד מהסוגים.

מיגרנה

כאבי ראש

מיגרנה הינה כאב ראש המוכר ל- 10% באוכלוסייה. מיגרנה מתחילה באופן הדרגתי ומחמירה במשך כמה שעות או אפילו דקות. מיגרנות מגיעות בהתקפים ובתום כל התקף הכאב חולף באחת. מאפייניה המרכזיים של המיגרנה הינם החמרה במצבים של מאמץ או תנועות מהירות שמבצע הראש, עם החשיפה לאור ואפילו בעת התעטשות. בין הגורמים המקלים על המיגרנה ניתן למצוא את השכיבה בחדר חשוך ושקט.

חלק ממאפייני המיגרנה הינם הופעה בצד אחד בלבד של הראש כאשר הכאב מלווה ברגישות לאור, בבחילות ובהקאות. ל- 20% מהסובלים ממיגרנות מלווה גם הפרעה תפיסתית המביאה להבזקי אור או קווי זיגזג, שינויים בראייה, עיוותים שונים ואפילו הרחת ריחות יוצאי דופן או שמיעת קולות מוזרים.

כאב ראש מקבצי

כאב הראש המקבצי הינו בין הכאבים החזקים ביותר שקיימים בין כאבי הראש. מדובר בכאב חזק ואף משתק המגיע במקבצים ועל כן שמו. הכאב חוזר מדי מספר חדשים ומגיע לעוצמות גבוהות ביותר של כאב. מדובר בכאב פחות שכיח אולם עמוק יותר.

כאשר הוא מתקיף כאב הראש המקבצי יכול להופיע עד שמונה פעמים מדי יום. תחושת הכאב מתחילה בתוך העין או מסביב לרקה וברוב המקרים ניתן לחוש אותו בצד אחד של הפנים. לכאב זה מלווים סימפטומים כגון דמעות ונזלת.

כאב ראש הנובע ממתח

כאבי הראש הנובעים ממתחים הינם הכאבים המוכרים והנפוצים ביותר, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתרבות המערבית. כאב ראש הנובע ממתח יכול להימשך שעות ספורות ואפילו כמה ימים. כאב זה יופיע ברוב המקרים בשני צדיו של הראש או הצוואר ויגיע לעוצמה קלה, בינונית או גבוהה. הכאב יכול להיות חלש או חזק יותר ואף להגיע בגלים. כאב ראש הנובע ממתח אינו מלווה בתסמינים נוספים ובמקרים רבים ניתן לפתור אותו באמצעות משככי כאבים, שינה או מנוחה מרובה.

כאב ראש כרוני

כאב ראש כרוני הינו כל כאב ראש הנמשך יותר מ- 15 יום בכל חודש במשך שלושה חודשים לכל הפחות.

האבחון של כאבי ראש

אבחון של כאבי ראש מתבצע ברוב המקרים באמצעות קיום בדיקות גופניות ושאילת שאלות. רק במקרים יוצאי דופן נדרשת אבחנה המבוצעת על ידי בדיקת CT או בדיקת MRI.

הטיפול

מאחר וכאבי ראש רבים אינם מהווים סימפטום אלא ללחץ ועומס מרובים, הפתרון הראשוני להתמודדות עמם הינו באמצעות משככי כאבים למיניהם וכמו כן מנוחה, שתיה מרובה, שינה מספקת ואכילה מאוזנת. תרופות אותן ניתן ליטול על מנת למגר את כאב הראש הינן פרצטמול, אספירין, איבופרופן ואחרות.

בנטילת משככי כאבים חשוב לזכור כי השימוש במשככי כאבים עצמו עלול לגרום לכאבי ראש ולכן יש להגביל את מספר הכדורים. כמו כן, משככי כאבים מסוגים שונים יכולים לגרום לתופעות לוואי הרסניות אחרות ומסיבה זו יש לקרוא את העלון לצרכן ולא לעבור את המינון המומלץ.

נכון להיום ידוע כי מנוחה, הורדת כמויות קפאין, הפסקת עישון והפחתת צריכת האלכוהול – כל אלו הינם גורמים המסייעים להקלה על כאבי הראש. יחד עם זאת לא מדובר בגורמים שהוכחו מבחינה מחקרית אלא מתבססים על דיווחים של המטופלים.

עוד אודות כאבי ראש

עוד מידע בנושא כאבי ראש