תוכן [ הסתר ]

כאבי שיניים הינם כאבים המורגשים באזורי השיניים, החניכיים והלחיים הפנימיות. למעשה, כאבים אלו עלולים להקרין לכל אזורי הפה. כאבי שיניים ידועים בתור קושי המעיק רבות על האדם ואף עלולים להיות בלתי נסבלים. כאבי השיניים יכולים להימשך זמן קצר ובמקרים אחרים הם נמשכים שבועות ואף חודשים.

כאבי שיניים

בפיו של כל אדם בוגר ישנן לא פחות מ- 32 שיניים חותכות, טוחנות, ניבים או מלתעות. לכל אחת מסוגי השיניים ישנו תפקיד שונה בתהליך האכילה. בפיו של ילד, לעומת זאת, ישנן 20 שיניים בלבד וכולן שיניים חלביות.

שמירה על בריאות השיניים

כדי לשמור על בריאות השיניים והחניכיים שלנו ישנה חשיבות גבוהה ביותר לאימוץ הרגלים בריאים. אלו כוללים צחצוח שיניים בוקר וערב באמצעות מברשת שיניים איכותית וכן ביקור קבוע אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה.

השיניים הינן למעשה עצמות המתחילות להיבנות בשלב בו התינוק עדיין עובר. שיני האדם מורכבות משלושה חלקים שונים: הכותרת (הזגוגית), הצוואר ושורש השן הנמצא בתוך הלסת. קיים חלק נוסף המכונה מוך ואינו מהווה חלק מהשן עצמה. המוך הוא החלק האחראי לתחושה.

מבנה השיניים

השיניים מורכבות משלושה חלקים: הכותרת או זגוגית השן, הוא החלק הבולט של השן, הצוואר ושורש השן אשר נמצא בתוך הלסת. החלק הפנימי של השן, הנקרא מוך השן הוא למעשה, ככל חלק אחר בגוף, מורכב מרקמת תאים וכלי דם ועצבים המקיפים אותו. מוך השן אחראי לתחושה אשר אנו מקבלים מהשן, בין אם בזמן כאב או לעיסה.

גורמים וסוגים שונים של כאבי שיניים

כאבי שיניים הינם תוצאה של גורמים רבים. ביניהם יכולים להיות גורמים של הזנחה או גנטיקה קלוקלת, מחלות או ליקויים בריאותיים שונים, מחלות חניכיים, צמיחת שיניים באופן לא סדיר, שיניים שבורות או סדוקות, שרשי שיניים חשופים ועוד. כאבי שיניים יכולים להיגרם לא רק בשל כשל או ליקוי באזור הפה אלא גם ממחלות לב כגון תעוקת לב או אוטם בשריר הלב; אשר מקרינות את הכאב לאזור השיניים.

סיבות נוספות יכולות להיות עששת או חורים, מחלות או דלקות חניכיים, צמיחת שיניים או עקירת שיניים, שורשים חשופים ועוד. כאבי שיניים אינם אחידים בכל המקרים: הם יכולים להיות עזים וחריפים או מינוריים ועמומים, בהתחשב בסיבת הכאב ובמידת הטיפול בו. כאב שיניים הנובע מפגיעה בעצבים החשופים יגרום לכאבים עזים ויצריך טיפול מיידי. במקרים בהם הכאב נגרם מדלקת – עלולה להופיע נפיחות באזור הלחיים ואפילו חום. תופעות אלו מחייבות טיפול באנטיביוטיקה.

כאבים הנגרמים מדלקות עשויים להיות עמומים ועם זאת יקשו מאד על התפקוד. כאבי שיניים אינם נעלמים בבת אחת ובמקרים רבים הם ממשיכים להופיע אף לאחר הביקור אצל רופא השיניים מאחר ומבוצעות בפה פרוצדורות שונות הגורמות לכאב כמו עקירה או טיפול שורש. אלו הם טיפולים המערבים את הרקמות הרכות של השיניים, את העצבים והחלקים הפנימיים של החניכיים; ובכוחם לגרום לכאבים עזים. ברוב המקרים מספק הרופא למטופל מרשם למשכך כאבים.

ישנם כאבים הנגרמים ממכות בשיניים ומצריכים התייחסות מיידית. רמה נמוכה יותר של אי נעימות בשיניים יכולה להיות רגישות לחום או לקור ובמקרים רבים זהו הסימפטום הראשון לקיומה של בעיה. טיפול בבעיה בשלב זה עשוי למנוע את התפתחותה.

הגורמים המחריפים את כאבי השיניים הינם שתיית משקאות חמים או טמפרטורה חמה בקרבת השיניים, שתייה של משקאות קרים מאוד, לעיסה ואכילה של מוצקים, מגע ישיר עם השן הכואבת או יצירת לחץ על השן. כאבי שיניים ברמה גבוהה אף מוגדרים כמצבי חירום בתחום. ישנם סוגים נוספים של כאבי שיניים המהווים כאבים לא בנאליים ומופיעים בקרב בעלי שיניים בריאות דווקא. כאבים אלו מופיעים בין מבוגרים בעיקר והסיבה להם אינה ברורה.

עוד מידע בנושא כאבי שיניים