תוכן [ הסתר ]

לא רק המבוגרים מושפעים מרמות גבוהות של כולסטרול. גם ילדים יכולים לסבול מרמות גבוהות של כולסטרול, שיכולות לגרום לבעיות בריאותיות כאשר הילד מתבגר. כמויות גדולות מדי של כולסטרול יכול להוביל להצטברות של פלאק (רובד חיידקים) על קירות העורקים, אשר מספקים דם ללב ולאברים אחרים. הפלאק יכול להצר את העורקים ולחסום את זרימת הדם ללב, ולגרום לבעיות לב. כולסטרול קשור גם לבעיות בריאותיות אחרות כגון שבץ.

מה גורם לרמות גבוהות של כולסטרול אצל ילדים

רמות כולסטרול אצל ילדים קשורות לשלושה גורמי סיכון:

  • הורשה (מועבר מהורה לילד)
  • דיאטה
  • עודף משקל

ברוב המקרים, לילדים עם רמות גבוהות של כולסטרול יש הורה שיש לו רמות גבוהות של כולסטרול.

אבחון רמות גבוהות של כולסטרול אצל ילדים

רופאים יכולים לבדוק את רמות הכולסטרול של ילדים בגיל בית ספר על ידי בדיקת דם פשוטה. חשוב מאוד לבצע בדיקה כזו אם קיים עבר של מחלות לב במשפחה או אם אחד ההורים של הילד גם סובל מרמות גבוהות של כולסטרול. תוצאות בדיקת הדם יחשפו אם לילד יש רמות גבוהות מדי של כולסטרול.

ההמלצות לבדיקת ילדים בהקשר של רמות כולסטרול:

הבדיקות מומלצות עבור ילדים עם עבר משפחתי של רמות כולסטרול גבוהות או שומנים בדם, או ילדים עם עבר משפחתי של מחלות לב בגילאים צעירים (גיל 55 או לפני אצל גברים, ו- 65 או לפני אצל נשים). הבדיקות מומלצות גם עבור ילדים עם עודף משקל וילדים עם גורמי סיכון אחרים כגון עישון, סוכרת או לחץ דם גבוה.

הבדיקה הראשונה מומלצת אחרי גיל שנתיים, אך לא לחכות עד שהילד יעבור את גיל 10. ילדים מתחת לגיל שנתיים לא צריכים להיבדק. אם בדיקת הכולסטרול בצום מניבה תוצאות נורמליות, יש לבדוק את הילד שוב תוך 3 עד 5 שנים.

אצל ילדים עם עודף משקל ובעלי רמות גבוהות של שומנים בדם או רמות נמוכות של כולסטרול "טוב" (HDL), הטיפול העיקרי הינו ירידה במשקל ושמירה על משקל בריא. משמעות הדבר היא דיאטה משופרת עם ייעוץ תזונתי ופעילות גופנית מוגברת. אצל ילדים בגיל 8 ומעלה עם רמות כולסטרול גבוהות מאוד (או רמות גבוהות בנוסף לעבר משפחתי של רמות כולסטרול גבוהות או מחלות לב בגיל צעיר), צריך לשקול טיפול תרופתי.

איך מטפלים ברמות גבוהות של כולסטרול אצל ילדים

הדרך הטובה ביותר לטפל ברמות גבוהות של כולסטרול אצל ילדים היא בעזרת דיאטה ופעילות גופנית הכוללים את כל המשפחה. הנה כמה עצות שיכולות לעזור:

  • תאכלו מאכלים עם מעט שומן, שומן רווי, שומן טראנס וכולסטרול. הכמות הכוללת של שומן שילד צריך לאכול ביום לא צריך לעבור את ה- 30% מכמות הקלוריות הכוללת שהוא צורך. עצה זו לא מתייחסת לילדים מתחת לגיל שנתיים. שומן רווי צריך להיות לא יותר מ- 10% מכמות הקלוריות היומית של הילד, בעוד שמשומן טראנס צריך להימנע כמה שיותר. עבור ילדים הנמצאים בקבוצת סיכון גבוהה, שומן רווי צריך להיות מוגבל ל- 7% מכמות הקלוריות היומית שהילד צורך והכולסטרול צריך להיות מוגבל ל- 200 מיליגרם ליום.
  • תבחרו מגוון מאכלים כדי שהילד שלכם יוכל לקבל את כל החומרים המזינים שהוא זקוק להם.
  • התעמלו באופן קבוע – התעמלות אירובית תדירה כגון רכיבה על אופניים, ריצה, הליכה ושחייה יכולה לעזור להעלות את רמות ה- HDL (הכולסטרול ה"טוב") ולהוריד את הסיכון של הילד שלכם לפתח מחלת קרדיו-וסקולרית (של הלב וכלי הדם).

הנה כמה דוגמאות למאכלים בריאים שאתם יכולים לתת לילדים שלכם לאכול:

  • לארוחת הבוקר – פירות, דגנים, שיבולת שועל ויוגורט הם בין הבחירות הטובות למאכלים של ארוחת הבוקר. השתמשו בחלב דל שומן 1% במקום בחלב 3% (אחרי גיל שנתיים או לפי המלצתו של רופא).
  • לארוחת צהרים וארוחת ערב – תאפו או תצלו את האוכל במקום לטגן אותו. השתמשו בלחם ולחמניות מחיטה מלאה כדי להכין סנדוויצ'ים בריאים יותר. בנוסף, תתנו לילד שלכם קרקרים מחיטה מלאה ביחד עם המרק. הכינו פסטה, שעועית, אורז, דגים, עוף ללא העור או מנות אחרות. תמיד תגישו פירות טריים (עם הקליפה) בכל ארוחה.
  • כחטיפים – פירות, ירקות, לחמים ודגנים יכולים להיות חטיפים מעולים עבור ילדים. ילדים צריכים להימנע מסודה ומיצים.

הטיפול העיקרי עבור ילדים הנמצאים בקבוצת סיכון לפתח מחלות לב הוא ירידה במשקל ושיפור בדיאטה שלהם. אך ישנם ילדים צעירים (אפילו בגיל 8) שצריכים להתחיל טיפול תרופתי. תרופות אלה כוללות תרופות להורדת רמות הכולסטרול ממשפחת הסטטינים.

רמות הכולסטרול של ילדים צריכות להיבדק שוב ולהיות תחת בקרה לאחר שינויים תזונתיים ו/או תרופות.