תוכן [ הסתר ]

בעיות יתר לחץ דם מביאות עמן מחלות וסיבוכים רפואיים, בכדי למנוע שיבושים בזרימת הדם יש לשמור על אורח חיים בריא. בקרב מעשנים ישנה סבירות גבוהה יותר לפיתוח מחלות לחץ דם גבוה בגילאים מבוגרים. הרופאים ממליצים על הפסקת עישון בכדי למנוע את עליית לחץ הדם ומחלות נוספות שמתפתחות בעקבות העישון.

מחקרים מראים כי יותר ממיליון ישראלים סובלים מבעיות לחץ דם, לא כולם מטופלים בהתאם בתרופות ותוספי תזונה. שיבושים בזרימת הדם מזרזים התפתחות של מחלות כמו טרשת נפוצה, מחלות לב, אירועים מוחיים, בעיות בתפקוד הכליות ועוד. בעזרת אבחון מוקדם וטיפול מתאים אפשר יהיה למנוע את הנזקים ולהציל חיים. אורח חיים בריא שמבוסס על תזונה נכונה ופעילות גופנית סדירה ימנע את ההחמרה במצב.

יתר לחץ דם בקרב מעשנים

מעשנים ואנשים שסובלים מעודף משקל נוטים לפתח בעיות לחץ דם גבוה כבר בגילאי 40-50. לחץ הדם הגבוה מופיע בגופם של המעשנים לצד מחלות נוספות שמתפתחות בעקבות העישון ובגלל התזונה הלקויה.

את הנזקים הגופניים שנגרמו מהעישון מגלים המעשנים רק לאחר שנים רבות. מעשנים כבדים מגלים בגילאי 50 בעיות נשימה, בעיות חניכיים, בעיות לב, נזקים לעור הפנים ועוד. במטרה למנוע את הנזק העצום למערכות הגוף מפצירים הרופאים במעשנים הצעירים להיגמל במהרה.

איך מטפלים בבעיה?

אבחון מוקדם של הבעיה מגדיל את הסיכויים לריפוי מלא. כבר עם הופעת התסמינים הראשונים יש למהר להפסיק לעשן ולעבור לאורח חיים בריא יותר. בשלבים המוקדמים אפשר אולי לטפל בבעיה בעזרת פתרון טבעי ללא צורך בתרופות. באמצעות מספר שינויים קלים בסגנון החיים אפשר להילחם בנזקי עישון.

מבוגרים בעלי נטייה משפחתית לבעיות לחץ דם מתבקשים להתחיל לנקוט בצעדי מניעה כבר בגילאים צעירים. בכדי להילחם בלחץ הדם העולה יש להפחית בצריכת מאכלים עשירים במלח, נתרן ושומנים. את מקומם של המאכלים הללו יתפסו פירות וירקות, מוצרים דלים בשומן ומאכלים עשירים בסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים.

ירידה במשקל והפסקת עישון יביאו לשיפור במצב הבריאותי. במקרים בהם ישנה סכנה מיידית לבריאות לא ניתן להסתמך רק על פתרונות טבעיים, ויש ליטול תרופות להורדת לחץ דם בהתאם להמלצת רופא המשפחה.

סיגריות ונזקים לגוף

עישון מהווה גורם תמותה משמעותי בעולם המערבי. מיליוני אנשים מפתחים בכל שנה מחלות קשות בעקבות סיגריות, מזון עשיר בשומן ולחץ נפשי. שלושת החומרים המזיקים ביותר בסיגריה הם: ניקוטין, עיטרן ופחמן חד חמצני.

כל אחד מהחומרים הללו מסוכן לצריכה ומסוכן לגוף. הניקוטין מעלה את לחץ הדם ואת קצב הלב, הפחמן החד חמצני גורם משבש את פעילותן של כדוריות הדם ומעלה את הסיכוי להתקפי לב ושבץ מוחי. נזקי העישון מצטברים בגוף לטווח הארוך. המחקרים מראים כי כ-50% מהמעשנים מתים ממחלות לחץ דם או סיבוכים אחרים שמתפתחים בעקבות עישון.

גוף האדם לא מסוגל להתמודד עם הרעלים שמכילות הסיגריות, מעשנים שמבקשים לתקן את הנזק שגרם העישון לגוף מתבקשים להפסיק באופן מיידי את העישון, לשנות את סגנון החיים וליטול תוספי תזונה לניקוי הגוף, נוגדי חימצון חיוניים לתהליך שיקום הגוף לאחר הפסקת העישון ולהורדת לחץ דם.