ישנם כל מיני מדדים לבדיקת פעילות תקינה של הגוף שלנו, אחד מהם הוא לחץ דם. לחץ הדם מעיד על אופן פעולתו של הלב ועל מצב העורקים שלנו. הוא נקבע על ידי מדידת הלחץ שמפעיל הדם הזורם בעורקים שלנו על דפנותיהם.

לדם שנמצא בעורקים שלנו יש בעצם שני מצבים – בראשון, במזן פעימה של הלב, הדם מוזרם בעורקים בעוצמה מסוימת. במצב השני, בין שתי פעימות עוקבות, הדם נמצא במנוחה. בשני מצבים אלו מופעל על דפנות העורקים לחץ שונה.

הלחץ המופעל על דפנות העורקים במצב של מנוחה נקרא לחץ דם דיאסטולי, ואילו הלחץ המופעל בזמן שהלב מתכווץ ומזרים דם לכל חלקי הגוף נקרא לחץ סיסטולי. הערכים הנחשבים אידיאליים עבור שני מדדי לחץ הדם הם 80 מ"מ כספית עבור הלחץ הדיאסטולי ו- 120 מ"מ כספית עבור הלחץ הסיסטולי, והם נרשמים כך: 120/80.

לחץ דם גבוה

מעל הערכים שצוינו לעיל ועד הערכים 140/90 המצב נקרא טרום יתר לחץ דם. אם לחץ הדם שלך הוא מעל 140/90 יש לך יתר לחץ דם או לחץ דם גבוה. הסיבות ללחץ דם גבוה יכולות להיות רבות ושונות, כאשר משקל עודף הוא אחת הנפוצות שבהן.

עלייה במשקל מביאה עמה פעילות מאומצת יותר של הלב ועוצמה חלשה יותר של פעולתו. מצד שני, שומן מצטבר גם על העורקים והופך אותם לצרים יותר ואלסטיים פחות. כל אלה מובילים ללחץ דם גבוה, מצב מסוכן ביותר שעלול להביא לבעיות לב חמורות, בעיות עיניים, כליות ועוד מחלות מסובכות וקשות.

דרכים לטיפול בלחץ דם גבוה

בלחץ דם גבוה חובה לטפל במהירות כיוון שזהו מצב שעלול ממש לסכן חיים. ישנו טיפול תרופתי לבעיה שיכול בהחלט לעזור אך אם אתה סובל ממשקל עודף עליך להוריד ממשקלך ולחזור למשקל תקין. דיאטת כסאח היא לא הדרך, אלא הסתגלות להרגלים בריאים יותר.

ראשית, כדאי מאוד לתרגל פעילות גופנית באופן סדיר ולהחזיר את הגוף לכושר. שנית, התפריט שלך צריך לעבור שינוי רציני ועליך להתרגל לתזונה בריאה ועשירה, ולשמור על מה שנכנס לפיך מעתה והלאה.

כדאי להימנע ממאכלים עתירי שומן, במיוחד שומן רווי, להפחית בסוכרים, לשתות הרבה מים ולהקפיד על צריכה של כל אבות המזון, ויטמינים ומינרלים. פגישה עם דיאטנית עשויה להיות הדרך להרכיב עבורך את התפריט המתאים.

התהליך עשוי להיות לא קל, דורש סבלנות רבה והתמדה, ואולי מדי פעם תמעד. אבל על מנת להחזיר את גופך למצב בריא ולהוציא אותו מכלל סכנה – כי לחץ דם גבוה הוא בהחלט סכנה – יהיה עליך להשקיע ולהתאמץ.

כדאי להיות במעקב רציף של רופא, לעבוד כאמור יחד עם דיאטנית ולקבל תמיכה מעשית משאר בני הבית. תמיכת המשפחה צריכה להתבטא לא רק בעידוד מילולי או נפשי, אלא בלקיחת חלק פעיל בשינוי הרגלי התזונה והפעילות הגופנית. לאט לאט עם כל התמיכה וההתמדה, תוכל לחזור למשקל בריא ובעיקר למדידות לחץ דם תקינות.