תוכן [ הסתר ]

לא מעט נאמר על הקשר בין התזונה שלנו לבין מצבנו הבריאותי. ממש כשם שתזונה נכונה ופעילות גופנית תורמות לפעילות כל איברי המערכות הגוף, כך ישנו גם קשר ישיר בין לחץ הדם שלנו לבין התזונה ואורח החיים שאנחנו מנהלים. לחץ דם גבוה או נמוך מדי עלול להיות סכנת חיים רצינית, כך שתשומת הלב להרגלים שלנו היא בהחלט לא עניין של מה בכך.

נתחיל מלהבין קצת מה זה לחץ דם?

לחץ הדם שלנו נמדד ביחידות של מ"ג כספית. תפקידו להעיד על מידת הלחץ שמפעיל הדם על דפנות העורקים. בזמן שהלב פועם והדם זורם בעורק בהתאם לעוצמת הפעולה של הלב, נמדד לחץ דם סיסטולי. במרווח שבין שתי פעימות הלב, כשהדם כביכול 'נח', נמדד לחץ דם דיאסטולי. הרמה התקינה של לחץ הדם היא 120/80 – 120 סיסטולי ו-80 דיאסטולי.

חריגות קטנות לכאן או לכאן הן לא משהו שיש להיבהל ממנו, אך כשנמדדים ערכים שההפרשים בינם לבין הערך הנורמלי גדולים, עלולה להיות סיבה לדאגה. במצב כזה בו נמדדים ערכים חריגים של לחץ הדם, יש לפעמים מקום לטיפול תרופתי, אבל ברוב המקרים אין ספק כי יש צורך בשינוי קיצוני של אורח החיים.

לחץ דם גבוה

ללחץ הדם הגבוה, הנקרא גם יתר לחץ דם, ונמדד בערכים גבוהים או שווים ל- 140/90, יש משמעות מסוכנת ביותר לגוף האדם. לחץ הדם הגבוה מעיד ישירות על בעיה בתפקוד התקין והחזק של הלב, ועלול להיות צלצול אזהרה מפני בעיות לב חמורות שעתידות להגיע.

מלבד בעיות שונות בתפקוד הלב, עלול לחץ הדם הגבוה להוביל גם לבעיות בכליות, בעצבי העיניים, בכלי הדם ואפילו לאירוע מוחי. במקרים רבים המצבים של לחץ הדם הגבוה מגיעים בעקבות משקל עודף, עישון ותזונה לא בריאה ולא מאוזנת.

מה הקשר בין לחץ הדם לקפאין ואלכוהול?

גם אלכוהול וגם קפאין הם שני חומרים שהשימוש בהם נמצא כתורם מיידי לעלייה בלחץ הדם. עם זאת, כמעט כמו בכל דבר בחיים, המפתח הוא איזון – ובצריכה מאוזנת של קפאין ואלכוהול ניתן אפילו למצוא יתרונות.

הקפאין תורם ליכולת הריכוז ולעירנות כיוון שהוא ממריץ את הדם. המרצה זו היא הגורמת לעלייה בלחץ הדם. עם זאת, אצל מי שרגיל לצרוך קפה במתכונת יומיומית, אין הקפאין מהווה השפעה משמעותית על לחץ הדם, וכל עוד מסתפקים בשתיים עד שלוש כוסות ביום, אין שום נזק בריאותי.

באותה מידה, גם אלכוהול יש לצרוך בצורה שקולה ומאוזנת. יותר מכך – כוסית אחת של אלכוהול הוכחה אפילו כמועילה לבריאות ותורמת להפחתת הסיכון למחלות לב למיניהן, ואפילו מועילה במצבים בהם לחץ הדם גבוה מדי. הבעיות, גם כאן, יגיעו רק אם תגזימו.

עם הייעוץ הרפואי כדאי תמיד לחפש גם פתרונות טבעיים. חזרה לכושר, שמירה על תפריט מאוזן, עתיר ויטמינים ומינרלים ודל במלח או שומן יעזור להגיע למצב של לחץ דם תקין. כאמור, יש לשים לב לצריכת הקפה והאלכוהול, ומלבד שתיית קפה, לשים לב גם לנוכחות של שוקולד או קולה בתפריט היומי, כיוון שגם הם עתירי קפאין.