קרה לך פעם שהרגשת חסר אנרגיה, עייף ומדוכדך ולא הבנת למה? ניסית להבין מה חסר לך, מה גורם לך לתחושה כל כך גדולה של ריקנות, מה לא בסדר? יכול להיות שהתשובה היא פיזית לחלוטין – יכול להיות שכל מה שעובר עליך הוא פשוט מחסור בויטמין D.

הגוף שלנו בנוי בצורה כל כך מתוחכמת, שאפילו מחסור בויטמין קטן הנקרא D יכול להשפיע באופן משמעותי על מצבנו הנפשי והפיזי. ההשלכות של מחסור או עודף בויטמינים בכלל, ושל חוסר ויטמין D בפרט, עלולות להיות לא נעימות ואפילו מסוכנות.

סימפטומים של מחסור בויטמין D

ויטמין D מיוצר בגוף בעיקר על ידי מפגש של העור עם אור השמש, אך גם מגיע לגופנו דרך מאכלים כמו דגים, חלבון ביצה, מוצרי חלב וכבד. כאשר הגוף מגיע למצב של ויטמין D נמוך, הגוף עלול להגיב במספר דרכים שונות:

  • אתה עלול למצוא את עצמך סובל מתופעת עייפות כרונית
  • דיכאון הוא סימפטום נפוץ למחסור בויטמין D – לא סתם אומרים שאם אין לך מצברוח כדאי שתצא קצת לטייל תחת אור השמש
  • ויטמין D מסייע בספיגת הסידן בגוף. מחסור בויטמין D עלול להזיק לבריאות לחוזק העצמות והשיניים, ואף לגרום למחלות כמו רככת ואוסטיאופורוזיס
  • לחץ דם גבוה הוא תופעה שעלולה להיגרם בעקבות רמה נמוכה של ויטמין D בגוף, אך גם עודף של ויטמין D עלול להוביל לאותה התופעה
  • אם יש לך ויטמין D נמוך, הסיכון שתחלה בסרטן, סוכרת, טרשת נפוצה או אפילו שפעת הוא גדול יותר
  • עבור נשים בהריון, מחסור בויטמין D עלול להזיק לבריאות העובר, ובמקרים מסוימים אף לגרום לסיבוכים בלידה

איך מתגברים על מחסור בויטמין D?

את זה שהעצמות שלך לא בריאות וחזקות, לא תוכל להרגיש אלא אם כן הן יתחילו להישבר מעצמן. אבל אתה יכול להיות עירני לשינויים במצב הנפשי שלך או לרמות העייפות ממנה אתה סובל, ולבצע בדיקות דם בסיסיות במקרה שאתה מזהה אחד או יותר מן הסימפטומים הנפשיים שלעיל.

אם אכן התברר שחסר לך ויטמין D, הפתרונות הם קלים: כדאי לך לבלות זמן איכות עם השמש ולספוג את אורה הטוב שיגרום לעורך לייצר את הויטמין. את המאכלים שציינו לעיל, כדאי שתכניס לתפריטך, ואם יש צורך בכך תמיד תוכל לצרוך את הויטמין בצורת טבליות או טיפות כתוסף תזונה אותו תוכל למצוא בכל חנות טבע או בית מרקחת.

למרות שהסיכוי לכך הוא די קלוש, עדיין חשוב להזהיר מפני הגעה למצב של עודף ויטמין D, מצב לא בריא שעלול ליצור בעיות לא מעטות, ולכן כדאי לשמור על צריכה במינון נכון. מחסור בויטמין D הוא מצב הרבה יותר שכיח, ממנו סובלים כ- 30% מהאוכלוסיה בישראל.