תוכן [ הסתר ]

מיגרנה, או בעברית צדעת או צלחה, הינה סוג מסוים של כאב ראש נפוץ ביותר. מיגרנות הינן בין הכאבים המקשים ביותר על הפעילות ובמקרים מסוימים הן אף מצריכות מנוחה מוחלטת עד שהן חולפות. המיגרנה מלווה את האדם במשך ימים ארוכים ויכולה להופיע בגלים. המיגרנה הינה בין התופעות השכיחות ביותר וקיימת בקרב 10-12% מהגברים ו 20-22% מהנשים.

מיגרנה

למעשה, המיגרנה מוכרת עוד מתקופת יוון העתיקה, שם החל מקור השם "מיגרנה". המקור של השם הינו למעשה HEMICRANIA, היינו "חצי ראש" אולם עם השנים עוות שמה של התופעה והפך ל"מיגרנה".

המיגרנה מופיעה לראשונה בחייו של אדם בגיל ההתבגרות ונעלמת כשהאדם נמצא בעשור השישי או השביעי לחייו. במקרים אחרים מופיעה המיגרנה בקרב ילדים קטנים וקשישים והיא יכולה אף להופיע משך כל החיים. כיום ידוע כי המיגרנה הינה למעשה תופעה פוליגנטית, היינו קיומה תלוי בכמה גנים שונים והצטרפותם יחד ולא רק בגן אחד. כמו כן ידוע כיום כי המיגרנה מופיעה בשל מספר מנגנונים שונים ומושפעת מגנים ומגורמים סביבתיים.

מאפייני המיגרנה

מאפייניה של המחלה כוללים התקפי כאבים משמעותיים המורגשים בחציו האחד של הראש. מיגרנות מלוות בסימפטומים נוספים וביניהם ניתן למנות הקאות ורגישות גבוהה לאור ורעש, ראיית הבזקי אור למיניהם, אורות בקווי זיגזג, רגישות לאור ולרעש, חולשה או אפילו שיתוק בחלק מהגוף.

נהוג לחלק את תופעת המיגרנה לשני סוגים: מיגרנה המלווה באאורה ומיגרנה שאינה מלווה באאורה. אאורה הינה תופעה הגורמת לאדם לראות הבזקי אורות, לשמוע קולות ואפילו להריח ריחות יוצאי דופן. ישנם סוגים נוספים של מיגרנה אולם מדובר בסוגים פחות נפוצים: זוהי המיגרנה הבזילרית אשר מאופיינת בסחרחורות ואי שווי משקל. כמו כן ניתן למצוא את מיגרנת הילדים המגיעה עם כאבי בטן ומיגרנה אוקולרית המלווה בתסמיני ראיה.

אופן הופעת המיגרנה

המיגרנה מלווה בסימפטומים נוספים כגון רגישות גבוהה לגירויים כגון ריחות ואורות, רעשים ומתח, מחזור ושינה לא רגועה, שתייה ואכילה של מאכלים יוצאי דופן ועוד. המיגרנה יכולה להופיע למשך שעתיים ועד לכמה ימים. המיגרנה אף מוגדרת על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"מצב תחלואה כרוני ומגביל מאד".

תסמינים מקדימים

טרם הופעתו של התקף מיגרנה יכולים להגיע תסמינים נוספים. אלו הם תסמינים אשר יגיעו ברוב המקרים כיום עד יומיים טרם התפרצותו של ההתקף. תסמינים אלו מכונים בשם "פרודרום" וכוללים תופעות לא נעימות כגון מצב רוח ירוד, שינויים בתיאבון, חוסר שקט פנימי, כאבי שרירים ואפילו עצירות או שלשול.

הסובלים ממיגרנה הכוללת אאורה מרגישים את התסמינים המתלווים לכאב טרם הופעת כאב הראש עצמו. תסמיני האאורה כוללים הבזקי אורות, ראייה של צורות, תחושות עקצוץ בחלקים שונים של הגוף, הרחת ריחות מוזרים, שמיעת קולות יוצאי דופן או אבדן שמיעה, קשיים בדיבור ועוד. הסובלים מההפרעה במשך זמן רב יכולים לדעת בדיוק מתי היא תופיע ותוך כמה זמן היא תיעלם הודות לדפוסים הקבועים שלה.

גורמים

הגורמים למיגרנה הינם רבים. עד היום לא ידועה באופן חד משמעי הסיבה המרכזית לכאבי הראש החזקים אולם ידוע כי ברוב המקרים מדובר בשילוב של גורמים גנטיים והשפעות סביבתיות. גורמים אלו אף יכולים להחריף או לשכך את המחלה. נכון להיום ידוע כי הגורם המרכזי למיגרנה הוא ההפרעה בזרימת הדם.

טיפול במיגרנה

הטיפול במיגרנה מותאם לצרכים הייחודיים של המטופל ולמצבו. הטיפול הסטנדרטי בתופעת מיגרנה כולל משככי כאבים, שתיית קפה ומנוחה בחדר שקט וחשוך. זהו הטיפול הנפוץ ביותר המאפשר לחולים רבים לחזור לשגרה לאחר מנוחה קצרה.

מידע נוסף אודות מיגרנה

עוד מידע בנושא מיגרנה