תוכן [ הסתר ]

המציאות מראה שלא ניתן לעשות דבר כדי לעצור את ההזדקנות. אחת ההשלכות שלה היא שינוי אינספור מאפיינים גופניים, ובכלל זה הופעת קמטים על גבי העור. אלא שיש בנמצא פיתרון: מתיחת פנים מהווה הליך ניתוחי לכל דבר ועניין, שבכוחו לגרום לעור הפנים להיראות צעיר יותר בכחמש עשרה שנה. גם ניתוח זה אינו עוצר את הזדקנות עור הפנים, כמובן, כי אם משפר את מצבו הקיים במידה משמעותית. הנה כל מה שחשוב לדעת עליו.

על ניתוח מתיחת פנים

מבחינה מעשית, הליך ניתוח מתיחת פנים נועד להוריד את עתודות העור המתקבצות על גבי עור הפנים, ואשר באות לידי ביטוי בתופעות "שליליות" דוגמת עור מדולדל, קפלי עור וכיוצא בזה. המנתח הפלסטי, במהלך הניתוח, מפריד את שכבת העור מרקמות השריר והשומן. הוא מותח את עור הפנים לכיוון האוזניים, הרקות והעורף תוך שהוא מסלק את עתודות העור המיותרות ועודפי העור. השלבים המרכזיים הם מתיחת שרירי הפנים, ומילוי חריצים על פי מבנה הפנים של המטופל. במקרים מסוימים, יכלול הניתוח שאיבת שומן (במקרה של הצטברות שומן בצוואר, למשל), או לחילופין פעולות דוגמת הזרקת שומן עצבי למילוי חריצים או שקעים, כמו גם לעיבוי השפתיים. פעולות אלה, כמובן, מצעירות את הפנים עוד יותר.

ניתוח מתיחת פנים נעשה בהרדמה מלאה, כאשר בשמונה השעות שלפניו יש להימנע מאכילה, ובארבע השעות שקודמות לו גם משתייה. אורכו של הניתוח נע בין שעתיים לחמש שעות. יש להדגיש שתוצאות הניתוח מושפעות ממספר גורמים עיקריים, אשר ביניהם סוג עור הפנים של המנותח או המנותחת, מידת חשיפת העור לשמש בגיל צעיר, הרגלי אכילה, נטייה לעישון או לשתייה מופרזת של אלכוהול וכיוצא בזה.

החלמה ממתיחת פנים

לאחר הניתוח, מתבקש המנותח לשהות בבית החולים יום אחד, אולם החלמה סופית מגיעה רק לאחר פרק זמן של כשלושה שבועות של מנוחה, ואחרי שהתפרים מוסרים להם. במהלך הזמן הזה, מומלץ לחפוף את הראש ולנקות, בעדינות, את קווי התפר, מה שעשוי להגביר את קצב ההחלמה. יש להדגיש כי צלקות הניתוח, אם בכלל, נשארות בקו השיער ומאחורי האוזניים, כך שהן כמעט ולא נראות.

כמו בכל הליך כירורגי, גם בניתוח מתיחת פנים עלולים להיות סיכונים וסיבוכים, אשר ביניהם ניתן למנות כאבים, היעדר תחושה, שטפי דם ונפיחויות. הימים הראשונים שלאחר הניתוח מאופיינים לרוב באי נוחות, בעיקר באזור הצוואר או קו הלסת, וזאת עקב הידוקם של שרירי הצוואר. תופעות אלה עשויות להימשך מספר שבועות, אך חולפות מעצמן.

אז איך מתחילים?

ניתוח מתיחת פנים ניתן לעשות כיום כמעט בכל מרכז אסתטיקה ברחבי הארץ, אם כי ברור שהבחירה צריכה להיעשות אך ורק במנתח אשר מחזיק בהכשרה הפלסטית הראויה ובניסיון רב שנים בתחום. עד ההחלטה הסופית, מומלץ לבדוק מספר מרכזים אסתטיים, הן לצורך השוואת מחירים ביניהם והן לצורך קבלת מידע מקיף ומקצועי על הנושא.