תוכן [ הסתר ]

שנפתח כבר עכשיו עם הנתונים? ובכן: לפחות מחצית מהאוכלוסייה סובלת מכאבי גב ממושכים; מגיל 55 ומעלה, האחוזים מטפסים עד קרוב ל-80; כמעט כל אדם יסבול לפחות פעם אחת בחייו מכאב גב כלשהו. אנחנו חושבים שזה מספיק כדי להבין מדוע ניתוחי גב נחשבים לנפוצים כל כך כיום.

גם היום, לא ברור לגמרי ובאופן מוחלט מדוע כאבי הגב הפכו לדבר כל כך שגרתי. ייתכן שמדובר בעובדה שהאדם בחר ללכת זקוף, והעמיס בדרך זו על הגב התחתון. ייתכן שהמקור הוא בישיבה הממושכת של רובינו על כסא (בעבודות משרדיות). או משום שהתרגלנו להפעיל את הגב בצורה לא בריאה. כך או כך או כך, כאבים בגב הם נחלת כולנו.

מתי יש צורך לבצע ניתוחי גב?

העובדה לפיה רובינו סובלים מכאבי גב (רוצים עוד נתון? בבקשה: כמות הפניות לרופאים בשל כאבי גב נמוכה רק מכמות הפונים בעקבות שפעת), משחקת גם לטובתנו, לפחות במובן אחד: אף אחד לא ממהר לשלוח מטופל לניתוח גב.

אמנם לא מדובר בניתוחים מסובכים ומורכבים יתר על המידה, אך בכל זאת הניתוח הוא הברירה האחרונה בדרך כלל מבחינת הרופא. אז מה אפשר לעשות כדי לנסות ולהתגבר על הכאבים ללא התערבות כירורגית? ישנם כמה פתרונות:

 • תרופות אנטי דלקתיות להפחתת הכאב
 • פיזיותרפיה וביצוע תרגילים אישיים בבית
 • שינוי תנוחות במצבים רגישים (ישיבה, נשיאת משאות כבדים)
 • מנוחה ממושכת

כל אחד מהפתרונות הללו עשויים לסייע ברוב המקרים להפחתת הכאב ולהעלמתו לחלוטין. אך במקרים בהם כל הפעולות הללו אינן מסייעות ולא מביאות לפתרון הבעיה, ישנה רק דרך אחת: ניתוחי גב.

ניתוח גב לא נחשב להליך מסובך בדרך כלל

בין אם זהו ניתוח פרטי או כזה שנעשה בבית חולים ציבורי, מדובר בפעולה שנחשבת לפשוטה יחסית. כיום מצוידים הרופאים במכשירים ובעזרים מתקדמים, שמאפשרים להם לבצע את הניתוח בצורה המדויקת ביותר, מבלי לפגוע באזור הרגיש.

ניתוחי גב רבים נעשים בשיטה האנדוסקופית (בעברית: זעיר פולשנית), אשר מאפשרת להגיע לחלקי הגוף הפנימיים תוך חדירה מינימלית לגוף – מבלי לבצע חתכים גדולים בעור ולפגוע ברקמות רבות. בשיטה זו, מוחדרת מצלמה זעירה אל הגוף, אשר מצלמת עבור הרופא את פנים הגוף באזור המנותח, מבלי שהוא רואה אותו באופן ישיר.

ניתוחים כאלו נעשים לרוב דרך שלושה חתכים קטנים – אחד למצלמה ושניים לכלי הניתוח עצמם - ומאפשרים התאוששות מהירה יותר, יחסית לניתוחים שנעשים בשיטה המסורתית. מדובר בשיטה מדויקת להפליא, שמבטיחה גם סיכויים קטנים יותר לסיכונים וסיבוכים.

אילו ניתוחי גב מתקיימים כיום?

הרפואה המודרנית מקיימת ממש מידי יום סדרה נרחבת של ניתוחי גב, וביניהם:

 • תיקון פריצת דיסק (אם או בלי שאיבת דיסק)
 • איחוי דיסק
 • ניתוח עמוד השדרה
 • היצרות תעלת השדרה
 • למינקטומיה
 • דיסקטומיה
 • קיבוע בעמוד השדרה

כאמור, כל אחד מהניתוחים הללו נחשב לפשוט יחסית וכזה שאמנם מצריך התאוששות ארוכה, אך לרוב פותר את הבעיה לחלוטין.

באופן כללי, ניתוחי גב ייעשו רק במצב בו ישנו חשש לפגיעה במערכת העצבים, אשר מרכזה הוא לאורך עמוד השדרה. בעיה במבנה עמוד השדרה או בחוליה מסוימת עשויה ללחוץ על עצבי עמוד השדרה ואף לפגוע בהם באופן בלתי הפיך – הניתוחים השונים נועדו למנוע מצבים חמורים כאלו מבעוד מועד.

שאלות ותשובות בנושא אורטופדיית גב

עוד מידע בנושא ניתוחי גב