גלאוקומה (או בשם העברי הלא-נפוץ, ברקית) הוא תהליך של לחץ תוך עיני שלצערנו מסב נזק בלתי-הפיך לראייה שלנו, ועלול גם לגרום לעיוורון. למזלנו, ישנם מספר ניתוחים שעשויים להקל על הידרדרות הראייה ובמקרים רבים אפילו לבלום את המשך הנזק של הראייה.

תוכן [ הסתר ]

אילו הכנות אנחנו צריכים לעשות לפני הניתוח?

אם אנחנו לוקחים אספירין ותרופות נוגדות קרישה אחרות עלינו להפסיק ליטול תרופות אלו שבוע לפני שאנחנו עוברים ניתוח גלאוקומה. לפני ניתוח לטיפול בגלאוקומה עלינו להמשיך ליטול את התרופות שרשם לנו הרופא. בנוסף, עלינו להתכונן לקחת פרק זמן של כארבעה שבועות חופש מהעבודה למנוחה אחרי הניתוח.

מה חשוב שנדע על ההרדמה?

הרדמה זה שם כללי למספר תהליכים המאפשרים אלחוש, הרדמה אזורית או הרדמה מוחלטת. ניתוחי גלאוקומה בדרך כלל נעשים בהרדמה אזורית שהיא הרדמה קלה יותר, אבל אם אנחנו מסיבה כלשהי זקוקים להרדמה מלאה, עלינו לעדכן את הרופא המרדים לפני כן על ההיסטוריה הרפואית שלנו כדי שהוא יידע באיזה טכניקה להשתמש.

מה קורה במהלך הניתוח?

כאמור, ישנו יותר מסוג אחד של ניתוח גלאוקומה, כפי שיש יותר מסוג אחד של גלאוקומה: במהלך ניתוח להשתלת צינורית ניקוז מבצעים חתך מזערי שדרכו מוחדרת צינורית קטנה שעוזרת להקטין את הלחץ התוך-עיני באמצעות ניקוז הנוזל מהעין. ניתוח פילטרציה הוא פתרון קל יותר שבו לא מוחדר גוף חיצוני אלא המנתח מבצע תהליך שעוזר לנתב את הנוזלים המצטברים בעין החוצה. לעתים אפשר לבצע תהליך דומה באמצעות ניתוח לייזר. הניתוח הפולשני ביותר הוא ניתוח הקפאה של האיבר שבו מופחתת כמות הנוזלים המיוצרים בעין ויוצרים את הלחץ.

השתלת עדשה במהלך ניתוח גלאוקומה

אם אנחנו עוברים תהליך משולב של ניתוח לגלאוקומה יחד עם ניתוח קטרקט, במהלך הניתוח עדשה תוך-עינית מושתלת אל תוך העין הפגומה מהקטרקט. הבעיה במצב כזה היא שלעתים ניתוח משולב דווקא מוריד את איכות הראייה, אולם הוא הכרחי לבריאותנו.

איך נרגיש לאחר הניתוח?

לאחר ניתוח גלאוקומה נחוש בשעות הראשונות כאבים קלים, אך אל דאגה: אלו יחלפו במהרה. בנוסף במשך כשבועיים יהיה טשטוש מסוים בראייה שלנו שאחרי שיעברו נחזור למצב הראייה המרבי שהניתוח מאפשר לנו.

אילו הגבלות יהיו לנו לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח חשוב שנימנע מפעילות פיזית במשך ארבע שבועות, וכמובן שהרופא יספק לנו מכתב עם ימי מחלה בהתאם. בנוסף, עלינו להימנע מחשיפה לאבק ולכלוך.

מהן התוצאות החיוביות של הניתוח?

ניתוח גלאוקומה אמנם אינו פותר את בעיות הראייה שלנו לחלוטין, אבל תוצאה חיובית תהיה הצלחה לצמצם את הנזק בצורה מרבית ולדאוג להפחית את הצטברותם של נוזלים מסוכנים בעין שלנו, ובכך להפחית את הלחץ התוך-עיני.

מהן התוצאות השליליות של הניתוח?

כאמור, מי שעובר ניתוח קטרקט משולב עם ניתוח גלאוקומה צריך להיות מוכן לכך שראייתו עלולה להידרדר. בנוסף, אנחנו צריכים להיזהר מזיהומים שונים שכמו בכל ניתוח עלולים לסכן אותנו, במיוחד באזור רגיש כמו העין האנושית. בנוסף, לעתים קרובות ישנו צורך בניתוח נוסף כי הניתוח הראשון לא יפתור לחלוטין את הבעיה. כדאי להיות מוכנים לכל ההשלכות של מצב כזה ולהיערך לאפשרות.