ניתוח ויטרקטומיה במקרה של היפרדות רשתית

בריאות העיניים חשובה לנו ביותר, אך דומה שאנחנו לפעמים לא מבינים זאת עד שמאוחר מדי. בעיות עיניים יכולות ליצור הידרדרות בראייה ואף עיוורון. כך בדיוק במקרה של היפרדות רשתית. אם אנחנו לא מטפלים בבעיה באמצעות ניתוח ויטרקטומיה, אנחנו עלולים להזיק לעצמנו ולאבד את הראייה שלנו, החוש שרבים יגדירו כחשוב ביותר מכולם.

תוכן [ הסתר ]

היפרדות רשתית היא מצב מסוכן לעין שבו אל תוך הרשתית, שהיא השכבה הפנימית של העין, חודרים נוזלים המשבשים את פעילותה בעקבות קרע. סיבות נוספות להיפרדות רשתית יכולות להיות בעיות שנוצרות במהלך הלידה, או פציעה כלשהי שאנחנו נחשפים אליה כמו זעזוע חזק לראש בעקבות מכה או תאונה.

מהו ניתוח ויטרקטומיה?

ניתוח ויטרקטומיה הוא ניתוח רשתית שבמהלכו הרשתית מוצמדת בחזרה אל מקומה. מהלך הניתוח נשמע קצת מפחיד - במהלכו מוחדרים דרך 'הלבן של העין' מכשירים זעירים אשר דואגים להוצאת הנוזל העודף שהצטבר, והחזרת הרשתית למקומה. לאחר מכן יבוצעו גם צריבות לייזר שנועדו לטפל באזור. התהליך העיקרי שנעשה הוא סילוקו של נוזל הזגוגית התורם להיפרדות, והחלפתו בנוזלים הטבעיים של העין.

אילו הכנות יש לעשות לפני הניתוח?

לפני הניתוח ניפגש עם רופא עיניים (לאינדקס רופאי עיניים) ועם רופא משפחה, שממנו נשיג את הפרטים הרפואיים שלנו ההכרחיים לרופא המנתח. כמו לפני כל ניתוח, חשוב מאוד שנפסיק לקחת תרופות נוגדות קרישה כמו אספירין שבוע לפני ביצוע התהליך הרפואי. כמו כן, אם אנחנו נוטלים תרופה הנקראת קומדין (גם היא נוגדת קרישה) עלינו להתייעץ עם רופא המשפחה שלנו לגבי בדיקות קרישה שאנו צריכה לבצע.

איזה תהליך הרדמה מבוצע בניתוח ויטרקטומיה?

כמו ניתוחי עין רבים, במהלך ניתוח לתיקון היפרדות רשתית תיתכן הרדמה חלקית או הרדמה מלאה. הרדמה מלאה יעדיפו לבחור בעיקר במקרים של אנשים שלא יכולים לשלוט בעצמם ועשויים להזיק לתהליך הרפואי אם הם ערים, כמו ילדים.

כיצד מתנהל ניתוח ויטרקטומיה?

כאמור, במהלך הניתוח מוחדרים מכשירי ניתוח דרך לובן העין והזגוגית נחתכת ומוסרת. בסוף הניתוח מוחדר גז שנספג כעבור זמן מה. לעתים רחוקות יותר מוחדר שמן סיליקון, אך היות והוצאתו כרוכה בניתוח נוסף, ברוב המקרים אפשרות הגז היא העדיפה. התהליך כולו לוקח בדרך כלל שעה, למעט מקרים יוצאי דופן, כמו למשל מקרים שבהם משולב גם ניתוח קטרקט או ניתוח מונע-קטרקט.

מה קורה לאחר ניתוח רשתית?

מלבד כאב קל שנרגיש במהלך השעות שמיד לאחר תהליך תיקון הרשתית, הגז המוחדר בדרך-כלל משבש את הראייה. אך כאשר הוא נספג הראייה חוזרת לתיקנה. כמו ניתוחי עין רבים, לאחר הניתוח עלינו להימנע מלהתאמץ, וכן עלינו להימנע מטיסות אם ביצענו ניתוח שבמהלכו הוחדר בעינינו גז. כמובן שעלינו גם להקפיד על שימוש בטיפות עיניים, אם המנתח ימליץ לנו על כך.

מהן תוצאות הניתוח?

לאחר ניתוח ויטרקטומיה, עלינו להיות מוכנים לכך שההחלמה לא תהיה מיידית. לעתים עלול לקחת אפילו חודשים עד שהראייה תחזור למוטב. בנוסף, הניתוח עלול לפתח קטרקט - זוהי תופעת לוואי שכיחה ועלינו להתייעץ לפני כן עם הרופא המנתח לגבי דרכי מניעה. בנוסף, לאחר הניתוח ייתכן לחץ ואי נוחות בעין, וכן במקרים מסוימים עלול להופיע דימום בזגוגית העין שהימשכותו עלולה להגיע למספר שבועות.