תוכן [ הסתר ]

ניתוח טבעת, אשר נקרא גם ניתוח לקיצור קיבה, הוא אחד הנפוצים ביותר בעולם כיום, בכל הקשור לבריאטריקה - טיפולים כירורגיים בהשמנת יתר. ניתוחים אלו נחשבים למוצלחים ויעילים מאוד, והם נערכים כבר שנים ארוכות בכמות גדולה של אנשים. באחרונה אף התברר כי הם מסוגלים לסייע לחולי סוכרת.

ככלל, ניתוחים אלו מיועדים למי שסובל מעודף משקל המוגדר 'חולני', כלומר - למי שרמת ה-BMI שלו (שיטת המדידה של המשקל לעומת מבנה הגוף) עולה על 35. במקרים כאלו, המשקל בו נמצא אותו אדם גדול בכ-50 ק"ג לפחות מהרצוי.

בשורה התחתונה, ניתוח טבעת אינו מיועד למי שסובל מהשמנה ברמה סבירה או למי שפשוט רוצה לעבור דיאטה. זהו ניתוח אשר מבוצע במי שעבורו ההשמנה היא מחלה לכל דבר, אדם אשר התרגל לצרוך אוכל בכמויות ופשוט לא מסוגל להפסיק זאת לבדו. מבחינת אנשים אלו, התערבות כירורגית היא עניין חיוני ואף דחוף ביותר.

כיצד מתבצע הניתוח?

במהלך ניתוח טבעת, 'מולבשת' למעשה טבעת סיליקון מיוחדת על חלקה העליון של הקיבה. הקיבה היא למעשה מעין בלון גדול, אשר אליו מגיע כל המזון שאותו אנחנו צורכים. ככל שנצרוך יותר אוכל, כך הקיבה שלנו תגדל ותתרחב, משום שהבלון הזה הוא אלסטי, ממש כמו עור הגוף שלנו.

טבעת הסיליקון מצרה את פתח הכניסה אל הקיבה ולמעשה מביאה לכך שהאדם אשר בגופו היא הותקנה, אינו יכול לאכול כמויות גדולות של מזון בבת אחת. על האדם הזה לאכול בכמויות קטנות בהרבה ובקצב איטי יותר, כאשר יחד עם זה עליו לשנות את התפריט שלו לחלוטין, בכדי להתאימו למצב הקיבה החדש.

ברור כי קצב האכילה האיטי יותר והכמויות הקטנות של מזון אשר נכנסות לקיבה בדרך זו, משנות משמעותית את נפח המזון אשר נכנס לגופו של המנותח. רוב המנותחים אך מצביעים על ירידה בתיאבון ובדחף הבלתי פוסק לאוכל בעקבות הניתוח, כאשר לא מעט מהם ירדו בעקבות כך במשקלם בעשרות אחוזים.

היתרון הגדול: זהו ניתוח הפיך

ניתוחים בריאטריים הם ניתוחים מסובכים ומורכבים ביותר, אשר לאחר שהם מתבצעים, לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור. חלקם כוללים כריתה של חלק מהקיבה ואחרים אף מציעים מעקף מוחלט שלה, כך שהמזון מגיע מהושט ישירות אל התריסריון והמעיים.

כמובן שבמצב כזה, לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור. הקיבה כבר לא תחזור לעולם למצב בו הייתה ולמעשה, הגוף מסתגל לדרך פעולה שונה לחלוטין ממה שהיה רגיל אליה עד היום. אך לא כך כאשר מדובר על ניתוח טבעת.

ניתוחי הטבעת הם ניתוחים הפיכים לחלוטין: בניגוד לשאר הפעולות הכירורגיות בתחום זה, כאן מדובר על פעולה כירורגית שאינה פוגעת בקיבה או משנה את מצבה. הטבעת אשר מותקנת על הקיבה אמנם מצרה אותה, אך תיאורטית היא ניתנת להסרה.

יותר מזה: ניתוח טבעת מאפשר לשנות את גודל הטבעת, להקטין או להגדיל את הפתח אל הקיבה בכל רגע נתון ובקלות. כל שצריך לעשות הוא לבצע במרפאה פעולה פשוטה, אשר במהלכה קוטר הטבעת ישתנה.

זו עוד סיבה בגללה ניתוח טבעת נחשב לנפוץ כל כך. אנשים חוששים מאוד מניתוחים בריאטריים, בשל השינוי האדיר במתבצע באחת המערכות החשובות בגופם. אך הניתוח לקיצור הקיבה (שאינו מקצר אותה כלל בפועל, אלא רק מצר אותה) הוא 'ידידותי' יותר וקל לעיכול - ולכן רבים נוטים לבחור דווקא בו.

תשובות לשאלות בתחום הניתוחים הבריאטריים

מידע רפואי נוסף בנושאי הניתוחים הבריאטריים לטיפול בהשמנת יתר חולנית: