תוכן [ הסתר ]

זהו אחד הפתרונות היעילים ביותר עבור הסובלים מהשמנת יתר חולנית, וכזה שיכול לחולל תמורות חיוביות ביותר בגוף. ניתוח מעקף קיבה, אשר מהווה כ-95% מניתוחי הקיבה בישראל, וכ-65% מניתוחי ההרזיה בכלל, מאופיין באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. זוהי סיבה מספיק טובה לדעת את כל מה שחשוב לגביו.

על הניתוח

המטרה העיקרית של ניתוח מעקף קיבה היא להביא להקטנת קיבולת הקיבה, וזאת באמצעות ניטרול רובה. בעוד שבשנים עברו היה נדרש לעשות זאת באמצעות פתיחתה של הבטן, עם הזמן הגישה הפכה לפרוסקופית: הניתוח מתבצע באמצעות מספר חיתוכים הנעשים בבטן, דרכם מועבר כל הציוד הנדרש לצורך הניתוח.

במהלך הניתוח, מחולקת הקיבה לשני חלקים: הכיס הקריבני (הכיס העליון) ויתר הקיבה (הכיס הרחיקני), כשרק הכיס הקריבני נותר פעיל. כיס זה, שנפחו מגיע עד ל-30 סמ''ק בלבד, מחובר ישירות אל המעי הדק, ועוקף, למעשה, את יתר הקיבה. באמצעות צעד זה, יגיעו מיצי הקיבה גם לכיס הקריבני.

הניתוח, שכל אחד משלביו עשוי להתבצע באופן שונה, מביאה לנטרולה של מרבית הקיבה, כמו גם התריסרון או חלקים מהמעי הדק. הורדת משקל הגוף נגרמת, כמובן, עקב הקטנת כמות המזון שיכולה הקיבה, במצבה החדש, לצרוך. הניתוח אף מביא לספיגה מופחתת של המזון, וזאת עקב הוצאת חלקים חשובים בקיבה מתוך המשוואה.

חשוב להדגיש כי ניתוח קיצור קיבה אינו מיועד לאלה המעוניינים בהורדה דרסטית וחד פעמית של משקל גופם, ממש לא. זהו הליך הדרגתי של הרזיה, אשר נמשך פעמים רבות עד לשנה החמישית שלאחר הניתוח. ברוב המקרים, עם זאת, תתבצע הירידה הממוצעת המשמעותית ביותר במהלך השנה הראשונה.

למי מתאים הניתוח? ולמי לא?

אין זה מספיק לומר כי ניתוח מעקף קיבה מיועד לאנשים אשר מעוניינים לרדת במשקל. האבחנה העיקרית היא ביחס לאנשים שסובלים מהשמנת יתר חולנית, אך גם ממחלות הנלוות אליה: יתר לחץ דם, סוכרת, עודף כולסטרול, דום נשימה וכן הלאה. אוכלוסיית יעד אחרת של הניתוח היא הסובלים מריפלוקס קיבתי-ושטי, צרבות או בקע בסרעפת.

מן העבר השני של המשוואה, הניתוח אינו מיועד לסובלים מבעיות בספיגת ויטמינים, ממחלות מעיים או מכיב פיפטי, לאנשים שנדרשים לצרוך תרופות נוגדות דלקת שאינן סטירואידים או לאנשים שעברו ניתוחי מעיים רבים בעברם.

ההכנה לניתוח מעקף קיבה

כל ניתוח הנעשה לצורך הורדה במשקל, ובכלל זה ניתוח מעקף קיבה, מצריך הליך מסוים של הכנה מצידו של המנותח. המדובר הוא בשורת פעולות, שבאות לבדוק את מידת ההתאמה של אותו אדם לניתוח, וביניהן:

מבחינה טכנית, על המטופל להגיע יום לפני מועד הניתוח שנקבע לפגישה עם הרופא המטפל, במהלכה ייעשו כל אותן בדיקות מקדימות, ובכלל זה בדיקות דם. ביום שלפני, מותר לצרוך מזון דל בתאית עד שעת הצהריים, ולהימנע כלל מצריכה של פירות וירקות. משעות הצהריים, מותרית השתייה בלבד, ומחצות נדרש צום מוחלט.

המרכז הבריאטרי בהרצליה מדיקל סנטר

הרגעים שאחרי

ברמה הכללית, נחשב ניתוח מעקף קיבה לניתוח שאינו מורכב יתר על המידה. הוא נעשה תחת הדרמה, כך שהכאבים מינימליים. תופעות הלוואי האפשריות, גם אם נדירות, הן היצרות המעי בנקודת החיבור לקיבה המוקטנת, חסימת המעי הדק, זיהומים באזור החתך בגוף, תסחיפי ריאות ועוד. אחוז הנפטרים מסיבוכים במהלך הניתוח עומד על 0.2%.

כאשר ההליך עובר בהצלחה, כפי שקורה בכ-95% מהמקרים, ההתאוששות ממנו פשוטה יחסית. לאחר יומיים של מנוחה באשפוז, בהם נערכים בדיקות וצילומים, ניתן לחזור באופן הדרגתי לפעילות. לכל אורך השבוע הראשון, נדרש לשתות כמויות מים קטנות, ולהתקדם בתזונה על פי הוראות הרופא או הדיאטנית.

בחודש ההתאוששות הראשון, חיוני לצרוך אך ורק מזון נוזלי-דייסתי, וכן ליטול תרופות למציצה או לשתייה ? רק לאחר אלה ניתן להתקדם לעבר המזונות המוצקים יותר. ההמלצה הברורה בתקופה שאחרי ניתוח מעקף קיבה היא להקפיד על לעיסה יסודית ואיטית, כמו גם אכילה של מנות מסודרות.