תוכן [ הסתר ]

באמצעות ניתוח מפרק ירך קשישים יכולים לקבל את איכות חייהם חזרה. מי שמלווה את הוריו בתקופה בה נכנסו אל גיל הזהב והלאה, עד לכאב הגדול, לתסכול, לחוסר היכולת לפעול כעצמאי. מסתבר כי ניתוח להחלפת מפרק הירך הוא אחד הכלים המתקדמים ברפואה המודרנית, שמעניקים את התקווה בלב אך גם את התוצאה החיובית על פני השטח.

דלקת האוסטאוארתריטיס פועלת בגיל המאוחר ונוגסת באיכות החיים. זוהי דלקת במפרק העצם עצמו. מסתבר כי אותו ניתוח מקנה לאדם הפרטי את יכולת העצמאות הבסיסית ובנוסף מקל גם על מערכת הבריאות שאחרת היתה צריכה להוציא כספים רבים על התמיכה באדם עם מוגבלות.

מהי מחלת האוסטאוארתריטיס?

סחוס המפרקים שנשחק גורם לאותן עצמות להתחכך. מצב זה גורם לכאב עז ולדלקות. מחלת הניוון המפרקי מוכרת לרוב במגזר המבוגרים. עקב המצב בו העצמות אינן מחליקות על הסחוס כפי שהן אמורות להחליק, נוצרת הגבלה של תנועה.

במשך הזמן, לאור עווית זאת עלולים לגדול זיזים של עצם במקום. החיכוך גדל, הדלקת מחמירה באותה המידה וכן גם הכאב. התנועה הופכת מוגבלת יותר ויותר. מחלה זו עלולה לתפוס ביטוי במפרקי האצבעות (במיוחד בקצוות), בירך ובברכיים ויכולה להופיע כבר מגיל 45, בקרב נשים במיוחד.

סימנים למחלה הם כאב בזמן תנועה, לאחר מכן בזמן מנוחה, מאוחר יותר הגבלה בתנועה ולבסוף עיוות של המפרק עצמו. הגורמים למחלה יכולים להיות גנטיים, חבלות במפרקים, משקל עודף, מבנה אנטומי בעייתי מלכתחילה ומחלות דלקתיות או מטבוליות.

מודעות למצב, שמירה על אורח חיים בריא

מומלץ לשמור על אורח חיים בריא אשר משלב פעילות ספורטיבית ותזונה נכונה. לשמור על משקל תקין, להתנהל נכון (מדרסים, נעלים אורתופדיות, עזרים להליכה כגון מקל). למרות שפעילות גורמת לשחיקה של המפרק, דווקא חוסר בפעילות מביא להאצה בתהליך.

השרירים סביב המפרק, במידה והם חזקים, שומרים על המפרק הלוקה במחלה. תרופות המועילות נגד כאב יכולות להטיב. תוספי מזון – גלוקוזמינים יתכן שיוכלו להועיל. עבור הדלקת ניתן להיעזר בתרופות נוגדות דלקת (לזמן קצר).

חשוב להתייעץ עם הרופא לגבי תופעות הלוואי המוכרות של התרופות כגון פגיעה ברירית של מערכת העיכול. בסופו של דבר מטרתן היא לרפא את הדלקת כדי להקל על הכאב. חלק מהטיפול בדלקת הוא גם זריקות הסטרואידים, לגביהן הדעות חלוקות.

ניתוח כפתרון יעיל ומומלץ

כיום מומלץ הניתוח לא רק לחולים בגילאי 80 אלא גם לאנשים בריאים אך בעלי מפרק לקוי, בגילאים מוקדמים יותר. הניתוח נחשב פולשני, אך בטוח יחסית ובעל תועלת מרובה. החזרה לפעילות מלאה יכולה להתרחש תוך שנה אחת, פחות או יותר.

מהו ניתוח החלפת מפרק ירך?

המפרק המקורי מוחלף במפרק שמחקה את המקורי ומאפשר את התנועה הטבעית של הגוף. קיימים כמה סוגים של ניתוחים: פתח צדי, כלומר כניסה מצדו של המטופל. מדובר על קנה מידה קטן של ניתוח (פולשני זעיר).

ניתוח מסוג זה הוא יעיל כאשר המפרק פגוע אך לא הרוס לגמרי ויכול להתבצע בבעלי גוף רזה. במקרים אחרים יתבצע ניתוח על ידי יצירת שני פתחים - במפשעה ובמפרק עצמו, ובסוג הניתוח השלישי נעשה פתח לאורך קדמת הברך.