ניתוח עפעפיים - הרמת עפעפיים - אוקולופלסטיקה

תוכן [ הסתר ]

ניתוחי תיקון עפעפיים

ניתוח תיקון עפעפיים משמש בעיקר בכדי לשפר את מראה העפעפיים אך ישנם מקרים בהם הניתוח מתבצע בכדי לאפשר למטופל שדה ראיה רחב יותר. הניתוח נפוץ במיוחד בקרב מבוגרים אשר סובלים מבעיות של צניחת עפעפיים.

הבעיה נוצרת בשל הצטברות עודפי עור באזור והיחלשות של הקרום המרפד את גלגל העין. במהלך הניתוח נהוג להסיר את עודפי העור והשומן ולהדק מחדש את העפעף אל ארובת העין. ההליך מתבצע על ידי מנתח פלסטי ומהווה הליך פופולארי ונפוץ.

ניתוח עפעפיים, או כפי שהוא נקרא לעיתים קרובות הרמת עפעפיים, נועד גם על מנת להתגבר על קריסת העפעפיים העליונים והעפעפיים התחתונים על ידי הסרת עתודות עור ו/או שומן המתבטאות בשקיות כרוניות מסביב לעיניים. צניחת עפעפיים עשוייה לגרור פגיעה בשדה הראייה, ולכן לעיתים אין מדובר בהליך מתוך צורך אסטתי, אלא מתוך צורך מעשי. צניחת עפעפיים יכולה להיגרם כתוצאה מהזדקנות והתבגרות טבעיים או בשל מבנה פנים ועיניים תורשתי. ניתן לבצע ניתוח הרמת עפעפיים בשלושה אופנים: הרמת עפעפיים עליונים, הרמת עפעפיים תחתונים או שניהם.

עוד בטרם נכנסים לניתוח מתבקשים המטופלים לבצע בדיקות עיניים מקיפות וחשוב מאוד לבצע בדיקות אלו.

חשוב לציין כי ניתוחים פלסטיים הפכו נפוצים ומקובלים בעידן המודרני. נשים וגברים בגילאים שונים נוהגים לבצע ניתוחים והליכים כירורגיים בכדי לשפר את הופעתם החיצונית. ניתן לבצע כיום בבתי החולים הפרטיים ניתוחי אף, ניתוחי הגדלת חזה, ניתוחי שאיבת שומן, מתיחת צוואר, ניתוחי תיקון עפעפיים ועוד ניתוחים רבים.

ניתוח הרמת עפעפיים עליונים

בניתוח הרמת עפעפיים עליונים נפטרים מעתודות השומן והעור על ידי ביצוע חתך קטן בקפל העליון הקיים וסילוק העודפים. הצלקת איננה מובחנת בסופו של דבר מאחר והניתוח מתבצע בדיוק בקפל העין הטיבעי. בסוף ההליך מבצעים תפירה בחתך שכמעט ולא נראה לעין. הניתוח מתבצע בעזרת הרדמה מקומית. ניתוח הרמת עפעפיים עליונים נמשך עד 50 דקות וזמן ההחלמה ממנו די קצר. בסיום ניתוח עפעפיים עליונים שמים על העיניים קרח ומורחים על העין משחה אנטיביוטית.

ניתוח הרמת עפעפיים תחתונים

בניתוח עפעפיים תחתונים מבצעים חתך בדיוק מתחת לריסים ונפטרים מעודפי העור והשומן או שמוציאים את עתודות השומן והעור מתוך העפעף דרך חתך צידי קטן שאינו נראה, ומוציאים את העודפים. יתרונות השיטה השנייה היא שלא תמיד יש צורך בתפרים ואין צלקות. ניתוחי עפעפיים תחתונים נעשים גם הם בהרדמה מקומית. ניתוח הרמת עפעפיים תחתונים הינו הליך שיכול להמשך עד שעתיים, ויש צורך בשבועיים של מנוחה והחלמה לפחות. בסיום ניתוח עפעפיים עליונים שמים על העיניים קרח ומורחים על העין משחה אנטיביוטית.

תופעות לוואי בניתוח עפעפיים

תופעות לוואי רציניות הינן נדירות בניתוחים מסוג זה אולם חשוב להיות מודעים לאפשרויות אלו. על פי רוב לאחר הניתוח יש מעט שיטפי דם תת-עוריים שנעלמים די מהר ונפיחות. התופעות היותר נדירות הן: צניחת עפעף, עיוות של העין, יובש בעיניים, צלקות לא מוצלחות ולא עלינו - עיוורון.

כיצד לבחור מנתח פלסטי מתאים?

ניתוחים פלסטיים הם הליכים רפואיים לכל דבר, חלק ניכר מההליכים מתבצע אף תחת הרדמה מלאה. בכדי להבטיח התנהלות תקינה של ההליך הרפואי חשוב לבחור מנתח פלסטי מיומן ומנוסה. ניתוח תיקון עפעפיים קוסמטי מתבצע לרוב באמצעות שירותי הרפואה הפרטית בישראל.

בהתאם לכך רשאים כל מטופל ומטופלת לבחור בעצמם את הרופא המנתח אשר יבצע את ההליך. את בחירת הרופא המתאים יש לבצע לאחר קבלת מספר חוות דעת רפואיות. לצד הכשרת הרופא יש לבחון גם את רמת הניקיון בקליניקה, חדר הניתוח והמלצות של מטופלים קודמים. מנתח פלסטי מנוסה ומיומן יוכל לבצע את הניתוח בצורה מדויקת ויעילה.

בנוסף לפני שבוחרים מנתח פלסטי לניתוח תיקון עפעפיים, רצוי להתבונן בתמונות לפני ואחרי של ניתוחים קודמים שנערכו על ידי אותו המנתח, בנוסף להבין מה הניסיון שלו בביצוע ניתוחים מסוג זה.

תהליך ההחלמה לאחר הניתוח

כאשר מבצעים ניתוח תיקון עפעפיים ניתן לשלב גם מתיחת צוואר ומתיחת פנים. שילוב של שלושת הפעולות יחדיו יעניק למטופל מראה פנים צעיר יותר ומתוח יותר. מרפאות מקצועיות בתחום הקוסמטיקה והרפואה הפלסטית תוכלנה לבנות לכל מטופל תכנית טיפול אישית. באמצעות מכשור מתקדם ניתן יהיה לבצע גם פילינג לייזר, הרמת גבות ועוד.

תקופת ההחלמה לאחר הניתוח היא לרוב קצרה ונטולת כאבים חזקים או תופעות לוואי רציניות. המטופלים מתארים תופעות של צריבה קלה ונפיחות באזור העפעפיים במשך מספר ימים ממועד הניתוח. לאחר הליך תקין של תיקון עפעפיים צפוי כי המטופל יסבול מתופעות של נפיחות, שטפי דם, טשטוש ראייה חולף וקושי בפתיחה וסגירה של העפעפיים למספר ימים.

בכדי להקל על תופעות הלוואי ניתן להשתמש בטיפות עיניים ומשחה מיוחדת. בכל מקרה בו תופעות הלוואי הן חמורות יותר יש לפנות באופן מיידי אל הרופא המטפל ולהיוועץ עמו. כשבוע לאחר ביצוע הניתוח ניתן יהיה לחזור לפעילות שגרתית. את התוצאות הסופיות ניתן יהיה לראות כשבועיים לאחר ביצוע הניתוח.

הכנות לקראת הניתוח

כל ניתוח דורש הכנות, עריכת בדיקות מקיפות ועיון בהיסטוריה הרפואית של המטופל. ההכנות מאפשרות לרופא המנתח למנוע סיכונים מיותרים ולהתכונן לקראת סיבוכים אפשריים במהלך הניתוח.

טרם ביצוע ניתוח תיקון עפעפיים יש להימנע מצריכת תרופות בעלות השפעה על דילול הדם. בשלב ההכנה לניתוח יש לפרט בפני הרופא אודות נטילת תרופות שגרתיות ותוספי תזונה. פרט לכך מומלץ להימנע משתיית אלכוהול ועישון סיגריות כשבועיים לפני ביצוע הניתוח.