ניתוח קיצור קיבה יכול לפתור את בעיית השמנה?

תוכן [ הסתר ]

דיאטה היא מצב תמידי עבור אנשים רבים. ישנם כאלו שלמעשה ממש אינם יודעים איך זה מרגיש לאכול מה שבא ומתי שבא. אבל יש השמנה - ויש השמנה: אנשים כבדי משקל באמת, לא יוכלו ככל הנראה לצאת מהמצב הזה בכוחות עצמם. הם זקוקים לעזרה רפואית ולהתערבות כירורגית. ניתוח קיצור קיבה הוא דוגמא נפוצה ופופולארית לכך.

מה היא השמנת יתר?

למרות שמו, הניתוח הזה הוא אחד היחידים אשר לא כולל פעולה כירורגית בקיבה עצמה. כלומר, 'קיצור' הקיבה הוא הפיך ולא כולל כריתה או הקטנה לצמיתות של נפח הקיבה. לכן, הוא נחשב לנפוץ ביותר בעולם בתחום זה.

ניתוח זה, אשר נקרא גם ניתוח טבעת, פועל על יכולת העיכול של הקיבה. במסגרת הניתוח הזה, סוגרת טבעת מיוחדת על חלקה העליון של הקיבה ומשאירה בה, למעשה, מעין 'כיס' קטן מאוד, במיוחד ביחס לגודל הקיבה כולה. דמיינו לעצמכם את הספרה 8, כאשר העיגול העליון קטן מאוד יחסית לתחתון, והחלק הצר הוא הטבעת - זהו בדיוק המצב לאחר הניתוח.

במצב כזה, אדם אשר רוצה לאכול צריך לחשוב: הוא לא יכול לאכול כפי שאכל בעבר, משום שצוואר הבקבוק שנוצר בקיבה שלו, לא מאפשר מעבר חופשי של אוכל. הוא חייב ללעוס את האוכל היטב, לאכול במנות קטנות ובקצב איטי מאוד. כל אלו לבדם, יכולים להשפיע משמעותית על בעיית ההשמנה.

לאורך השנים הוכח כי ניתוח קיצור קיבה הביא לירידה של עשרות קילוגרמים במנותחים כבדי משקל. הקושי בעיכול של מאכלים רבים וחוסר היכולת לאכול כמו בעבר, מפחית משמעותית את כמויות האוכל שצורך אותו אדם ובמצב כזה - הוא יורד תוך זמן קצר במשקל גופו. אגב, הימצאות הטבעת בפני עצמה תורמת גם היא לתחושת שובע.

לא מדובר בקסם

חשוב לציין שמדובר, אכן, ברעיון מהפכני שכבר שינה את חייהם של הרבה מאוד אנשים, אך אין זה אומר שהוא פועל כבמטה קסם. מי שלא ישמור על עצמו ויסגל לעצמו אורח חיים שונה, יגלה מהר מאוד שהוא עולה חזרה למשקל הקודם בו היה.

לכן, חשוב מאוד לא לנסות 'לרמות' את הטבעת (אשר ניתנת, אגב, להקטנה ולהגדלה בטיפול פשוט במרפאה). לאחר ניתוח קיצור קיבה, חשוב להבין שהמצב אינו כפי שהיה קודם ולכן יש לצרוך פחות מאכלים, כדי להרזות באמת.

אין צל של ספק שהעידן הנוכחי מקנה חשיבות רבה למראה החיצוני של כל אחד מאיתנו. כתוצאה, כאשר אדם סובל מבעיה של עודף משקל, הוא יעשה הכול על מנת להשיב את משקל גופו לטווח הנורמלי יותר. בין הטיפולים האסתטיים שקיימים למטרה זו, תופס מקום של כבוד ניתוח קיצור קיבה. מה בדיוק עומד מאחוריו?

על ניתוח לקיצור קיבה

ניתוח קיצור קיבה נחשב כיום לנפוץ בכל קנה מידה: הנתונים מדברים על כך שכאלפיים ישראלים מבצעים אותו מדי שנה, ומספר זה רק הולך וגודל משנה לשנה. השלב הראשון של הניתוח מתבצע באמצעות התקנת טבעת סביב הקצה העליון של הקיבה, מה שמאפשר מעבר לחלקה הגדול יותר. כעבור שישה שבועות, מזליפים נוזלים למאגר תת עורי המחובר לטבעת, ובכך מביאים לניפוחה.

אותה פעולת הזלפה תביא, כמובן, להידוק הטבעת, ולהקטנת הקוטר שמשמש למעבר. הנוזלים מוצאים מהמעגל בהליך פשוט, הנעשה לעיתים באמצעות קרני רנטגן, ואשר אינו מצריך הרדמה. בסוף התהליך, יקטנו מימדי הקיבה בצורה משמעותית, ותיווצר תחושת שובע, שתקטין את האכילה בהמשך. עם זאת, הניתוח אינו משפיעה על תפקודה של מערכת העיכול בגוף.

חשוב להדגיש כי קיימת כיום שיטה מרכזית נוספת לקיצור הקיבה, המכונה "מעקף קיבה". שיטה זו נחשבת למורכבת מעט יותר. היא מבוססת על תפירה ברום הקיבה, וחיבור ישירות שלה למעי הדק. שיטה זו נחשבת לאחת הפופולאריות בכל הנוגע לטיפולים כירורגיים למטרת הרזיה.

למי מתאים הניתוח?

ניתוח קיצור קיבה הוא ניתוח בריאטרי, כלומר, כזה שנועד לטפל במצבים קיצוניים של השמנת יתר חולנית. ברמה הכללית, הוא מתאים לאנשים אשר מדד ה-BMI שלהם גבוה מ-35, ואשר סובלים מבעיות בריאותיות הנובעות מכך: סוכרת, יתר לחץ דם וכיוצא בזה. חשוב להדגיש כי גם אנשים שרמת ה-BMI שלהם נעה בין 30 ל-35 יכולים לעשות את הניתוח, אלא שאז הוא אינו מסובסד במסגרת סל הבריאות.

ההכנות לניתוח

יש לתת את הדעת על כך שהניתוח אינו מתאים לכל אחד, מאחר ובמצבים גופניים שונים הסיכון שבו גדל. ברמה הכללית, נדרש לבצע אי אילו בדיקות טרם הניתוח, שתכליתן לקבוע את מידת ההתאמה, ובכלל זה:

ההליך עצמו מצריך הגעה למרפאה יום לפני הניתוח, בליווי תוצאות הבדיקות הראשוניות, וזאת לצורך הליך קליטה ובדיקות מקדימות. ביום הזה, נדרש להקפיד על תזונה מינימלית: עד הצהריים לאכול מזון דל תאית (בלי פירות וירקות), משעות הצהריים ועד חצות שתייה בלבד ולאחר מכן צום מוחלט. בבוקר הניתוח, מותקן עירוי תוך ורידי, וכן ניתנות תרופות אנטיביוטיות, ובכלל זה תרופות לדילול דם.

המרכז הבריאטרי בהרצליה מדיקל סנטר

הסיכונים ותופעות הלוואי

זו הנקודה להדגיש כי ניתוח קיצור קיבה, על אף יתרונותיו, כולל בתוכו מספר סיכונים אפשריים. עם זאת, תופעות הלוואי מצומצמות ביחס לניתוחי קיבה אחרים: כאן, לא יהיו כאבים או צלקות משמעותיים. היות וייתכנו חסרים תזונתיים לאחר הניתוח, נדרש לצרוך טבליות מציצה, וכן לחזק את השרירים באמצעות פעילות גופנית. דגש מרכזי אחר, בחודשים שאחרי, הוא על צריכת תרופות בצורתן הנוזלית.

ניתוח קיצור קיבה מבוסס על תהליך הרזיה הדרגתי באופן יחסי, והוא עשוי להימשך למעלה משנתיים: מומלץ להימנע במשך התקופה הזו ממזונות מרובי קלוריות המחליקים בקיבה, דוגמת שוקולד או גלידה. כמו כן, ייתכנו בעיות בצריכת מזונות מסוימית, עקב הידוק לא מספק, או הידוק יתר, של הטבעות. מדי שלושה חודשים, נדרש לעבור בדיקות מקיפות אצל רופא, וזאת כדי לוודא כי ההתקדמות היא בקצב הרצוי, ושאין חוסרים תזונתיים חמורים בגופו של המטופל.