עיניים, כך נהוג לומר, הן הפתח לנשמה של האדם. הבעיה היא שלעיתים הרושם שהן יוצרות לגביו הוא הכול חוץ מחיובי. עיניים שקועות נכנסות לתמונה בנקודה הזו בדיוק, והן הופכות את המראה שלנו לעייף, לזקן, לעצוב ובעיקר – ממש לא לאטרקטיבי. מהם המאפיינים של התופעה? ממה היא נגרמת? וכיצד ניתן להתמודד איתה בצורה הטובה ביותר? אנחנו נענה עבורכם על שאלות אלה ואחרות.

קווים לדמותן של העיניים השקועות

כשמדברים על עיניים שקועות, מתכוונים, בעיקרו של דבר, להופעת פס או עיגולים שחורים מתחת לעיניים, ולבליטה של ארובת העין, בחלקה הצידי של העין. ברוב המקרים, זוהי תוצאה של זרימת דם לא מספקת לאזור זה, מה כשלעצמו עלול להיגרם עקב מספר לא מבוטל של גורמים. כך, נהוג לחשוב שמכלול סיבות מביאות לשקיעת העיניים, ובכלל זה גורמים תורשתיים, נזקי זמן וגיל, מחסור בשעות שינה, תזונה שאינה תקינה, מצב נפשי רעוע, לחצים ומתחים נפשיים – והרשימה עוד ארוכה.

הבעיה נחשבת לנפוצה בכל קנה מידה, והיא מאפיינת גברים ונשים כאחד, צעירים ומבוגרים גם יחד. כמובן שהמאפיינים שהוזכרו מעלה יכולים להדגיש את הבעיה עוד יותר, ולאפשר להסיק דבר מה, לא בהכרח נכון, על האדם הסובל ממנו: אנשים רזים שעיניהם שקועות עלולים להיתפס על ידי הסביבה כסובלים מתת תזונה של ממש, בעוד שאנשים מבוגרים "יזדקנו" במספר שנים לפחות. כתוצאה, ברור מדוע נדרש למצוא מענה מקיף לבעיה, כפי שנראה מיד.

החדשות הטובות: יש טיפולים מגוונים לבעיה

כיום, ניתן להתמודד עם התופעה של עיניים שקועות במספר דרכים עיקריות. טיפול אסתטי מרכזי המוצע כיום לשיפור המצב הוא הזרקות, לרוב של חומצות היאלורוניות, לאזור העפעפיים הנפולות. זהו הליך פשוט יחסית ומהיר, המבוצע תחת הרדמה מקומית, ונמשך לא יותר מאשר מספר דקות בודדות. הוא מביא לתוצאות כבר לאחר מספר ימים, שעה שמראה העיגולים השחורים נמוג ונעלם. תופעות הלוואי האפשריות הן נפיחות קלה, כאבים או שטפי דם, אשר חולפים כעבור שעות בודדות. במקרה הקיצוני, יגלה האדם המטופל אלגריה. חשוב לזכור שכוחו של הטיפול זמני, והוא תקף לתקופה של חצי שנה עד שנה. במצבים מסוימים, בוחר הגורם המטפל לבצע הזרקת שומן, מאזור אחר בגוף האדם, והוספתו לאזור ה"בעייתי" בעיניים.

הטיפול המרכזי הבא הוא ניתוח עפעפיים, טיפול שתכליתו הסרת עודפי השומן והעור מהעפעפיים, הן העליונות והן התחתונות. המדובר הוא בניתוח המבוצע גם כן בהרדמה מקומית ולאחר מתן זריקת טשטוש למטופל, והוא נמשך פרק זמן של כשעה. אפשר לבצע אותו באמצעות תפרים או קרני לייזר. התוצאות הסופיות של הניתוח ייראו לאחר פרק זמן של כחצי שנה, אך הן יישמרו עד לתקופה של עשר שנים.

בנוסף לפתרונות האלה, יש בנמצא פתרונות הנחשבים לנקודתיים יותר: ההשפעה שלהם קצרה מאד, או לכל הפחות הם מאפשרים לטשטש את הפגמים האסתטיים שגורמים להם עיניים שקועות. איפור העיניים בצלליות יכולה "לפתוח" אותן, אלא שהתוצאה זמנית מאד, ובכלל – מתאימה בעיקר, ואולי אפילו אך ורק, לנשים. עיסוי אזור העיניים מהווה דרך טיפול נוספת, מאחר והוא מביא להגברת זרימת הדם לאזור. כאן, המדובר הוא בפיתרון זמני מאד, אשר נחשב לשכיח הרבה פחות מהטיפולים האחרים שהוזכרו כאן.