תוכן [ הסתר ]
עצירות אצל תינוקות

בקרב בני אדם בכלל ובתינוקות בפרט, ניתן ללמוד רבות על מצב בריאותה של מערכת העיכול על ידי, בין היתר, בחינת מאפייני מתן הצואה והשתן.

תכיפות היציאות, צבען, מרקמן הם דברים שחשוב לבחון ולעקוב אחריהם, וכן לנסות ולהבין האם הן מלוות בכאב או בתחושות לא נעימות אחרות. 

מהי עצירות ומה התסמינים שניתן לראות על התינוק?

כל תינוק שונה מחברו כמעט בכל היבט, ובכלל זאת מאפייני יציאותיו המצוינים לעיל.

עם זאת, ברוב המקרים צבע הצואה בתקופת היניקה יהיה צהבהב ומרקמה נוזלי-גרגירי, כאשר בקרב תינוקות הצורכים תרכובות מזון (תמ"ל) תהיה הצואה בצבעי חום ובמרקם סמיך יותר (דמוי מחית).

תינוק המצוי בשלב היניקה נותן צואה מספר פעמים מדי יום, בד"כ אחרי כל ארוחה (הנורמה לשבוע הראשון לחיים – ארבע יציאות יומיות). בשלב זה של חייו לא סביר שיסבול הפעוט מעצירות, אולם לעיתים עשוי להופיע עיכוב של מספר ימים בין יציאה ליציאה. הדבר נורמלי ואינו מהווה סיבה לדאגה.

"עצירות" מוגדרת בהינתן עיכובים, קשיים או כאב במתן צואה הנמשכים על פני שבועיים ומעלה, או (החל מגיל שנה-שנתיים) מספר יציאות שבועי הנמוך משלוש. מדובר בשני דברים שלא תמיד הולכים יד ביד, שכן ישנם פעוטות הנותנים צואה מדי יום ועדיין מאובחנים עם עצירות.    

עצירות, מלבד תדירות נמוכה וקושי במתן צואה, עשויה להיות מלווה בכאבי בטן, נפיחות ודימום כתוצאה מפצע בפי הטבעת. לעיתים, עשוי כאב בטן להיות הסימן היחידי לעצירות.

ביטוי נוסף לעצירות מצד הפעוט יכול להיות תנועות דמויות ריקוד והנפת רגליים, המעידות על לחץ, תסכול וחשש מביקור בשירותים. 

ממה נגרמת עצירות אצל תינוקות ואיך לפתור אותה

בחלק הארי של מקרי העצירות (למעלה מ-90%!) הסיבה לתופעה אינה ידועה (עצירות אידיופתית), ומקובל להניח כי הגורם הינו פסיכולוגי (למשל בעקבות אירוע טראומתי). עצירות מסוג זה שכיחה  בעיקר בתינוקות מעל גיל חודש. 

בשאר המקרים, לצד גורמים כגון טיפול תרופתי (למשל: נוגדי חומצה) ומחלות שונות (למשל: תת-תריסיות), עלולה להיגרם עצירות ממגוון סיבות: 

סיבה: תחליף מזון לתינוקות (תמ"ל)

תמ"ל עשוי לעורר בעיות עיכול במידה ואינו מותאם למערכת העיכול של התינוק. תרכובת המבוססת על חלב פרה עלולה, על רקע הקושי לעכל את החלבון בה, לגרום לתינוק כאבי בטן, כאב ביציאה ועצירות.

פתרון:

מעבר להנקה בלבד הינו הפיתרון האולטימטיבי לעצירות על רקע בעיות עיכול, אך גם ניתן לרכוש סוג תמ"ל שונה. במידה וכך נעשה, מומלץ למהול את התרכובת בצמוד להוראות היצרן. 

סיבה: תזונה דלה בסיבים תזונתיים

תזונה שאינה מכילה כמות מספקת של נוזלים וסיבים תזונתיים (המצויים בפירות ובירקות, ובפרט בקליפתם) היא הגורם המרכזי לעצירות בקרב תינוקות.

פתרון:

ראשית, תמיד אחרי שצרך מזון מוצק יש להקפיד על שתייה מרובה. שנית, כדאי לחתור ולשלב ככל הניתן בתזונתו של האחרון כמות גדולה של פירות וירקות על קליפתם, על מנת לספק לו את הכמות הדרושה של סיבים תזונתיים. סיבים כאלה מצויים לדוגמא בפירות יבשים (שזיפים בפרט), בננות, אפרסמונים, תפוחים, מאפים מקמח מלא ועוד.  

סיבה: תחילת צריכת מוצקים

תקופת התרגלות התינוק למזונות מוצקים (בדרך כלל בסביבות גיל ארבעה חודשים), אשר הינם קשים יותר יחסית לעיכול, מלווה לא פעם בעצירות ובשינויים במרקמן, בצבען ובתכיפותן של יציאות התינוק.

פתרון:

מומלץ להקפיד על מתן הדרגתי של מזונות מוצקים לתינוק, בכדי לאפש למערכת העיכול הצעירה להתרגל אליהם ולעבד אותם ללא קושי. 

סיבה: תוספת ברזל

בסביבות חגיגות הארבעה חודשים לחייו מתחיל התינוק הממוצע לקבל תוסף ברזל לתזונתו. הדבר עשוי לגרור שינויים בצבע הצואה ובמרקמה, וכן להביא לעצירות.

פתרון:

כמו בנושא הרגלת התינוק למזונות מוצקים, גם כאן משחק תפקיד מרכזי עיקרון ההדרגה. מומלץ להתחיל ולתת טיפת ברזל בודדה ליום, ולהגדיל את המינון על פני מספר ימים עד השגת המינון הדרוש. כמו כן, כמו עם התמ"ל, תמיד אפשר לנסות (בעצה אחת עם הרופא או עם הרוקח) תוסף ברזל מסוג שונה. 

סיבה: התנהגותי-התפתחותי

בתקופה בה נגמלים פעוטות מחיתולים, עשויים האחרונים להתאפק ולמנוע יציאה ביודעין. במעי נספגים נוזלים ולכן הצואה ה"כלואה" הופכת יבשה מרגע לרגע. צואה יבשה שכזו תצריך בשעת היציאה מאמץ יתר ותגרום כאב ואף פצעים (פיסורות) בפי הטבעת. המאמץ וכאב שחווה הפעוט עשויים ליצור אצלו פחד ממתן צואה בהמשך, וכך ממשיכות התופעות במעגל קסמים מצער.

פתרון:

במקרים כאלה יש להגיע עם הפעוט לבדיקת רופא. יש לתת משנה תוקף למיגור תבנית התנהגותית זו, מאחר ובהמשך היא עשויה לגרום קושי חברתי ונפשי. 

מה אפשר לעשות בבית על מנת להקל על עצירות אצל התינוק?

פעולה אחת שיש בה כדי להקל על התינוק הסובל היא קיפול עדין של ברכי התינוק אל חזהו וחזרה. "התעמלות" זו יוצרת רגיעה מנטלית ושרירית באזור האגן וממריצה את פעילות המעיים.

פעולה יעילה נוספת היא  עיסוי מעגל ועדין של בטן התינוק, סביב הטבור.

בנוסף, ניתן להשתמש (באישור רופא בלבד) באחד ממגוון התכשירים לטיפול בעצירות הקיימים בשוק. תכשירים אלו, כמו לקטולוז ושמן פרפין, מביאים לריכוך הצואה ומכאן הקלה ביציאה.

ככלל, מומלץ להימנע מטיפולים בהם ישנו מגע ישיר עם פי הטבעת ומגרים אותו, כמו חוקן ונרות, ולתת עדיפות לטיפולים פומיים (דרך הפה).   

מתי חובה להגיע לבדיקת רופא?

על אף שהיעדר יציאות נחשב עצירות רק אם הוא קיים שבועיים ומעלה, יש להדגיש כי במצבים הבאים יש להגיע עם התינוק לבדיקת רופא:

  • אי-מתן צואה במהלך חמישה ימים, המלווה בעצבנות ואי-שקט חריג.
  • צואה דמית.
  • סבל ניכר (בכי, פנים אדומות והבעת סבל) או דימום בשעת יציאה (חשד לפיסורה).
  • עצירות "מכוונת" על רקע התפתחותי-התנהגותי (כפי שתואר לעיל).