תוכן [ הסתר ]

עקירת שן הינה פעלה ניתוחית מלאה המבוצעת על ידי רופא שיניים. עקירה מתבצעת במקרים בהם לא ניתן לשקם שן המצויה במצב חולני או בעייתי קיצוני. עקירת שן הינה פרוצדורה המלווה בכאבים מרובים, ברוב המקרים בשל זיהום מקומי או דלקת. על מנת לשכך את הכאב שבעקירה, מורדם האזור הספציפי בפה באמצעות הרדמה מקומית.

ישנם מקרים ספציפיים בהם נדרשת הרדמה כללית, מקרים אלו מתרחשים כאשר אין אפשרות לבצע את העקירה ללא פגיעה בחניכיים. טיפולים המבוצעים בהרדמה מקומית כוללים את כריתת חוד השורש וסתימת חוד השן, חשיפת שן כלואה במהלך טיפול אורתודנטי, הכנה לתותבת, פיצול שורשים וכריתת שורש ועוד מגוון טיפולים.

סיבות לעקירת שיניים

ישנן מספר סיבות מרכזיות לעקירת שיניים. הראשית שבהן הינה עששת בקרב צעירים ומחלת חניכיים מתקדמת בקרב מבוגרים. ישנו סוג עקירה נוסף והוא עקירה של שיני בינה, הנעקרות על מנת למנוע סיבוכים עתידיים ולא בשל בעיה נוכחית. מצבים המחייבים עקירה הינם מקרים של שן עם כותרת (זגוגית) הרוסה או שיניים ניידות הנגרמות ממחלת חניכיים מתקדמת או מכה חיצונית.

ברוב המקרים, עקירת שן מתבצעת בעקבות מחלה שלא טופלה כראוי ומצב חולני שהוזנח ולא קיבל את הטיפול הראוי. במקרים בהם העששת חודרת עד לעצב השן יידרש טיפול שורש. טיפול שורש שאינו מצליח לשקם את השן יביא להכרח בביצוע עקירת שן על מנת למנוע כאבים וזיהומים אשר יתפשטו אל רקמות השיניים האחרות.

אופן ביצוע העקירה

עקירת שן הינה פרוצדורה המבוצעת במרפאת שיניים. על העקירה לשמור על תנאים סטריליים. כאשר מדובר בעקירה סבוכה יותר – היא עקירה כירורגית, תבוצע זו על ידי רופא שיניים מומחה ממחלקת כירורגיית פה ולסת.

טרם העקירה מזריקים למטופל תמיסת הרדמה מקומית המסייעת לשיכוך הכאבים ולביצוע העקירה ללא עיכובים. את העקירה עצמה מבצעים באמצעות מלקחיים המאפשרים להוציא את השן ממקומה. את הדימום המופיע לאחר העקירה עוצרים באמצעות יצירת לחץ מתון על המקום המדמם. עקירת שן כירורגית, לעומתה, מבוצעת על ידי יצירת חתך בחניכיים והוצאת השן עם הרקמות הסובבות אותה.

לאחר העקירה

לאחר עקירת שן עלולים להופיע כאבים, דימומים או נפיחויות. תופעות אלו הינן צפויות ואינן מצריכות תגובה יוצאת דופן. ברוב המקרים יש לבקר שוב אצל הרופא, אשר ייתן מרשם לאנטיביוטיקה וכמו כן כדורים משככי כאבים. טיפולים כירורגיים מלווים בדף הנחיות אשר ניתן על ידי הרופא ומורה כיצד יש לנהוג לאחר סיום העקירה.

ההוראות כוללות הימנעות משתייה ואכילה כחצי שעה עד שעתיים לאחר העקירה וכמו כן – צמצום מאכלים או משקאות חמים במיוחד, הימנעות מאכילת מזונות קשים וכמובן גם עישון במהלך היום שלאחר העקירה. חשוב להיערך לאפשרות של כאבים קלים באזור העקירה לאחר שהשפעת ההרדמה חולפת. במקרים אלו ניתן להיעזר במשככי כאבים. כאבים אלו חולפים מעצמם כעבור יומיים או שלושה.

מקרים המצריכים תגובה מיידית וחזרה אל רופא השיניים הינם דימום, נפיחות וכאבים עזים. במקרים מסוימים יתברר כי המקום מודלק. במקרים אלו ייתן הרופא למטופל מרשם לאנטיביוטיקה.

חשוב לזכור כי עקירת שן הינה פרוצדורה המבוצעת רק לאחר שטיפולים אחרים לא צלחו. מסיבה זו, רוב מקרי העקירה מצריכים תכנית טיפול מקיפה וכוללת. לשם כך יש להיפגש עם מומחה לשיקום הפה ולערוך מספר בדיקות לאבחון מצב החניכיים והשיניים הכללי, כמו גם לצורך הכנסת שתל חדש לשחזור השן החסרה, בדיקת מצב החניכיים והשיניים הכללי וקבלת תמונה ברורה יותר של טיפולים נדרשים, תכנון טיפול עתידי ובניית תכנית אישית.