פורומים רפואיים - האם כדאי להיעזר בפורומים רפואיים באינטרנט?

תוכן [ הסתר ]

פורומים הם פלטפורמה מרתקת שמעסיקה לא מעט חוקרים. הם מתרבים ומתרחבים כמעט מידי יום, כשהפופולאריים ביותר, לפחות בישראל, הם הפורומים בנושא רפואה. היום ישנם שלל פורומים באינטרנט העוסקים בתחום, אם בנושא ספציפי או בקשת רחבה של נושאים.

מה כל כך מושך את הגולשים לפורומים הללו?

למעשה, זו האפשרות היחידה כמעט לקיים שיחה קרובה ואישית עם רופא מקצועי, מבלי לקבוע תורים ולהמתין שעות – בשביל יחס של חמש דקות. פורום רפואת ילדים, למשל, מאפשר לאמא מודאגת לקבל תשובה מרגיעה גם אחרי שתי דקות, מבלי להתרוצץ בבתי חולים לחינם.

זו גם זירה נפלאה ללמוד מחוויות של אחרים, לשמוע על המלצות וגם לגלות מתי טיפול – או רופא מסוים – אינם מבטיחים חוויה נעימה כל כך. אבל האם כדאי לעשות זאת? האם באמת כדאי להסתמך על פורומים רפואיים ברשת? לפניך כמה אמצעי זהירות שיעזרו לך להחליט.

פורומים רפואיים מומלצים:

מי עומד מאחורי הפורום?

אין כמעט פורום מעולם הרפואה שלא מציין מיהם האנשים שעומדים מאחוריו, או במילים אחרות – מיהם הרופאים שעונים על שאלות הגולשים? אם לא צוין דבר כזה, לרוב הרופא המייעץ ידאג לציין את שמו המלא ואת התואר שלו בעת כתיבת התשובה עצמה לגולש.

זו הזדמנות פז בשבילך להבין עם מי באמת תדבר. לצערנו, ישנם לא מעט רופאים ששכחו כבר מזמן איך נראה מטופל וכיצד בודקים אותו בשיטה 'המסורתית' – בעזרת מגע. השתדל לחפש פורומים שמנוהלים על ידי רופאים פעילים, שמעבר לפעילות בפורום גם מגישים עזרה לחולים בבתי החולים עצמם. את הפרטים על הרופא לא תתקשה למצוא, הם קיימים במקורות רבים ברחבי האינטרנט.

האם הפורום פעיל?

היכנס לפורום ובדוק את תאריכי השאלות והתשובות שניתנו עליהן. האם השאלות החדשות ביותר בפורום (לרוב אלו שנמצאות בעמוד הראשון) נשאלו השבוע או לפני שנתיים ושלוש? פורום לא פעיל הוא לא פורום שכדאי לך לשאול בו שאלות.

תיארוך השאלות והתשובות יספק לך אפשרות נוספת – לדעת עד כמה הרופאים זמינים לבאי הפורום. אם רוב השאלות בפורום נותרו ללא מענה או אם רוב?ן נענו רק אחרי כמה חודשים, כנראה שזה פורום לא מקצועי. חפש אחד אחר.

פורום טוב הוא פורום עם הרבה גולשים

ברוב המקרים תוכל לראות, בזמן שאתה גולש בפורום, כמה אנשים נמצאים בו באותו זמן. תוכל גם לגלות כמה מהם רשומים וכמה מסיירים בו על תקן אורחים. כמות המבקרים והמשתמשים הקבועים מעידה גם היא על משהו – על מידת האמון בפורום.

אם אתה עד לתנועה גדולה וקבועה של משתמשים, גם בשעות שנחשבות לפחות פופולאריות (שעות הצהרים למשל - שעות המנוחה של הרשת), כנראה שנפלת על פורום איכותי. מצד שני, פורום שזוכה למבקר אחד בשעה, ככל הנראה לא ממלא את תפקידו.

בחן את הרופאים

קריטריון נוסף שיוכל לעזור לך הוא אופי התשובות שמקבלים הגולשים. אמנם אינך רופא, אך אם מנהל פורום רפואת שיניים כותב תשובות ארוכות ומנומקות גם על שאלה בנושא עקירת שן – כנראה שתוכל למצוא בו את מבוקשך.

רופאים שמסתפקים בתשובות לקוניות ולא מניחות את הדעת, עסוקים כנראה בעוד עשרות משימות אחרות ולכן לא יעניקו לגולשים את השירות הרצוי. עם זאת, שים לב גם לתוכן השאלה – פעמים רבות הגולש מפנה את השאלה לרופא הלא נכון, ואז ברור שיקבל תשובה קצרה ולא מפורטת.