תוכן [ הסתר ]

אחד השינויים המשמעותיים המאפיינים את גיל הזהב הוא הירידה ברמת הפעילות הגופנית במהלכו. ניתן למצוא לכך לא מעט סיבות: אחרי הכול, בגיל מסוים מפסיקה שגרת העבודה, ולא פעם מופיעים קשיים פיזיים, שמקשים על ההתנהלות. בין ההשלכות השליליות של אורח חיים שכזה, ניתן למנות היבט אחר, שלא כולם נותנים עליו את הדעת, והוא הופעה של פצעי לחץ.

המאפיינים העיקריים של פצעי לחץ

פצעי לחץ, ברמת העיקרון, הם פצעים הנוצרים בגוף לאחר לחץ קבוע המופעל על אזור מסוים בו. מבחינה מעשית, אותו לחץ מביא לכך שאספקת הדם או החמצן לאותן רקמות נפגעת, מה שמביא, בשלב הראשון, לחוסר תחושה. למרבה הצער, הדרך מכאן ועד להשלכות אחרות, דוגמת איסכמיה או מוות התאים באזור, אינה ארוכה יתר על המידה.

את ההתפחות של פצעי לחץ ניתן לחלק למספר שלבים עיקריים, כפי שמדגימה הטבלה הבאה:

שלב

מה מתרחש?

מאפייני העור

דרגת קושי

ראשון

התפתחות ראשונית של הפצע, עקב הסיבות שתוארו מעלה

הפיכת העור באזור לדלקתי וללבן

פשוטה

שני

שכבות העור ממשיכות להיהרס מתחת לפני העור

מעל פני העור, אין שינויים משמעותיים במראה הפצע, למעט גוון ורדרד שעלול להופיע

בינונית

שלישי

פצע הלחץ פוגע בשכבות עור וברקמות סמוכות

העור נפגע בצורה משמעותית, אך מבלי שתהיה פגיעה בגידים, בשרירים או בעצמות

קשה

רביעי

הפצע מתפשט עמוק יותר לתוך העור, לעיתים עד לרמה של הרס מוחלט, ומגיע לאיברים חיוניים

כאבים עזים בחלקים מגוונים בגוף. הרס של העור, כמו גם הרקמות או השרירים, ואפילו תזוזת עצמות

מורכבת מאד

פצעי לחץ אצל בני גיל הזהב

בנקודה הזו, יש צורך לעמוד על הזיקה שבין פצעים אלה לבין אורח חיים פאסיבי, הכולל רביצה או שכיבה ממושכים. במקרה של קשישים, הדבר עלול להיגרם עקב מחלות המונעות תזוזה, מצבים סיעודיים, אשפוזים ממושכים וכיוצא בזה. הגם שכאחד מבין עשרה מטופלים בבתי החולים סובל מפצעי לחץ, ברמת מורכבות זו או אחרת, האחוזים של כך שכיחים פי כמה אצל בני גיל הזהב.

גורמי סיכון אחרים, המאפיינים במידה לא מבוטלת את האוכלוסיה המבוגרת גם כן, הם מחלות כרוניות (לרבות סרטן), בעיות במערכת התנועה, פגיעות נוירולוגיות חמורות, מחלות מנטליות, חוסר שליטה על סוגרי הגוף, היחלשותה של המערכת החיסונית, בעיות בתזונה – והרשימה עוד ארוכה.

ההתמודדות עם פצעי לחץ

פצעי לחץ, כפי שניתן לראות מהסקירה שהובאה מעלה, מביאים למצב שהוא הכול חוץ מפשוט. אלא שבהחלט ניתן לטפל בפצעים, אפילו בצורה יעילה במיוחד. הנחת היסוד היא שככל שמקדימים לטפל בבעיה, כך מונעים מהשלבים הבאים להתפתח, על כל הנזקים שעלולים לאפיין אותם.

יש לא מעט מוצרים המוצעים כיום עבור בני גיל הזהב, ואשר בכוחם להקטין את הסבירות להתפתחותם של אותם פצעי לחץ. ראשית, יש להזכיר את המוצרים האורתופדיים, שמסייעים מאד להתמודד עם הבעיה: החל ממיטה סיעודית המותאמת לקשישים, דרך מזרון ייעודי לפצעי לחץ ועד לכריות תמיכה וסיוע לגוף.

תכשירים, משחות ותרופות נועדו למקרים החמורים יחסית של פצעי הלחץ, והם מסייעים להתמודד הן עם הפצעים עצמם, והן עם התסמינים השונים הכרוכים בהם. במקרה של סיבוכים דלקתיים או זיהומיים, יינתן טיפול אנטיביוטי מקיף.

בנוסף על כך, מעבר לאורח חיים פעיל יותר כולל רק תמורות חיוביות עבור הגוף, וגם מהבחינה הזו. המלצה ברורה היא לשנות תנוחה, במצב שכיבה, אחת לשעתיים לפחות, ולהקפיד להניע את הגוף, אפילו להליכות קצרות סביב החדר. כאשר המצב הרפואי אינו מאפשר זאת, יש להיעזר באחיות, במטפלים או בבני משפחה. גם שינוי זווית המזרן, לזווית של כ-30 מעלות, יכולה להקטין בעשרות מונים את הסבירות לפצעי לחץ.