ציוד ביתי לתרגילי שיקום ופיזיותרפיה

כאשר הפיזיותרפיסט/ית שלכם מספק את מלוא תשומת הלב האישית באימוני השיקום והפיזיותרפיה הוא גם מקווה שתביעו עניין ורצון אמיתי להמשיך לתרגל את הנדרש גם בבית, כדי לקדם את תוכנית השיקום וההחלמה. עם זאת, טיפול עצמי בבית חייב להיעשות בזהירות ותוך היצמדות להוראות של המטפל/ת ואם אתם כבר עושים זאת, אך הגיוני שתהיו מצוידים בציוד הביתי המתאים. למרבה המזל ישנו כיום ציוד לפיזיותרפיה ייעודי וזמין שיכול לשמש כטיפול ביתי משלים לעבודת הפיזיותרפיסט.

איזה ציוד פיזיותרפיה יכול לסייע לתרגול הביתי?

  1. גלילים מקצף – גלילי קצף הם כבר לא רק טרנד, אלא עמוד התווך בכול ערכת פיזיותרפיה וכושר ביתית. עבודת תרגול נכונה עם גלילי הקצף עשויה גם להגביר זרימת הדם ולהגדיל את טווח התנועה, תוך הפחתת הסיכון לפציעה וצמצום תקופת ההחלמה.

 

  1. רצועות מתח – מדובר בקטגוריה רחבה הכוללת כמה תוספות משתלמות במיוחד לערכה ביתית. רצועות איזוקינטיות אלה (Isokinetic – מושג המתייחס לכוח שמפעיל השריר במהלך תנועת הגפיים במהירות קבועה), הם כלי נהדר לסייע למטופלים בפיזיותרפיה כדי לבנות חוזק או להתאושש מפציעה כלשהי שעלולה לגרום לאובדן מסת שריר. בעזרת הרצועות ניתן להגדיל את העוצמה ואת טווח התנועה ובכך לשקם שרירים מתוחים או נקעים ולהחזיר אותם לתפקוד תקין. כאשר משתמשים ברצועות אלה כחימום לפני הפעילות הספורטיבית, הן יעילות מאוד גם למניעת פציעות.

 

  1. כדור יציבות – כדורי התעמלות, או יציבות, נחשבים לאחד הפריטים הנפוצים ביותר, ולא בכדי. כדור זה יעיל מאוד לשיפור האיזון ויציבות הליבה שלכם, וניתן להשתמש בו לצרכי החלמה ממגוון רחב של מחלות גופניות. מחקרים מראים שעבודה נכונה עם כדור יציבות יכולה לשפר גם את הגמישות, את כוח השרירים, את יישור עמוד השדרה וגם בסוגים שונים של דלקת פרקים.

 

  1. חצי כדור לתרגול האיזון – מחקרים מראים שפעילות גופנית נכונה על משטח לא יציב, יעילה לאנשים בכול גיל, לחיזוק השרירים ולשיפור החוזק והאיזון של הגוף. נתוני המחקרים מראים כי סוג כזה של תרגול, על גבי שטח לא יציב, יכול לסייע לשיקום פציעות והחלמת שרירים. כאשר התרגול נעשה נכון:

    • הוא יכול לספק לחץ בריא על מפרק רגיש.
    • לספק פונקציות מייצבות יותר להגנה על שרירים מתאוששים
    • ולקדם שליטה מוטורית, במיוחד במצבים של כאבי גב תחתון.

היכן ניתן להשיג ציוד פיזיותרפיה לתרגול ביתי?

ספקים, אשר מציעים ציוד ואביזרים למכוני כושר או לשימוש מקצועי ביתי, כמו גם חנויות ספורט שונות המייבאות ומשווקות ציוד ספורט ביתי, יכולים להיות המקום שבו תוכלו להשיג את ציוד הפיזיותרפיה לתרגול הביתי שהומלץ לכם על ידי המטפל.