תוכן [ הסתר ]

במצבו התקין, הנרתיק הוא איזור נקי וסטרילי ביותר. למעשה, הוא ניצב באותה שורה יחד עם האיברים הנקיים ביותר בגוף האדם, דוגמת העין הרגישה. עם זאת, הוא עלול לא אחת לאבד את התכונה הזו: האיזון בו יופר, כמות החיידקים ה'רעים' תגבר ותתעצם ומצבו הכללי יורע. כדי למנוע זאת, יש לבצע אחת לכמה זמן שטיפה אינטימית.

מהי השטיפה האינטימית?

מדובר, למעשה, ברחיצת הנרתיק – איבר הרבייה הנשי. את הנרתיק לא ניתן לשטוף בסבון רגיל, משום שהחומציות שבו אינה זהה לחומציות הרצויה בנרתיק. החומציות היא זו ששומרת על מצבו ההיגייני התקין של הנרתיק ולכן שמירה עליה במצב הטבעי חשובה ביותר ואף קריטית לבריאותו. שימוש בסבון רגיל עלול להזיק לו מאוד.

שטיפה אינטימית מתבצעת לרוב בעזרת סבון אינטימי – מעין נוזל מיוחד בעל רמת חומציות מתאימה - בעזרתו ניתן לשטוף את הנרתיק מבלי לחשוש להפרת האיזון העדין בו. הסבון מיוצר על ידי שורה ארוכה של חברות ועשוי מכמה וכמה חומרים, כך שלא קשה, לפחות היום, למצוא אותו בכל סופר, רשת חנויות פרמצבטיקה או בית מרקחת.

מוצרי פמינה לשטיפה אינטימית

מוצרי פמינה לשטיפה אינטימית

מה מאיים על מצבו התקין של הנרתיק?

ישנם לא מעט גורמים שמאיימים על האיזון העדין אותו הזכרנו - על רמת החומציות המתאימה באיבר המין הנשי. אלו חלק מהם:

  • פטריות וקנדידות
  • זיהום חיצוני
  • חוסר בתחלופה של בגדים תחתונים
  • חוסר הגיינה נשית בעת מחזור
  • מחסור באוורור האיזור
  • לבישת בגדים צמודים ולא 'נושמים'
  • קיום יחסי מין לא בטוחים ועם פרטנרים מתחלפים

גם שטיפות תכופות עלולות ליצור בעיות

בניגוד לחלקים אחרים בגוף, אשר מתנקים יותר ויותר עם כל שטיפה ושפשוף, כאן החוקים אחרים. נרתיק שיישטף יתר על המידה – גם בעזרת סבון מיוחד – יכול להיפגע ולאבד מהחומציות שלו לזמן ארוך. במקרים מסוימים, שטיפה תכופה עלולה לגרום אף ליובש קיצוני באיבר המין עצמו, מה שיקשה בין היתר בקיום יחסי מין ובמתן שתן.

לכן, מומלץ לבצע שטיפה אינטימית אחת לכמה ימים, ולא מידי יום – ובטח שלא כמה פעמים ביום. כך תבטיחי שמירה על רמת חומציות תקינה ותדעי שלא הגזמת בפעולות שביצעת. הגיינה נשית היא דבר עדין ורגיש, שיש לבצע בזהירות ובחכמה.

כיצד ניתן להבחין שישנה בעיה בנרתיק?

הנרתיק מפריש באופן קבוע נוזלים בכמות מסוימת, במטרה למנוע חיכוך בין שני חלקיו ולשמור על החלקים הפנימיים תקינים. הנוזלים המופרשים מהנרתיק הם שקופים לרוב, ומביאים איתם ריחות לא חזקים במיוחד.

בהתאם לכך, ברור כי הנרתיק זקוק לשטיפה אינטימית כאשר הנוזלים המופרשים ממנו אינם שקופים (נוזלים שקופים-צהבהבים הם הנפוצים ביותר) וכן כאשר בוקע ממנו ריח חריף וחזק מידי. שטיפה אינטימית היא פיתרון גם כאשר ההפרשות הפכו להיות חזקות ורבות מבעבר, ללא כל סיבה מניחה את הדעת.

האם שטיפה אינטימית מחסלת את התופעה?

בכל מקרה, בין אם זו פטריה או חוסר באוורור – השטיפה האינטימית אינה מסוגלת לפתור את הבעיה ולשים לה קץ. התפקיד של סבון אינטימי הוא לסייע במניעת התופעות הללו או בהפחתת ההשפעה שלהם, אך בהחלט לא למנוע את התופעה.

במילים אחרות, שטיפה אינטימית לא יכולה לבוא במקום אוורור נכון של איזור הנרתיק ובנוסף, היא לא תביא להיעלמות פטרייה שהופיעה בתוכו. זוהי בהחלט אחת השיטות הטובות ביותר למניעת מצבים כאלו, אך לא פעולה שתעלים אותם.

כתבות נוספות בנושא בריאות האשה