תוכן [ הסתר ]

אם פעם גוף לבן וברבורי היה נחשב לאידיאל אזי כיום האופנה השתנתה וגוון גוף מוקה הוא הוא הדבר. זה כבר כאן מזמן, אנחנו מוצאים עצמנו צולים עצמנו בשמש הארץ ישראלית קיץ אחרי קיץ על מנת להשיג את המראה הנכסף של שיזוף טיבעי. אולם במקביל אנחנו גם יודעים היטב כי השמש מזיקה לנו במינוני שיזוף שכאלה. בדיוק מסיבה זו פותחו בשנים האחרונות טכניקות מלאכותיות לשיזוף המשווים לנו מראה שזוף כמעט אמין.

יש מספר שיטות כיום לשיזוף הגוף שלנו שאינן כרוכות ברביצה בשמש. אנסה לעמוד על השיטות העיקריות להשגת מראה שזוף הקיימות כיום בישראל:

שיזוף על ידי התזה

שיטה זו הינה שיטה חדשה יחסית מן העשורים האחרונים ומיועדת לאנשים המבקשים לשזף את עורם באופן מיידי. בטרם מתחילים עם התזת השיזוף קובעים לאיזה גוון שיזוף שואפים להגיע ורק אז מתחיל הטיפול. שיטה זו כבר קיימת בארה"ב זמן רב והיא די פופולארית.

שיזוף על ידי התזה – מהלך הטיפול

במהלך הטיפול מותזים חומרים נותני צבע כגון DHA וחומרים דמויי מייק-אפ שהומסו לכדי תמיסה וזו מותזת על הגוף וגורמת למראה שזוף. מומלץ מאוד לא להכנס לטיפול עם תכשיטים וללא תכשירים קוסמטיים. כמו כן כדאי מאוד להגיע לטיפול עם בגדים שלא תצטערו אם יתלכלכו מאחר ויורד מעט צבע על הבגדים לאחר הטיפול. משך הטיפול הוא קצר מאוד, מספר דקות.

שיזוף על ידי התזה יכול להערך בשתי שיטות עיקריות:

  • שיזוף על ידי גורם אנושי. בשיטה זו אנשים מיקצועיים שהוכשרו לכך מתיזים את חומר השיזוף ומפזרים אותו על הגוף באמצעות אקדח מיוחד המיועד להתזת צבע השיזוף. לאחר ההתזה יש להמתין מעט על מנת שהצבע יתייבש ורק לאחר מכן מסתיים הטיפול. אולם חשוב מאוד לזכור כי התזה על ידי גורם אנושי דורשת חשיפה מלאה ואינטימית של הגוף בפני המתיז או המתיזה.
  • מכונת התזה – מכונת שיזוף זו היא למעשה מכונת טורבו על פי רוב המבצעת את הריסוס באופן מכני, אוטומאטי ואחיד. שיטה זו מתאימה במיוחד עבור אנשים שאינם ששים להסתובב ערומים בפני אדם זר גם אם הוא מתיז שיזוף מקצועי ומיומן. בשיטה זו נכנסים למעין מקלחת ווחומר השיזוף מותז באופן אוטומטי. לאחר טיפול זה יש להמתין מספר דקות על מנת שהצבע יתייבש. בטיפול זה ניתן לעשות שיזוף לכל הגוף.

שיזוף בהתזה זהו הליך שאיננו כרוך בסיכון בריאותי כל שהוא. לאחר טיפול התזה בשיזוף אסור להתקלח למשך תשע שעות לערך ומומלץ להמנע מכל פעילות הדורשת שפשוף של הגוף או פעילות גופנית המביאה להזעה. את התוצאות האמיתיות רואים רק לאחר המקלחת הראשונה לאחר טיפול התזת השיזוף. יש בנמצא גם מוצרים קוסמטיים מיוחדים הדואגים לשמר את צבע השיזוף על הגוף ומאריכים במעט את ההשפעה אולם ניתן גם להשתמש בשמני גוף ולחות על מנת להאריך את האפקט.

חשוב מאוד לדעת כי השיזוף נשאר על הגוף למשך שמונה עד עשרה ימים לערך ואם רוצים שהמראה השזוף ישאר יש צורך לעבור טיפול נוסף.

שיזוף בהתזה - סיכונים ותופעות לוואי

תופעות הלוואי אפשרות הן אלרגיה לחומרים המרכיבים את תמיסת השיזוף. בנוסף סיכון אפשרי הוא קבלת צבע שיזוף חזק מדי, אולם הצבע גם כך יורד תוך ימים ספורים. עיתים הצבע המותז מותז בצורה לא אחידה או שהצבע יורד מן הגוף בצורה לא אחידה ואלוו גם סיכונים שיש לקחת אותו בחשבון.

באופן כללי מומלץ מאוד לבדוק אם מכון השיזוף אליו אתם הולכים הוא מכון מורשה לביצוע עבודות שיזוף וודאו כי יש אישורים רישמיים הן למכון והן למבצע התזת השיזוף אחרת אתם צפויים לקבל טיפול לא אסתטי.

שיזוף באמצעות מיטת שיזוף

מיטת שיזוף – טכניקה נוספת הקיימת כבר זמן מה בעולם האסתטיקה היא שיזוף באמצעות מיטת שיזוף.

מהלך הטיפול - מיטת שיזוף

מיטת שיזוף פועלת על העיקרון של הקרנת קרניים אולטרה סגוליות המדמות את פעולת השמש ומביאות למראה שזוף. בטכניקה זו המטופל שוכב ערום או עם בגד ים, תלוי ברצון המטופל, במתקן סוגר וסופג את הקרינה. משך השהייה במיטת שיוזף תלוי במספר גורמים: טיפולים ראשונים במיטת שיזוף לוקחים כמה דקות בעוד שטיפולים מתקדמים יותר אורכים עד עשרים וחמש דקות. גם לגוון העור של המטופל יש השפעה על משך השהייה במיטת השיזוף. פרמטר נוסף שמשפיע על משך השהייה הוא סוג מיטת השיזוף והטכניקה בה משתזפים.

שיזוף במיטת שיזוף אינו מסתיים בטיפול הראשון, למרות שכבר לאחר הטיפול הראשון רואים תוצאות. יש לבצע עוד טיפולים בהתאם לרצון המטופל ולצבע הנכסף. כאשר על פי רוב דרושים בין חמישה לעשרה טיפולים נוספים. השיזוף נשאר על המטופל למשך חודש לפחות ומעניק מראה שזוף.

מומלץ מאוד לחפש אחר מכוני שיזוף המציעים מיטות שיזוף בטכניקת "מיטת לחץ" העושה שימוש בקרני UVA ומכונה גם High Pressure. מומלץ מאוד להמנע ממיטות שיזוף Low Pressure, הנחשבות למזיקות יותר ודורשות שהייה ממושכת יותר במיטת השיזוף.

מיטת שיזוף – סיכונים ותופעות לוואי

חשוב מאוד לא להחשף לקרני השמש לאחר טיפול במיטת שיזוף מאחר וצפויות כוויות. בנוסף אין הטיפול מומלץ לנשים בהריון ולמשתמשים בתרופות שונות ומומלץ להיוועץ ברופא בטרם מתחילים טיפול שכזה. מיטת שיזוף ידועות כטכניקה מסוכנת העשויה להביא להגדלת ההסתברות ללקות בסרטן אולם הטכניקות החדשות יותר הן בטוחות יותר. סיכון נוסף של מיטת שיזוף הוא האצת הזדקות העור. ממש כשם שקרני השמש מאיצים את הזדקנות העור כך גם הקרינה של מיטת השיזוף. בעלי עור בהיר יותר הם בעלי סיכון גבוהה יורת בכל הנוגע לסיכונים ותופעות לוואי. על כן מומלץ להשתמש בתכשירים מיוחדים המיועדים להקטנת הנזק.

בדקו היטב שמכון השיזוף אליו אתם הולכים הוא מכון מורשה ובו עובדים מיקצועיים ומיומנים. משרד הבריאות איננו מפקח על מכוני שיזוף המציעים מיטות שיזוף לכן חשוב מאוד להתרשם מן המקום ולבקש תעודות, עדויות להכשרה, אישורים או כל מסמך רשמי שיכול לאשר שמדובר במכון מקצועי ואמין.