תוכן [ הסתר ]

שילשול הוא מצב בו אנחנו חווים עלייה בתדירות היציאות, ירידה במוצקות שלהן - או את שני המצבים גם יחד. בילדים ובמבוגרים מוגדר מצב של שילשול כאשר נפח היציאות עובר את ה-200 גרם ובתינוקות מוגדר שילשול כאשר נפח היציאות עובר את ה-10 גרם לכל קילוגרם משקל גוף. במקרה כזה, חשוב מאוד להיות קשובים לגוף, שכן עלול להתרחש מצב של התייבשות עקב שילשול, מצב שעלול להיות מסוכן.

מה גורם לשילשול?

לפני שנרחיב על התייבשות עקב שילשול, נסביר מעט על שילשול באופן כללי. השילשול עלול להיגרם ממספר סיבות כגון מחלות, חיידקים שונים, וירוסים, טפילים וצרות אחרות. כל אלה יכולים להגיע אל מערכת העיכול שלנו במידה שאכלנו אוכל נגוע או בעקבות שמירה לקויה על ההיגיינה האישית שלנו. דוגמה אחת להיגיינה אישית לקויה שעלולה להוביל למצב של שילשול היא כאשר אנחנו לא רוחצים ידיים היטב לאחר השימוש בשירותים.

גורמים לשלשול באתר ויקיפדיה

שילשול אצל ילדים

קיימים שני סוגי שילשולים אצל תינוקות וילדים:

  • שילשול דלקתי: בסוג שילשול זה, חיידקים דוגמת סלמונלה, שיגלה, אמבה וקמפילובקטר תוקפים את המעי הגס וגורמים לו לנזקים. מעבר לשילשול, החיידקים גם עלולים לגרום למחלה מערכתית קשה. סימפטומים שיש לשים לב אליהם: השילשול מופיע כרירי ולעתים בליווי דם
  • שילשול לא דלקתי: סוג שילשול זה נגרם על ידי רעלנים או על ידי פגיעה בתאי המעי, שאחראים על ספיגת הנוזלים. סימפטומים לשים לב אליהם: השילשול מימי מאוד. התייבשות עקב שילשול מסוג זה היא תופעה נפוצה

מיתוסים על טיפול בשלשולים אצל תינוקות - באתר טיפטיפות

מדוע נגרמת התייבשות עקב שילשול?

מעטים יודעים שכ-90% מנפח הצואה הוא למעשה מים, שנספגים ברובם בדפנות המעי הגס. השילשול מתרחש כאשר המעי לא מצליח לספוג את המים. כך מאבד הגוף מים רבים החיוניים מאוד לתפקודו התקין, והגוף עובר למצב של התייבשות עקב שילשול.

הסכנות של התייבשות עקב שילשול

השילשול גורם לאיבוד נוזלים ומלחים מהגוף, דבר שמוביל למצב של התייבשות. ההתייבשות היא מצב מסוכן, מאחר שהיא עלולה לשבש את התפקוד התקין של מערכות הגוף החיוניות, לגרום לאי ספיקת כליות ואף לירידה בלחץ הדם ולטשטוש ההכרה. במקרים קיצוניים מאוד של אובדן מלחים רבים, תיתכן הופעת פרכוסים ולעתים נדירות אף מוות.

כך תמנעו שלשול

להלן הדרכים הבסיסיות ביותר למניעת מקרים של התייבשות עקב שילשול:

  • שמירה על היגיינה אישית ושמירה על ההיגיינה של האוכל אותו אנו צורכים
  • שטיפת ידיים בסבון לאחר כל שימוש בשירותים
  • שטיפת ידיים בסבון לאחר מגע עם ילד משלשל
  • חיסון נגד וירוס הרוטה, שהוא הגורם העיקרי לשילשול בקרב ילדים. את החיסון ניתן לקבל במחיר מסובסד בכל אחת מקופות החולים

כיצד נימנע מסכנות ההתייבשות?

אם בכל זאת מתרחש שילשול קל עד בינוני, יש לנוח ולשתות כמות נוזלים גדולה. רצוי גם לספק לגוף את המלחים שאבדו לו, על ידי צריכת תמיסות הנמכרות בבתי המרקחת. את הטיפול הזה יש להמשיך עד שהשילשול ייפסק. במקרה של שילשול אצל תינוקות וילדים קטנים, יש להיוועץ ברופא ולא לחכות להחמרה.

אם התרחשה התייבשות עקב שילשול כבד, אין מנוס מפנייה לחדר מיון לקבלת נוזלים ומלחים בעירוי תוך ורידי. חשוב לא להמתין ולפעול במהרה, שכן התייבשות קשה עלולה גם להעיד על חיידק התוקף את הגוף וייתכן כי בבית החולים יוחלט על מתן אנטיביוטיקה. גם בנושאים שוליים לכאורה כמו שלשול, חשוב להיות מודעים לסכנות.

המלצות תזונתיות לטיפול בשלשול

מתוך האתר של בית חולים לניאדו