תוכן [ הסתר ]

כשהילד משתעל, ההורים דואגים. ככה תמיד היה וככה כנראה תמיד יהיה. בכל פעם מחדש נדמה לנו שהשיעול הוא סימפטום של מחלה קשה ומסוכנת, וזאת מאחר שכשאנחנו המבוגרים משתעלים - הסיבה בדרך כלל נעוצה בבעיה בריאותית.

אבל חשוב לדעת - שיעול ילדים יכול אמנם גם הוא להעיד על מחלה, אך לא בהכרח. השיעול נפוץ מאוד בקרב ילדים, ויכול להיות לו מגוון רב של סיבות. שיעול ילדים יכול להיגרם מווירוסים שונים, מזיהומים, ממחלות דרכי הנשימה (כגון אסתמה), מהצטברות נזלת, מדלקות שונות ואף ממחלות קשות יותר של דרכי הנשימה או אף של הלב.

כאמור, יש לזכור שלפעמים אין כל סיבה רפואית לשיעול. הילד משתעל פשוט כי הוא משתעל, זה הכל. השאלה היא כמובן איך נוכל לדעת באיזה סוג שיעול מדובר? בשביל זה אנחנו כאן, כדי שתכירו את סוגי השיעולים השונים מהם סובלים ילדים.

שיעול ילדים יבש

שיעול יבש הוא שיעול "צרוד", כזה שאיננו מלווה בליחה או בקולות של ליחה. שיעול כזה מעיד בדרך כלל על צינון נפוץ או על וירוס של דרכי הנשימה ואין סיבה להיכנס לדאגה או לחרדות בעקבותיו - הוא יחלוף מעצמו עם התפוגגות המחלה.

למרות שהמחלה תעבור לבד, אם השיעול מפריע לילד ניתן לתת לו תכשירים להקלה על שיעול יבש, כאלה שניתנים כסירופ. רוב התכשירים הללו מאושרים לשימוש לילדים מעל גיל שנה ויקלו על השיעול משמעותית, תוך זמן קצר.

שיעול ילדים לח

שיעול ילדים המלווה בליחה מעיד פעמים רבות על דלקת בדרכי הנשימה התחתונות, כשלעתים הדלקת מלווה בזיהום. במקרים כאלו תיתכן דלקת של הסימפונות (ברונכיטיס) ובמקרים נדירים יותר אף דלקת ריאות.

בכל מקרה, אין לטפל בשיעול דלקתי בתכשירים מדכאי שיעול, שכן הוא נחוץ במקרים אלו להוצאתה של הליחה. אם הילד סובל מאוד, ניתן לסייע לו בתכשירים מכייחים, המסייעים ביציאת הליחה.

אז מתי שיעול ילדים צריך להיבדק על ידי לרופא?

לרוב, שיעול ילדים נובע מצינון או מתוך הרגל והוא יחלוף מעצמו. עם זאת, אם יש חשד למחלה רצינית יותר, יש לגשת לרופא, במיוחד אם קיימים אחד או יותר מהמאפיינים הבאים:

  • השיעול אינו חולף מעצמו בתוך מספר ימים
  • השיעול מלווה בחום מתמשך
  • אתם מזהים מוגלה בליחה
  • הילד מתנהג בצורה שאינה אופיינית לו
  • אם יודעים שבמשפחה היו מקרים של מחלות ריאות כרוניות

תרופות סבתא – מכירים?

במידה שזוהה שיעול ילדים שאינו מצריך ביקור אצל רופא, ניתן לסייע לילד בעזרת תרופות סבתא מסורתיות. התרופה הביתית הנפוצה ביותר היא דבש. אם הילד מעל גיל שנה, ניתן לתת לו מהנוזל המתוק, שרבים מסתייעים בו להקלה על שיעול ועל זיהומים בדרכי הנשימה העליונות. הדבש נמצא בשימוש בחלקים נרחבים של העולם כחומר המקל על זיהומים ועל סימפטומים של התקררויות בכלל ותרומתו בנושא זה הוכחה זה מכבר.

עוד עצה של סבתא להקלה על שיעול ילדים, היא שמירה על סביבה לחה, המרחיבה את דרכי הנשימה ומסייעת גם לתחושת השיעול וגם הוצאת הליחה. אמבטיה חמימה היא אפשרות שתמיד תהיה נעימה לילדים, במיוחד כשהם חולים ומשתעלים. גם על לחות החדר ניתן לשמור על ידי הפעלת מכשיר לפיזור אדים או פשוט על ידי הנחת כלי עם מים בחדר.

למידע נוסף על שיעול אצל תינוקות ושיטות להקלה וטיפול.