שיקום הפה הוא אחד ההליכים המסובכים, המורכבים והארוכים ביותר ברפואת השיניים. החדשות הטובות הן שבסיומו הפה שלכם עשוי להיראות טוב יותר ממה שהיה לפני כן

שיקום הפה

מראה של שיניים ישרות, לבנות ויפות הוא משאלת לב של כל אחד מאיתנו, אך לצערנו לא כולנו התברכנו בכך. שיקום הפה הוא תחום העוסק בשיקום ושיחזור שיניים לא רק במקרים של תאונות או חבלה קשה, אלא גם במקרים של הזנחה קשה ובעיות חניכיים. כיום ההליך נעשה גם כהליך קוסמטי ומתאים לכל אחד.

מעבר לבעיה האסתטית הנובעת מאיבוד השיניים, נוצרת במקרים כאלו גם בעיות בריאותיות כגון: קושי בדיבור וקושי בפעולה תקינה של תפקוד הלסתות - מה שמוביל לקשיים באכילה. אובדן שיניים יכול גם לשנות את מבנה הלסת ולהביא לצניחתה.

מהי מטרתו של הליך שיקום הפה?

מטרת שיקום הפה היא להחזיר לשיניים וללסתות את תפקודן באופן מלא ואף מעבר לכך. השיקום הוא, כפי שציינו, גם שיקום אסתטי של הפה ולעיתים קרובות התוצאה של השיקום עולה מעל ומעבר למראה הטבעי. שיקום הפה כולל גם טיפולי שיניים הנחשבים ליותר פשוטים לדוגמא: סתימות, כתרים, הלבנת שיניים, תיקון שחיקת שיניים והשלמת חוסרים במידה וקיימים כאלו.

מטרה נוספת של הטיפול היא להחזיר למטופל את הביטחון העצמי. במקרים רבים, אנשים שסובלים מבעיות שיניים אנשים נמנעים מלחייך ומסתירים את הפה. אובדן שיניים גורם להרגשת חוסר הביטחון וגורם לאנשים הסובלים מכך להתבודד ולא להיות בחברת אנשים.

החשיבות של בחירת מרפאה מתאימה

שיקום הפה הוא הליך מורכב ורציני. ניסיונו ומקצועיותו של מומחה השיקום ורמת המרפאה בה ייערך הליך השתלת השיניים, הם אלו אשר יקבעו בסופו של דבר את ההצלחה של הטיפול. חשוב שתזכרו כי לא מדובר בבדיקה רגילה, אלא בהליך שדורש ידיים מקצועיות.

רצוי לאסוף חוות דעת אודות המרפאה ומומחה השיקום מטעמה. ניסיון בתחום ושליטה במגוון שיטות השתלה, מאפשרת לרופא להחליט על טיפול שיתאים לכם. דרך מעגל חברים וקרובים, תוכלו לקבל המלצות על הטיפול שהם עברו, ולבחון את מידת הצלחתו מקרוב.

כיצד מבצעים הליך של שיקום הפה

שיקום הפה דורש תוכנית מקיפה לכלל השיניים. השיקום יכול להתבצע בשן אחת או בכל השיניים בפה. השיקום נעשה באמצעות תותבת נשלפת, הרכבת גשרים על גבי שיניים הקיימות בפה, כתרים דנטליים או שתלים דנטליים.

קביעת ההילך נעשית בהתאם למצב הפה ולבעיות הקיימות בו. נלקחים בחשבון גם פרמטרים כגון: האנטומיה של הפה, גיל המטופל ואפילו שיקוליו הכלכליים. ישנם מקרים בהם לא ניתן לבצע השתלות, אלא רק גשר או תותבות.

מהם שתלים דנטליים?

השתלות שיניים נעשית באמצעות שתלים דנטליים - ברגים העשויים מטיטניום. השתלים מיוצרים עם הברגה פנימית וחיצונית ומצופים לרוב בקלציום כדי לקבל את אפקט החספוס, המאפשר נקודת אחיזה יעילה יותר באזור ההשתלה.

השתלת שיניים בעזרת שתלים אלו נועדה לשמש כתחליף מלאכותי לשורשי השיניים הטבעיים. לאורך השנים התברר כי השתל המדובר מהווה פיתרון מצוין לכל מי שסובל מאובדן או מחוסר בשיניים.

כמה זמן נמשך תהליך שיקום הפה?

קיימות שתי שיטות עיקריות להשתלות שיניים, השיטה הקלאסית והשיטה הקצרה:

  • השיטה הקלאסית - תהליך ההשתלה נמשך בין 3-6 חודשים ונועד לאפשר לשתל להיקלט בעצם הלסת
  • השיטה הקצרה - השתלת שיניים שנעשית במלואה תוך יום אחד, מעקירת השן ועד להרכבת השתל הדנטאלי והלבשת הכתר - בהתאם לנתוני עצם הלסת

שיקום הפה ואחוזי ההצלחה של השתלות השיניים עומדים כיום על כ-95%, לכן כמעט כל אדם יכול ליהנות מהשתלת שיניים שתחזיר לפה שלו את המראה הבריא.