תוכן [ הסתר ]

כיום, קשה מאוד לאתר אדם שאינו סובל מחוסר כלשהו באחד מחמשת אבות המזון. הצריכה המוגברת של מזון מהיר, ללא ערכים תזונתיים חשובים, הופך את העניין לעובדה מוגמרת: כולנו זקוקים לסיוע בצריכת מרכיבי המזון הנכונים. ניתן לעשות זאת בקלות בעזרת תוספי תזונה כאלו ואחרים, שקיימים כיום בשפע.

הרעיון שמאחורי צריכת תוספי תזונה

כאמור, לגוף האדם בעידן המודרני חסרים מרכיבים תזונתיים רבים. המרכיבים הללו חיוניים לתפקוד מושלם של הגוף – אך הוא מסוגל 'לרמות' אותנו, לחפות על חוסרים אלו ולכאורה להמשיך לתפקד כרגיל. כאשר קורה משהו ומתגלה תופעה בריאותית שמקורה בחוסר הזה, במקרים רבים כבר מאוחר מידי לפתור אותה.

למרות כל זאת, אנחנו לא ממהרים לחזור לתפריט תזונתי מאוזן ולהזין את הגוף במה שהוא באמת צריך. מדוע? משום שלרוב מדובר במהפכה שלמה באורח החיים ובצריכת מאכלים שנחשבים לפחות טעמים ומפתים עבור רובנו.

תוספי תזונה הם הפיתרון לעניין זה: הם מגיעים לרוב בטבליות זעירות ולא מאיימות (תוספי תזונה לילדים מגיעים אפילו בצורת סוכריות מציצה) וכוללים בתוכם את כל מה שהגוף זקוק לו. כך, אפשר להמשיך לאכול כרגיל ולשמור על ערכים תזונתיים ברמה תקינה. ואגב – זה לא פותר אותנו ממעבר לתפריט מעט יותר בריא, שרק יתרום לתהליך.

מהו תוסף התזונה המומלץ ביותר?

השאלה הזו מקבלת תשובה נחרצת במיוחד: אין תוסף תזונה מומלץ. בדיוק כפי שכל אדם שונה מחברו, כך גם גופו. ובהתאם, כל אדם סובל מחוסר תזונתי אחר, ממנו חברו לא יסבול. לכן, אי אפשר לפסוק על תוסף תזונה מסוים אשר עדיף על פני האחר. הכל תלוי בסיפור המקרה ובבעיה ממנה סבל אותו אדם.

כיום ישנם אינספור תוספי תזונה, המגיעים כטבליות, גלולות, סוכריות לילדים או כדורים:

  • ברזל
  • חומצה פולית
  • ויטמינים שונים
  • אבץ
  • סידן
  • מולטי ויטמינים

כדי לדעת מהו תוסף התזונה המומלץ ביותר עבור אדם מסוים, הוא חייב להתייעץ בנושא עם איש מקצוע: במקרה של בדיאטה או שינוי תפריט התזונה, יש לעשות זאת יחד עם דיאטן או דיאטנית מוסמכים. אם החוסר התגלה בעקבות תופעה בריאותית מסוימת, יש להתייעץ בנושא עם רופא.

אילו תוספי תזונה הם המוכרים ביותר?

אין ספק כי ישנם כמה תוספי תזונה שנחשבים כפופולאריים ביותר. בראש הרשימה נמצא כמובן הברזל, אשר מומלץ מאוד לאנשים הסובלים מאנמיה – ובעיקר לנשים. לצד אלו, ישנם גם תוספי תזונה לנשים בהריון, הכוללים לרוב גם ברזל וגם חומצה פולית (באותה גלולה גם יחד או בשתי גלולות נפרדות).

המולטי ויטמין הפך גם הוא לתוסף נפוץ במיוחד, משום שהוא כולל שילוב של כמה ויטמינים ומינרלים חשובים – ומתאים בעיקר לאדם הסובל מחוסרים רבים של ערכים תזונתיים או כזה המגלה חולשה כללית לאורך זמן רב.

ישנם כיום גם תוספי תזונה לספורטאים, אם אלו תוספים ברמה אחרת: הספורטאים, בשל אורח החיים המיוחד שלהם והעובדה שהם משתמשים באופן תכוף באנרגיה של הגוף, זקוקים למנות גדולות יותר של ויטמינים, מינרלים, שומנים, פחמימות וחלבונים. עבורם, תוספי המזון הם לא עניין של בחירה אלא צורך קבוע.

תוספי התזונה יסייעו לספורטאים לשמור בקלות על רמה תקינה של הערכים התזונתיים החשובים, מבלי לצרוך כמויות אוכל אדירות ולקוות שכמות הערים התזונתיים תהיה מספקת גם כך. תוספי תזונה אלו יכולים להקל עליהם רבות בשמירה על אורח חיים ספורטיבי.