זו כבר עובדה קיימת: חלק ניכר מאוכלוסיית העולם המערבי סובל מתזונה לקויה ומעודף משקל. השמנת יתר היא אחת המגפות הגדולות ביותר של המאה ה-21, אם לא המשמעותית מכולן.

תזונה ודיאטה

הנתונים של משרד הבריאות מצביעים על כך שלא פחות מאשר כ-70% מהאוכלוסייה סובלת ממשקל עודף. המשקל העודף פוגע באורח ובאורך החיים, מוריד את הדימוי העצמי ומהווה כר פורה להתפתחותם של לא מעט מצבים רפואיים מורכבים. לראיה, כמה מן המחלות הקטלניות ביותר כיום הם פועל יוצא של תזונה לקויה והיעדר דיאטה: לחץ דם, סוכרת, כולסטרול, מחלות לב ואף סרטן.

כתוצאה מהשינוי המשמעותי הזה, ברור דבר נוסף: המילה "דיאטה" היא כבר לא מילה גסה (באנגלית, למשל, המילה פירושה הרגלי אכילה או תפריט יומי). ובכל זאת, יש מספר דברים שראוי להזכיר בהקשר של תזונה ודיאטה. נקודת המוצא היא שהדיאטה חיונית לנו מאחר והיא משפיעה באופן ישיר על בריאותינו ועל רווחתינו. אז איך בדיוק משיגים את זה?

סודות הדיאטה

לדיאטה, חשוב להדגיש, אין סודות, והיא אינה פועל יוצא של מעשה קסם כלשהו. תחת זאת, זהו שינוי מהותי שעלינו לעשות באורח החיים שלנו, לאורך זמן, וכזה אשר דורש לא מעט מאמצים, אך גם מידה לא מבוטלת של סבלנות. מבחינה מעשית, שניים מן הטיפים הרווחים והנכונים ביותר להורדת משקל בצורה נכונה, וכאלה שבלעדיהם אף דיאטה לא יכולה להיות שלמה, הם:

  • שתייה מרובה של מים מינרליים במהלך היום.
  • הכנסת פעילות גופנית לחיי שגרת היומיום.

עם זאת, את עיקר ההתייחסות, בקרב מרבית האנשים, מקבל התפריט התזונתי, שעה שהקשר בין תזונה ודיאטה חייב להיות מתוכנן היטב. הקפדה על משטר של דיאטה בריאה, הדרגתית ונכונה תגרום לכך שהירידה תהיה מתונה ואיטית יותר, אך עקב כך גם בטוחה פי כמה. כל אותן דיאטות "כסאח", הנועדו להעניק תוצאות תוך פרק זמן קצר, אינן מומלצות על ידי מרבית מומחי התזונה בעולם.

הסכנה העיקרית בדיאטה, כמובן, היא פיתוח מחסור באחד הרכיבים החשובים לגוף, מה שעלול להשפיע עליו באינספור צורות שליליות. דיאטה "טובה" תכלול את כל אבות המזון, ולא תחסיר מרכיבים חשובים וחיוניים לגוף, כגון מינרלים, ויטמינים, חלבונים, שומנים ופחמימות. ההתבססות יכולה להיות על מתכונים מוכרים, אך גם על מעבר למנות חדשות לחלוטין, או לכל הפחות הפיכת אלה הידועות לבריאות יותר, עם "טוויסט" אחד או שניים ברשימת המרכיבים או באופן ההכנה.

דיאטה לא עושים לבד

כשמחליטים על התחלה בדיאטה, כתוצאה מכל הנאמר מעלה, מומלץ מאוד להתייעץ עם איש מקצוע, ולהקפיד על דיאטה מאוזנת, בהתאם ליעדים ולצרכים המוגדרים. סיבה נוספת בעטייה חשוב כל כך להתייעץ עם איש מקצוע טמונה בכך שיש בידיו את הכלים להתאים תזונה ודיאטה לאדם לפי נתוניו הפיזיים, אורח חייו או היסטוריית המחלות שלו (במידה וקיימת), וכן להתאים תוכנית של פעילות גופנית שתהיה ראויה עבורו. המציאות מראה שאין דיאטה אחת אשר דומה לחברתה, ומעבר לכך – שדיאטה שהייתה יעילה עבור אדם אחד, עלולה להיות הכול חוץ מכך עבור חברו.

דגש משמעותי אחר שיש להזכיר בהקשר של תזונה ודיאטה הוא שישנן "תוכניות דיאטה" המותאמות לקבוצות מוגדרות באוכלוסיה, או אם תרצו – מטרות שונות שלשמן נועדה הדיאטה. ברור כי דיאטה לבני נוער שונה בעשרות מונים מאשר כזו המיועדת לבני גיל הזהב, למשל, או שדיאטה לנשים לאחר הלידה שלהן לא תכלול הרבה נקודות דמיון לדיאטה המיועדת לספורטאים מקצועיים. ההצלחה של דיאטה הוא בשילוב שבין טכניקות וידע תיאורטי כללי לבין המאפיינים הספציפיים של האדם.

עוד מידע בנושא תזונה ודיאטה