תזונה נכונה משחקת תפקיד חשוב בשמירה על חיוניות ובריאות גופינו. תזונה נכונה היא דרך חיים המאפשרת לנו להפחית ממשקל גופינו, לשמור על משקל מאוזן ובעיקר מסייעת לנו לחזק ולשמור על תקינותה של המערכת החיסונית.

בכתבה הבאה, נסקור את כללי המפתח לניהול אורח חיים בריא המושתת על כללי התזונה הנכונה.

כללים לניהול אורח חיים בריא המבוסס על תזונה נכונה

איכות המזון הירודה ושפע הפיתויים הקולינאריים המצויים בעולם המודרני, משפיעים על איכות חיינו, פוגעים בבריאותינו ומזיקים למשקלנו.

ניהול אורח חיים בריא המושתת על תזונה נכונה, מאוזנת וטבעית היא תשובת הנגד האולטימטיבית לחולות הרעות שהמטיר עלינו העולם המערבי.

בעולם שכזה, חשוב לנקוט באמצעים אסטרטגיים כגון דיאטה המתבססת על תזונה טבעית, המורכבת ממזון אורגני ופעילות גופנית.

בכדי לנהל אורח חיים שכזה, אנו ממליצים למלא אחר הכללים הבסיסיים הבאים לאיכות חיים טובה יותר ובריאה יותר:

  • תזונה המבוססת על אכילה מסודרת של שלוש ארוחות גדולות ביום (בוקר, צהריים וערב) ומשתי ארוחות ביניים קטנות נוספות (ארוחת 10 וארוחת ארבע) והכל בזמנים קבועים.
  • הקפידו על תזונה ללא מזון מעובד ולא טבעי , המכיל אלרגנים ורעלים שונים. למעשה, הקפידו על תזונה אורגנית המורכבת ממזון טבעי, איכותי וחיוני לגוף.
  • הקפידו על תזונה נכונה המושתתת על שתייה רבה של מים (לפחות שמונה כוסות של מים ביום).
  • יש לצרוך מזון הדל בשומנים רוויים.
  • יש לצרוך כחמש מנות ירק ופרי ביום, המעניקות לגופינו את מנת הויטמינים והמינרלים היומית הנחוצה לגופינו.
  • הקפידו להרכיב לעצמכם תפריט ללא מזונות ומאכלים המכילים שומנים תעשייתיים, שומנים רוויים, סוכרים מזוקקים, חומרי צבע ומאכל וחומרים מעוררים כגון: ממתקים, חטיפים מלוחים, שוקולדים, קפה, ניקוטין, אלכוהול ועוד.
  • תזונה נכונה מתחילה בצירופי מזון נכונים המתחשבים בזמני העיכול, ההתנקות וההטמעה השונים של קבוצות המזון השונות בגופינו. כך למשל: מומלץ לא לערבב יחדיו: ירקות ופירות, חלבונים (בשר, ביצים, עוף וכו') עם עמילנים (פסטה, תפוח אדמה, לחם, אורז), חלבונים מן הצומח עם חלבונים מן החי (בשר וסויה), פירות חמוצים עם פירות מתוקים (בננה עם תפוז) וחלבונים מן החי עם חלבונים אחרים מן החי (בשר ודגים).
  • גיוון - יש להקפיד על תזונה נכונה, מגוונת ומאוזנת, המשלבת בתפריט היומי בין מוצרים מקבוצות מזון שונות, כגון: חלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים, תוספי תזונה טבעיים סיבים תזונתיים ומינרלים.
  • חלק עיקרי ובלתי נפרד מעקרונות התזונה הנכונה הוא קיום פעילות גופנית קבועה.
  • חשוב להקפיד על שעות אכילה מסודרות ולא לחרוג מעבר לשעות האכילה המומלצות ( מומלץ לסיים את הארוחה האחרונה ביום בסביבות השעה 19:00 בערב).

במידה ותקיימו אורח חיים בריא ותקפידו למלא אחר הכללים הבסיסיים לניהול תזונה נכונה, תבטיחו לגופכם בריאות, חיוניות, אנרגטיות וחוסן מפני מחלות מודרניות נפוצות כגון: מחלות לב וכלי דם, מחלות ובעיות במערכת העיכול, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוהה ועוד.

לסיכום, אם ברצונכם לקיים אורח חיים בריא, לחזק את המערכת החיסונית של גופכם ולשמור על משקל גוף מאוזן, כל שעליכם לעשות הוא לקחת אחריות על חייכם ולהרכיב תפריט יומי עשיר, מגוון ובריא המושתת על עקרונות של תזונה נכונה.

לקריאה נוספת:

עוד מידע בנושא תזונה נכונה