אחת המילים השגורות ביותר בעולם הרפואה, כמו גם הפסיכולוגיה, היא "תסמונת". זהו מושג המקבל, כמעט בכל המקרים, משמעות שלילית, ולו עקב מה שעומד מאחוריו: תופעה המאגדת בתוכה מספר מצבים קליניים, כל אחד עם תסמינים משלו, המביאים למצב שהוא לרוב מורכב פי כמה. מצד שני, אוסף התסמינים מקל על אבחון הבעיה הספציפית, ובכך מציאת פתרונות יעילים עבורה.

תסמונות

מה שחשוב להבהיר הוא שכיום מוכרות עשרות תסמונות, בין אם גופניות, קוגנטיביות, נפשיות או אפילו חברתיות. אנחנו נתייחס כאן למרכזיות שבהן.

תסמונות גנטיות

ישנן תסמונות, חלקן בעלות השלכות משמעותיות על חיי האדם, שנגרמות עקב פגמים במבנה הגנטי של התאים שבו. חשוב לשים לב שלמרות ששמן רומז זאת, אין המדובר הוא בהכרח בתסמונות אשר עוברות בתורשה. התסמונות הגנטיות המוכרות ביותר הן תסמונות מהקשת האוטיסטית, לרבות תסמונת אספרגר או תסמונת X שביר. תסמונת דאון מתארת מצב בו שלושה העתקים של כרומוזום מספר 21 נמצאים בכל אחד מתאי הגוף, והיא מביאה לפיגור שכלי, בעיות בריאותיות ומראה שונה. תסמונת טורט, אותה הפרעה נוירו-פסיכיאטרית המתבטאת ב"טיקים" מוטוריים או קוליים, היא דוגמה נפוצה נוספת.

תסמונות גנטיות אחרות הן:

  • תסמונת מרפן.
  • תסמונת בכצ'ט.
  • תסמונת הורנר.
  • תסמונת ויליאמס.
  • תסמונת אנגלמן.

תסמונות כתוצאה מזיהום או מחבלה

בנוסף לתסמונות המולדות, יש כאלה אשר "נרכשות" על ידי האדם במהלך חייו, עקב נסיבות חריגות או טראומה שעובר הגוף שלו. נהוג לחלק את המצבים האלה לשתי קבוצות עיקריות. הראשונה כוללת בתוכה תסמונות אשר מקורן במחלות זיהומיות שונות. תסמונת הכשל החיסוני הנרכש, הידועה גם בתור איידס, היא המורכבת שבהן. תסמונת רייטר, הלא היא דלקת מפרקים ראקטיבית, מקורה בתגובה חיסונית בעייתית לזיהום המופיע במערכת העיכול או השתן, והיא מהווה דוגמא נפוצה נוספת.

הסוג השני של התסמונות נגרם עקב חבלה פיזית חמורה שעובר הגוף. תסמונת המעיכה, הנגרמת לאחר מעיכה של שרירי השלד, תיגרם לרוב באזורים מוכי אסונות (למשל, רעידות אדמה). תסמונת צליפת השוט נגרמת כתוצאה מפגיעה בצוואר, בדרך כלל כתוצאה מתאונת דרכים, המביאה להגבלה בתנועה, לכאבים או לבעיות נוירולוגיות.

תסמונות נפשיות

תחום הפסיכיאטריה, כאמור, מכיל כיום בלא מעט תסמונות המוגדרות כנפשיות, חלקן שכיחות יותר וחלקן פחות. פסיכוזת שיגעון הגדלות והמשיחיות, המביאה לכך שאדם מאמין שהוא דמות היסטורית, אולי אפילו "משיחית", נחשבת למצב מורכב מאד. תסמונת מינהכאוזן היא מצב בו אדם מתחזה לרופא, וזאת על מנת לזכות בתשומת לב רפואית. תסמונת נפשית מוכרת נוספת היא תסמונת שטוקהולם, הבאה לידי ביטוי בהזדהות עם חוטפים.

להלן מספר תסמונות נפשיות נוספות:

  • תסמונת אליס בארץ הפלאות – מצב נפשי המביא לתפיסה שגויה של מימדי גופו של האדם הסובל ממנה.
  • תסמונת המופע של טרומן – באה לידי ביטוי באמונה של אדם שהוא "כוכב" של תוכנית טלוויזיה.
  • תסמונת קובאד – מצב בו הגבר מזדהה עם בת זוגתו, הנמצאת בתקופת ההריון, ומרגיש תסמינים דומים.

תסמונות שמקורן לא ידוע

בנוסף לקבוצות העיקריות שהובאו מעלה, מוכרות כיום מספר תסמונות אשר עדיין לא ידוע הגורם העיקרי המביא להן, כך שלא ניתן לשייך אותן לאף אחת הקבוצות. כזו היא בדיוק תסמונת המעי הרגיז, המביאה לכאבים כרוניים בבטן, לשינויים ביציאות או לתחושה גוברת של חוסר נוחות בגוף. גם מקורן של תסמונת התשישות הכרונית, או אפילו מוות בעריסה, לא ידוע.

עוד מידע בנושא תסמונות