AMD - Age related Macular Degeneration

תוכן [ הסתר ]

ניוון המקולה או בשמה המוכר יותר AMD- Age related Macular Degeneration, זו מחלת העיניים המובילה בעולם כגורם מספר אחד לאובדן הראייה ולעיוורון בקרב אנשים בני 50 ומעלה. במחלת AMD מתרחש ניוון של המקולה, המקולה היא איזור ברשתית העין אשר בו ישנו ריכוז גדול של תאים חיישני קרני אור. עקב כך באיזור המקולה מושגת הראייה החדה ביותר מתוך כלל שדה הראייה של העין, המקולה היא זו שאחראית לראייה החדה ביותר אשר חיונית לפעולות שונות כגון נהיגה וקריאה. במחלת AMD נפגע שדה הראייה המרכזי אשר נובע מהמקולה, כך נוצר מעין "חור" או עיוות במרכז שדה הראייה של חולה ה AMD.

כ 150 אלף אנשים מתושבי ישראל חולים ב AMD כאשר 2,500 נוספים כל שנה, תדירות AMD הולכת וגוברת כיוון שאחוז שכבת הגיל של 50 ומעלה עולה כתוצאה מהעלייה באיכות החיים והרפואה, עקב כך זו הפכה לבעיה רחבת היקף באופן מדאיג ביותר. ניתן לראות שמחלה זו קשורה לגיל החולה (על כן שמה Age related) בכך ששכיחותה בגיל 60 עד 70 היא 25% ומעל גיל 70 שכיחות זו עולה ל 33%.

סימפטומים

מחלת AMD מתפתחת בדרך כלל באופן איטי, הדרגתי וחסר כאבים אשר במהלכה מתרחש אובדן של הראייה. במקרים נדירים אובדן הראייה עלול להתרחש באופן פתאומי. בשלביה המוקדמים של המחלה לעיתים לא ניתן להבחין בסימפטומים, במקרים בהם מופיעים סימפטומים של AMD הם מתבטאים באיזורים מוצללים בשדה הראייה המרכזי או ראייה מעוותת ומטושטשת של שדה הראייה המרכזי, בנוסף לכך יתכן שינוי בצבעים הנראים לעין. הכוונה ב"שדה הראייה המרכזי" היא לחלק המרכזי של התמונה אשר מתקבלת כאשר אנו מביטים, כך לדוגמא כאשר מביטים ומתמקדים בפרצופו של אדם, החלק המרכזי במבט זה (איזור העיניים, אף והפה) יהיה מעוות או מטושטש או במקרים של אובדן ראייה בשדה הראייה המרכזי, תהיה שם פשוט נקודה שחורה ("נקודה עיוורת").

גורמים

מחלת AMD נגרמת ברא ובראשונה עקב תהליכי הזדקנות טבעיים המתרחשים בעין. יחד עם זאת על פי מחקרים אחרונים נמצא כי ישנו מרכיב גנטי ותורשתי במחלת עיניים זו. כך על פי מספר מחקרים נמצא כי ישנו קשר בין התפתחות המחלה לבין המצאותו של אלל מסויים ( רצף גנטי מסויים) של הגן הנקרא CFH. ליקויים בגן זה משוייכים לכמעט 50% מכל מקרי ה- AMD אשר בעלי פוטנציאל לגרום לעיוורון. בנוסף לכך על פי מחקרים אחרים נמצא כי גם אללים מסויימים של הגן CFB בעלי השפעה דומה ואף אללים של הגן CFC3 חשודים כמעלי סיכון לחלות ב AMD. נתון מעניין לגבי גנים אלו הוא ששני הגנים CFH ו CFB פועלים במסגרת המערכת החיסונית, אם כן ליקויים כלשהם במרכיבים של מערכת החיסון כנראה מובילים לתגובה לא תקינה של הגוף ועקב כך להתפתחותה של המחלה.

מלבד גורמים גנטיים ותהליכי הזדקנות אשר מתרחשים עם העלייה בגיל (מעל גיל 60 בממוצע), ישנם גורמים נוספים למחלה והם:

  • סמים למיניהם ועישון טבק.
  • לחץ דם גבוה.
  • צבע עיניים בהיר.
  • משקל עודף.
  • תזונה לקויה ולא מאוזנת מבחינת הרכב הנוטריינטים.
  • חוסר פעילות גופנית.
  • רמת כולסטרול גבוהה.
  • חשיפה תדירה לקרני UV ללא הגנה ראויה.

הסוגים השונים של מחלת AMD

למחלת AMD שני מופעים שונים בעלי אופי שונה, מופע אחד נקרא "מופע יבש" (Non Neovascular) של AMD והמופע השני נקרא "מופע רטוב" (Neovascular) של AMD. במופע הרטוב של המחלה מתרחשת גדילה של כלי דם חדשים במקום שבו הם אינם אמורים להתפתח והוא המקולה, המופע הרטוב מוביל לאובדן ראייה חמור יותר. לעומת זאת במופע היבש של מחלת AMD אין גדילה של כלי דם חדשים במקום שהם אינם אמורים להתפתח, מופע זה הינו מופע המחלה השכיח ביותר והוא קיים ב 85 עד 90 אחוז מכלל חולי ה- AMD.

נבין את הבדלי המופעים השונים של AMD באופן עמוק יותר:

  • AMD במופע יבש - AMD יבש זהו שלב מוקדם של המחלה אשר עלול להיגרם עקב הזדקנות והפיכת רקמות המקולה לדקיקות יותר או בעקבות היווצרותם של מרבצי פיגמנטים באופן חריג או על ידיד שילוב של שני התהליכים הללו. AMD יבש מאובחן כאשר מתחילות להצטבר נקודות צהבהבות אשר נקראות Drusen, במקולה ובאיזור סביבה. מקורן של נקודות אלה הוא במרבצים או שברים של רקמות הרוסות. בין סימפטומי המופע היבש של AMD יתכן איבוד ראייה של שדה הראייה המרכזי, יחד עם זאת אובדן ראייה זה, גם אם מתרחש, אינו חמור כמו שקורה במופע הרטוב של המחלה. למרות כל זאת AMD יבש עלול להתפתח באופן הדרגתי ואיטי לאורך שנים עד להיווצרותו של מצב הנקרא late-stage geographic atrophy (GA). במצב זה ישנה התנוונות הדרגתית של תאי הרשתית אשר עלולה לגרום לאובדן ראייה חמור ביותר. במקרה של AMD יבש אין בשורה מצד הטיפול הרפואי שכן כיום אין טיפול אפשרי לבעיה, ההתקדמות בתחום זה נמצאת כרגע בשלבי הניסויים הקליניים ברחבי העולם. על פי מחקר מקיף של מכון העיניים הארצי בארצות הברית (NEI), נמצא כי נוטריינטים מסויימים כדוגמאת בטא קרוטן (ויטמין A), ויטמין C וויטמין E יכולים האט ואף למנוע את התקדמות מחלת ה- AMD היבש. לטענתם נטילת תרופות אשר מכילות את הויטמינים הללו ותוספים אחרים מביאה להפחתת הסיכון להתפתחות השלבים המוקדמים של AMD יבש ב 25%. לחולי AMD יבש מומלץ להרכיב משקפי שמש בעלי הגנה טובה מפני קרינת UV.

AMD במופע רטוב – בכ- 10% מחולי ה- AMD היבש המחלה מתקדמת לשלב חמור יותר אשר נקרא AMD רטוב, סוג זה של המחלה אחראי ל 90% מכלל מקרי העיוורון הנגרמים ממחלת ה AMD. במקרה של AMD רטוב נוצרים כלי דם חדשים מתחת לשכבת תאי הרשתית ומכלי דם אלה נוצרת נזילה של דם ונוזלים. נזילה זו גורמת לנזק בלתי הפיך לתאים הרגישים לקרני האור בשכבת הרשתית ומובילה למות התאים ועקב כך להיווצרותן של "נקודות עיוורות" בשדה הראייה המרכזי. כלי הדם החדשים אשר נוצרים ודולפים נוצרים עקב זיהוי לא נכון של הגוף אשר חושב כי יש צורך בשכבת כלי דם חדשים על מנת לספק יותר נוטריינטים וחמצן לרשתית העין. הסיבה לזיהוי השגוי של הגוף איננה ידועה. ישנן שתי קטגוריות של AMD רטוב, Occult וקלאסי. במקרים של AMD רטוב מסוג Occult אין יצירה מאסיבית של כלי דם חדשים ואין דליפה משמעותית מהם, עקב כך אובדן הראייה והנזק לתאי הרשתית קטן יותר. לעומת זאת ב AMD רטוב קלאסי ישנה יצירה משמעותית של כלי דם חדשים ודליפה רצינית ביותר אשר מובילה להצטלקויות ברקמות העין ולאובדן ראייה חמור יותר.

עוד מידע בנושא AMD - Age related Macular Degeneration