בישראל כיום כ- 100,000 חולי אלצהיימר. מחלה קשה זו הינה קטלנית וחשוכת מרפא. המחלה מוכרת כמגיפה עולמית על ידי ארגוני הבריאות הבינלאומיים ועל אף המימון הרב למחקרים טרם נמצאה תרופה. איתור המחלה בשלב מוקדם, בשילוב עם טיפול תרופתי ותמיכה מסורה יכול להאריך ולהעלות את רמת חיי החולים.

תוכן [ הסתר ]
התנהגות בעייתית אופיינית למחלה דרכי התמודדות מומלצות
אלימות מילולית או פיזית הגבלה אסרטיבית אך לא כוחנית
הבחירה החופשית מעניקה גיוון בבחירת התפריטים. אפשר לאכול למעשה הכול. עקב הבחירה החופשית, נעדרת את המסגרת אותה מחפשים רבים.
עקשנות, חוסר שיתוף פעולה פירוק משימות
שוטטות העמקת ההיכרות עם המרחב ככל האפשר.

התאמת הנעליים לפי הצורך

דגשים להתמודדות עם התנהגות בעייתית

  • בעת גילוי התנהגות אלימה כגון הטחת עלבונות או אף פנייה לאלימות פיזית מצידו של החולה חושב לשמור על קור רוח ולהפעיל את מידת הכוח המינימאלית הדרושה לריסון האלימות. חשוב לזכור שחולי אלצהיימר הם אוכלוסיה פגיעה מאוד ובמידת האפשר להתמקד בהתחמקות או חסימה של האלימות, ובוודאי לא בהנחתת מהלומות חזרה.
  • עקשנות וחוסר שיתוף פעולה מצד חולים נובעים פעמים רבות מחרדת ביצוע. החולים נצמדים לשארית כבודם ומבקשים להימנע מכישלון בפעולות אשר למטפל נראות פשוטות. "פירוק" של המשימה – "לך להתקלח" הינו בשורה של הנחיות פשוטות יותר – לך למקלחת, הורד חולצה, הורד מכנסיים, פתח את ברז המים וכן הלאה.
  • שוטטות בקרב חולי אלצהיימר קשורה באובדן חוש ההתמצאות במרחב. יציאה לטיולים רבים ככל הניתן תגביר את ההיכרות עם סביבת החולה ותמנע שוטטות. כמו כן, נמצא שחולי אלצהיימר מסוימים אינם משוטטים אם אין הם נועלים נעליים המתאימות להליכה. כך שבעת השהייה בבית יש להקפיד על נעילת נעליים פתוחות או נעלי בית.

טיפול במחלה

הסיבות הבלעדיות המובילות למחלת האלצהיימר עדיין לא ברורות. טיפול תרופתי באלצהיימר בארץ מתרכז בתסמיני המחלה המובהקים ביותר ובסברות הרפואיות המלוות אותן, ומתרכזות בתגובות הגופניות לשינויים פיזיולוגיים:

עמילואיד גלאוטומט גלאוטומט
סברה רפואית עליה בריכוזי החלבון עמילואיד היא הראשונה בשרשרת פעולות המביאות להרס ברקמת המוח. גלאוטומט הוא מנגנון המווסת הולכת האותות החשמליים במוח. ישנה התאמה בין חוסר איזון בפעולתו ובין המחלה. אצטיל כולין הכרחי לקשרים הבין עצביים.
דרך הטיפול דיכוי ייצור החלבון ועידוד ניקויו מהגוף. ייצוב פעילות הגל אוטומט. טיפול נוגד האנזים אצטיל כולין אסראז, המפרק אצטיל כולין..

דגשים לטיפול תרופתי

  • תופעות הלוואי המשותפות לכלל הטיפולים התרופתיים הן הקאות, שלשולים והזעת יתר.
  • על פי רוב, הטיפול התרופתי יכלול שילוב של יותר מתרופה אחת, בהתאם להישענות על יותר מסברה רפואית אחת בנוגע לגורם המחלה.
  • מספר תרופות מובילות לאלצהיימר נכללות בשירותי סל הבריאות, המסובסד על ידי הממשלה.

גורמי סיכון

כאמור, בעוד לא ידוע מהם הגורמים הישירים למחלה הרי שאינספור מחקרים וניסיון קליני מצאו קשר בין מספר גורמים, אשר כל אחד מהם מעלה את הסיכון ללקות במחלה. גורם הסיכון המוכר והמשמעותי ביותר הוא כמובן הגיל. אלצהיימר היא אחד האיומים העיקריים על בריאות גיל הזהב, מחלת זקנה האופיינית בעיקר בקרב גילאי ה- 70 ומעלה.

גורמי סיכון משמעותיים נוספים הם כולסטרול גבוה וסכרת שלא טופלו כראוי. היסטוריה תורשתית הינה חשובה לקביעת מידת הסיכון גם כן. מניעה של המחלה אמנם לא אפשרית אבל לאלו הערים להיסטוריה של המחלה בקרב משפחתם, כדאי לבצע בדיקות אחת לשלושה חודשים וכמובן מיד עם הופעת תסמינים המזוהים עם המחלה, ולקבל טיפול בהקדם.